DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība
1
1

Piensaimniecības nozares stabilizēšanai Zemkopības ministrija piedāvā vairākus risinājumus

Otrdien, 6. jūnijā Zemkopības ministrija (ZM) iepazīstināja valdību ar informatīvo ziņojumu par situāciju piensaimniecības nozarē un sagatavotajiem priekšlikumiem nozares stabilizēšanai.

Ražošanas resursu cenām saglabājoties ļoti augstā līmenī, svaigpiena iepirkuma cena Latvijā ir pazeminājusies sešus mēnešus pēc kārtas, no 2022. gada septembra līdz 2023. gada februārim. Šī gada pavasarī nelielais cenas kāpums nav vērtējams kā situācijas uzlabojums, un  piena nozare joprojām saskaras ar nopietnām grūtībām, jo piena iepirkuma cenas līmenis nav atbilstošs tirgus situācijai, kā arī vasaras iestāšanās radīs papildu spiedienu uz svaigpiena iepirkuma cenas izmaiņām turpmākos mēnešos. Turklāt, liela daļa piena saimniecību ir ieguldījušas līdzekļus ražošanas attīstībā un ganāmpulku atjaunošanā, kā rezultātā aizdevumu procentu likmju pieaugums rada papildu finansiālo slogu un apdraud piena ražošanas saimniecību stabilitāti un dzīvotspēju, kā arī rada daudzu saimniecību bankrota risku. Rezultātā, kopējā perspektīva situācijai nozarē saglabājas nelabvēlīga.

Lai veicinātu situācijas uzlabošanos piensaimniecībā, ZM piedāvā un ir radusi vairākus risinājumus situācijas uzlabošanai.

  • Jau kopš gada sākuma notiek aktīvs darbs, lai panāktu, ka piena nozarei tiek piešķirts ES ārkārtas atbalsts. Eiropas Komisija šobrīd strādā, lai rastu iespējamos risinājumus, t.sk. finansiālus, tirgus situācijas uzlabošanai.
  • Šobrīd tiek strādāts pie tiesību akta projekta par prasībām, ko piemēro līgumiem par svaigpiena pirkšanu. Kā liecina atsevišķu dalībvalstu pieredze, ilgtermiņa līgumi nodrošina piena iepirkuma cenas stabilitāti. ES normatīvie akti paredz iespēju dalībvalstīm to teritorijā noteikt par obligātiem iepriekš noslēgtus līgumus (tostarp nosakot minimālo ilgumu, cenu veidojošos faktorus u.c. parametrus) starp piena ražotāju un iepircēju.
  • Ir rasta iespēja palielināt 2023. gadā ciltsdarba atbalstu piensaimniecības nozarē par gandrīz 2,5 miljoniem eiro, kopumā līdz 2023. gada aprīļa beigām piensaimniecības nozarei izmaksājot gandrīz 9 miljonus eiro.
  • Piena nozares saimniecībām arī turpmāk būs iespēja saņemt samaksāto kredītprocentu daļēju kompensāciju par ņemtiem aizdevumiem , kā arī ALTUM piedāvāto aizdevumu programmu ietvaros ir iespēja rast risinājumus saimniecību pārorientēšanai uz citu saimniekošanas virzienu vai stabilizāciju.
  • Latvijas pārtikas ražotāju konkurētspējas stiprināšanai, un lai veicinātu eksportu, par 500 000 eiro ir palielināts finansējums nacionālo kopstendu organizēšanai valsts atbalsta pasākuma “Atbalsts tirgus veicināšanai” ietvaros. Kopējais finansējums tirgus veicināšanai minētā valsts atbalsta pasākuma ietvaros 2023. gadā plānots vairāk kā 900 000 eiro.
  • 2023. gadā plānots arī papildu valsts atbalsts 500 000 eiro apmērā lauksaimniecības un pārtikas produktu noieta veicināšanai, tā kopējais atbalsts tirgus veicināšanas pasākumiem plānots gandrīz 1,5 miljoni eiro, kas ir par 1 miljonu eiro vairāk kā 2022. gadā.

ZM šobrīd strādā arī pie sadarbības memoranda izstrādes starp pārtikas ražotājiem, tirgotājiem un ZM ar mērķi veicināt vietējās pārtikas preču īpatsvara palielināšanu  mazumtirdzniecības veikalos, kā arī tiek diskutēts par vietējo pārtikas produktu atpazīstamību veikalu plauktos, atpazīstamības veicināšanas pasākumiem u.c. jautājumiem.

Vairāk informācijas – Ministru kabineta tīmekļvietnē.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU