DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. maijā, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Organizācija ManaBalss saņem Demokrātijas tehnoloģiju gada balvu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

"Svara izteiksmē šī noteikti ir vissmagākā balva, ko esam saņēmuši," ar tiešām visai pamatīgo stiklā veidoto Demokrātijas tehnoloģiju gada balvu rokā Varšavā jokoja organizācijas ManaBalss vadītājs Imants Breidaks. Tieši politikas inovāciju jomā šis noteikti ir arī tehnoloģiju tematikā svarīgākais starptautiskais apbalvojums, ko ManasBalss saņem, tuvojoties organizācijas 12 gadskārtai jūnijā.

Pilsoniskās līdzdalības jomā augstākā atzinība, ko ir saņēmusi ManaBalss, ir Eiropas Parlamenta piešķirtā Eiropas Pilsoņu balva 2020. gadā. Bet tieši demokrātijas tehnoloģiju jomā šī Vīnē un Berlīnē bāzētā Politikas inovāciju institūta (Innovation in Politics Institute) balva noteikti ir viena no augstākajām atzinībām, ko digitālās demokrātijas profesionāļi var iegūt.

Šīs politikas inovācijas balvas prestižu augstu novērtē daudzas valstis. Tā šogad no Lietuvas balvas finālā iekļuva astoņas inovācijas kandidatūras, bet no Igaunijas – divas. Balva ir iezīmīga ar to, ka nominācija ir jāpiesaka attiecīgās valsts politiķiem vai valsts un pašvaldību amatpersonām. Latvijas politikas inovācijas veiksmes stāstu pieteica nu jau ekspolitiķe Vita Anda Tērauda, un uz to uzvedināja LU Sociālo zinātņu fakultātes profesore Iveta Reinholde.

Šī ir pirmā reize, kad Latvija pretendēja uz Innovation in Politics Award, turklāt tikai vienā kategorijā, un – ieguva augstāko vērtējumu! Valstis un to politiķi augstu vērtē šā Austrijas-Vācijas institūta balvas prestižu, tāpēc konkurence bija ievērojama. No 26 valstīm tika saņemti 337 pieteikumi, kurus vērtēja ne vien pats institūts, bet arī 1045 cilvēku liela žūrija no visas Eiropas.

Astoņās balvas kategorijās tika atlasīti desmit finālisti katrā. Ne Lietuva, kas finālā bija iekļuvusi ar astoņām nominācijām, ne Igaunija ar divām nominācijām šogad diemžēl balvas nesaņēma. Kopā ar Latviju pat divas šā gada balvas ieguva gan Polija, gan Šveice. Pa vienai balvai ieguva Spānija, Austrija un Grieķija.

ManaBalss komandas iegūtā balva par pilsoņu digitālo līdzdalību likumdošanā ir novērtējums par Latvijas noturīgi efektīvo inovāciju šai jomā. Zīmīgi, ka Latvijas kolektīvo iesniegumu sistēma caur ManaBalss.lv platformu ir turpinājusi sasniegt panākumus arī starplaikā. Balvas pieteikumā, ko iesniedza pērnruden, ir runa par 56 likumiem, kas ir mainīti pēc pilsoņu iniciatīvām, bet pašlaik šis skaits ir jau 60!

Sevišķi Lietuvas piemērs ar daudzajiem inovācijas projektiem finālā norāda uz starpsektoru sadarbības nepieciešamību, lai valsts prestižs tiktu stiprināts ar šāda līmeņa apbalvojumiem. Iekšēja konkurence dažādās jomās ir veselīga, tomēr starptautiski valsts dažādajiem sektoriem – pilsoniskās sabiedrības organizācijām, parlamentam, valdībai un tās institūcijām, pašvaldībām un augstskolām  – ir jāgrib un jāspēj izcelt savus kopējos sasniegumus. Organizācijas ManaBalss vērtējumā Latvija nav mazāka digitālā lielvalsts par Igauniju, sevišķi jau pilsoņu digitālajā līdzdalībā, un Latvijā pilnīgi noteikti nav mazāk starptautiski izceļamu politikas inovāciju, kā tas ir Lietuvā.

Tāpēc ManaBalss aicina valsts ārpolitikas līmenī mērķtiecīgi apzināt, atbalstīt, izcelt un virzīt Latvijas veiksmes stāstus ar fokusētu starptautiskā prestiža stiprināšanas mērķi. Latvijas sabiedrības līdzdalība noteikti ir šāda mūsu izcilība. Konstruktīva un jēdzīga, proti, efektīva, pilsoniskā līdzdalība prioritāro rīcībpolitiku noteikšanā un veidošanā pašlaik ir viena no problemātiskajām Eiropas un pasaules politiskajām jomām.

Tā tas ir arī ANO līmenī, uz kuras Drošības padomes nepastāvīgās locekles statusu Latvija kandidēs 2026. un 2027. gada termiņam. Šīs ANO līmeņa vēlēšanas notiks 2025. gada jūnijā, un sabiedrības līdzdalība rīcībpolitikas lēmumu un likumdošanas veidošanā noteikti ir viena no Latvijas kompetencēm, ar kurām Latvija jau tiek asociēta un profilējas starptautiskajās organizācijās.

Kā Latvijas pārvaldības inovāciju ar ManaBalss līdzdalību Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir izcēlusi jau 2018. gadā notikušos Ārlietu ministrijas rīkotos Dialogus par Eiropas nākotni. Ar šo pašu ManaBalss tehnoloģiju jau 2021. gadā tika īstenota plaša sabiedrības iesaiste Valsts kancelejas rīkotajā ideju talkā "Atvērtā Latvija" par Latvijas prioritātēm jaunajā atvērtās pārvaldības rīcības plānā.

Izceļamu pilsoņu digitālās līdzdalības piemēru Latvijā netrūkst. Par tādu veidojas arī uz jaunā Pašvaldību likuma bāzes īstenotā kolektīvo iesniegumu sistēma pašvaldībās. Iedzīvotāju atsaucība šim jauninājumam ir ievērojama. No 31 ManaBalss.lv autoru iniciatīvas, kas kopš gada sākuma ir savākušas atbalstu un ir iesniegtas adresātiem, lielākā daļa – 17 – ir adresētas tieši pašvaldībām. Pārējo 14 kolektīvo iesniegumu saņēmēja ir Saeima.

Lai arī Latvijas pilsoņu digitālās līdzdalības lielais veiksmes stāsts ir tieši ManaBalss.lv platforma, ievērojams pārvaldības un politiskās inovācijas potenciāls ir arī ManaBalss attīstītajiem digitālās līdzdalības rīkiem Open2Vote un OpenSaeima. Katrs savā veidā tie nodrošina Saeimas darba monitoringu un dažāda līmeņa sabiedrības digitālo līdzdalību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI