DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Eiropas Parlaments prasa nekavējoties piešķirt kandidātvalsts statusu Ukrainai un Moldovai

ES līderiem jāapzinās sava vēsturiskā atbildība un jāsniedz skaidrs politisks signāls Ukrainai, Moldovai un Gruzijai, apstiprinot to izredzes uz iestāšanos ES.

  • Arī Gruzijai būtu jākļūst par kandidātvalsti, tiklīdz tā pabeigs vajadzīgās reformas
  • Nedrīkst būt “paātrinātas pievienošanās”, kandidātvalstīm jāizpilda kritēriji
  • ES paplašināšanās ir pašas Eiropas Savienības interesēs

Ceturtdien Eiropas Parlaments ar 529 balsīm par, 45 pret un 14 atturoties pieņēma rezolūciju, kurā aicina ES valstu vai valdību vadītājus, kuri šodien un rīt tiekas Briselē, "nekavējoties" piešķirt Ukrainai un Moldovas Republikai ES kandidātvalsts statusu. Tāds pats statuss būtu jāpiešķir Gruzijai, "tiklīdz tās valdība būs atrisinājusi" Eiropas Komisijas norādītos uzdevumus.

Apstākļos, kad notiek brutāls Krievijas agresijas karš pret Ukrainu, kandidātvalsts statusa piešķiršana būs līderības, apņēmības un tālredzības apliecinājums, saka EP deputāti. Viņi uzsver, ka nepastāv kārtība, saskaņā ar kuru varētu notikt paātrināta pievienošanās ES, un šī pievienošanās joprojām ir uz nopelniem balstīts un strukturēts process, kura gaitā tiek prasīta atbilstība ES dalības kritērijiem un kurš ir atkarīgs no efektīvas reformu īstenošanas.

“Lepnas Eiropas saimes locekles”

Parlaments arī aicina Ukrainas, Moldovas Republikas un Gruzijas iestādes “nepārprotami apliecināt savu politisko apņēmību īstenot savu iedzīvotāju Eiropas mērķus”, paātrinot reformas, lai pēc iespējas ātrāk efektīvi izpildītu kritērijus dalībai ES.

Ukrainas, Moldovas un Gruzijas iedzīvotāji ir pelnījuši dzīvot brīvās, demokrātiskās un pārtikušās valstīs, kuras ir “lepnas un apņēmīgas Eiropas saimes locekles”, viņi saka, mudinot Eiropadomi tās gaidāmajā sanāksmē spert svarīgu pirmo soli uz “šo triju valstu iedzīvotāju leģitīmo centienu īstenošanu”.

Paplašināšanās ir pašas ES interesēs

EP deputāti rezolūcijā uzsver, ka Eiropas Savienībai nav citas alternatīvas kā vien paplašināties, kas “vairāk nekā jebkad agrāk ir ģeostratēģisks ieguldījums” stabilā, spēcīgā un vienotā ES. Viņi pauž pārliecību, ka valstu, kuras tiecas kļūt par ES dalībvalstīm, izredzes uz pilnu dalību ES ir pašas Eiropas Savienības politiskajās, ekonomiskajās un drošības interesēs.EP deputāti arī aicina “no jauna aktivizēt” pašlaik bloķēto paplašināšanās procesu Rietumbalkānu valstu virzienā;

Konteksts

ES līguma 49. pants paredz, ikviena Eiropas valsts, kas ievēro 2. pantā minētās vērtības un ir apņēmusies tās veicināt, var pieteikties dalībai Eiropas Savienībā. Lēmumu par jaunu ES dalībvalsti pēc apspriešanās ar Komisiju un pēc Parlamenta piekrišanas pieņem Padome ar vienprātīgu balsojumu.

Ukraina (28. februārī), Moldovas Republika un Gruzija (abas 3. martā) iesniedza pieteikumus dalībai ES pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai. Komisija 17. jūnijā publicēja atzinumus par šiem trim pieteikumiem un ieteica Padomei atbalstīt Ukrainas, Moldovas Republikas un Gruzijas izredzes kļūt par ES dalībvalstīm.

Šis jautājums ir iekļauts šodien un rīt notiekošās Eiropadomes sanāksmes darba kārtībā. Pirms samita ES vadītāji šorīt tikās ar Rietumbalkānu valstu kolēģiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU