DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. decembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
1
1

Pali Ziemas saulgriežos un gadumijā

FOTO: Freepik

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) uzlabo hidrometeoroloģisko apdraudējumu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas ļaus savlaicīgāk un efektīvāk sagatavoties bīstamiem meteoroloģiskiem un hidroloģiskiem apstākļiem, piemēram, vētrām, puteņiem un plūdiem.

Mainīgi laikapstākļi mūsu reģionā nav nekas jauns – vasarā karstuma periodus nomaina vēsi periodi ar ilgstošām lietavām, savukārt ziemā sala periodi mijas ar atkušņiem. Lai arī šogad ziemas sākums ir bijis netipiski stabils (pirmo reizi kopš 1998. gada sals, kas iestājies novembra pirmajā pusē, noturējās pat nedaudz vairāk nekā mēnesi) jau pirms Ziemassvētkiem Latvijā atkal iestājās atkusnis, izraisot ūdens līmeņa paaugstināšanos upēs, vietām arī ledus iešanu un teritoriju applūšanu. Jau otro gadu pēc kārtas decembrī tiek izsludināti brīdinājumi par palu izraisītiem plūdu draudiem.

Klimata pārmaiņu ietekmē mainīgi un sezonai netipiski laikapstākļi ir novērojami biežāk. Lai savlaicīgi sagatavotos to nestajām bīstamajām hidroloģiskajām un meteoroloģiskajām parādībām, liela loma ir efektīvai uz ietekmi vērstai agrīnās brīdināšanas sistēmai, kas ļauj samazināt gan materiālos zaudējumus, gan glābt cilvēku dzīvības. Piemēram, pali ierasti ir novērojami pavasarī, bet klimata pārmaiņu ietekmē sala periodi ziemā nav noturīgi, un brīdinājumi par to izraisīto teritoriju applūšanu ir jāizsludina arī decembrī.

Lai iedzīvotāji, uzņēmēji, pašvaldības un glābšanas dienesti labāk varētu sagatavoties iespējamajiem hidrometeoroloģiskajiem apdraudējumiem, tai skaitā plūdiem, tiek veidota uz ietekmi vērsta bīstamo hidrometeoroloģisko apstākļu agrīnās brīdināšanas sistēma. Šobrīd ir pārstrādāti un operatīvajā darbā ieviesti hidroloģisko brīdinājumu kritēriji, tos definējot visām LVĢMC hidroloģisko novērojumu stacijām. Kritēriju definēšanai tika veikta gan vēsturisko hidroloģisko datu analīze, aprēķinot ūdens līmeņus ar dažādu atkārtošanās biežumu, gan to salīdzināšana ar informāciju par plūdu izraisīto ietekmi, ko saņēmām pašvaldībām.

Ir saglabāti trīs pakāpju brīdinājumi: dzeltens (hidrometeoroloģiskie apstākļi ir pasliktināti), oranžs (hidrometeoroloģiskie apstākļi kļūst bīstami), sarkans (hidrometeoroloģiskie apstākļi ir ļoti bīstami). Izsludinātie brīdinājumi ir pieejami LVĢMC tīmekļa vietnē https://bridinajumi.meteo.lv/ un informācija nekavējoties tiek nosūtīta arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, kā arī masu medijiem. Sabiedrības informēšanai pēc iespējas plaši izmantojam arī sociālos medijus. Pilnveidojot sadarbību ar pašvaldībām, informāciju par oranžās un sarkanās pakāpes brīdinājumiem LVĢMC turpmāk nosūtīs arī pašvaldībām.

Hidrometeoroloģisko apdraudējumu valsts brīdināšanas sistēma tiek uzlabota Norvēģijas finanšu instrumenta Klimata un vides programmas projekta “Klimata pārmaiņu politikas integrācija nozaru un reģionālajā politikā” ietvaros. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU