Energoietilpīgās rūpniecības nozares, piemēram, ķīmijas, tērauda, papīra, cementa un stikla rūpniecība, ir ļoti svarīgas ES ekonomikai un dekarbonizācijas centieniem, teikts ceturtdien pieņemtajā Eiropas Parlamenta rezolūcijā. Šīs nozares ir ļoti svarīgas darbavietu un Eiropas stratēģiskās autonomijas kontekstā, taču, pārejot uz tīrākām tehnoloģijām, tās saskaras ar problēmām. Rezolūcijā uzsvērta nepieciešamība pēc izmaksu ziņā efektīvas pārejas, izmantojot dažādas tehnoloģijas, lai samazinātu enerģijas cenas un izvairītos no iesīkstes efekta. Kā galvenā stratēģija būtu izmantojama elektrifikācija.
Tekstā ir norādīti vairāki šķēršļi ES rūpniecības konkurētspējai, tostarp enerģijas cenu atšķirības salīdzinājumā ar pasaules konkurentiem un nepastāvīgas fosilā kurināmā cenas. Nepilnīga enerģētikas savienība, regulatīvais slogs un sarežģīti finansēšanas mehānismi vēl vairāk kavē progresu, jo īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem. Emisiju kvotu tirdzniecības sistēma arī ir pakļauta spiedienam, ko rada tirgus pārmaiņas un nevienmērīga ieņēmumu izmantošana dalībvalstīs, kas kavē pienācīgu atbalstu rūpniecības dekarbonizācijai, norāda deputāti.
Atļauju izsniegšanas racionalizēšana un negodīgas konkurences novēršana
Lai risinātu šīs problēmas, deputāti aicina ātrāk izsniegt atļaujas tīras enerģijas projektiem un īstenot tiesību aktus par elektroenerģijas tirgus modeli, labāk integrēt energosistēmas un veikt lielākus ieguldījumus tīkla infrastruktūrā. Vienkāršāki noteikumi un kritisko un otrreizējo izejvielu pieejamība ir būtiski, lai piesaistītu privātos ieguldījumus un atbalstītu dekarbonizāciju, vienlaikus samazinot mūsu atkarību no citām valstīm, norāda deputāti.
Rezolūcijā uzsvērta nepieciešamība risināt negodīgas globālās konkurences problēmu, efektīvi īstenojot oglekļa ievedkorekcijas mehānismu (OIM) , un izveidot vadošos tirgus tīriem Eiropas produktiem. Deputāti arī vēlas atbalstīt skartos darba ņēmējus un reģionus, nodrošinot, ka ES rūpniecība dekarbonizācijas laikā saglabā konkurētspēju pasaulē.
“Mēs nedrīkstam zaudēt laiku: mums ir jārīkojas, lai nodrošinātu, ka Eiropas rūpniecība var pastāvēt un saglabāt darbavietas. Lai paātrinātu energoietilpīgo rūpniecības nozaru dekarbonizāciju, nepieciešamās tehnoloģiskās inovācijas prasa ievērojamus ieguldījumus, un ES ir pienākums tos atbalstīt un papildināt ar publiskiem resursiem,” teica EP ziņotājs Džordžo Gori (S&D, Itālija). Tikmēr šīs nozares ir jāaizsargā no dempinga, tarifiem, negodīgas konkurences un citu valstu subsidēta jaudas pārpalikuma importa, lai novērstu oglekļa emisiju pārvirzi un uzņēmumu aiziešanu no Eiropas”.
Rezolūcija tika pieņemta, deputātiem paceļot roku.
Trešdienas debates ar Eiropas Komisiju varat vērot šeit.
Pamatinformācija
Rezolūcijas pamatā ir iepriekšējie ziņojumi un paziņojumi, tostarp Dragi ziņojums, Letas ziņojums un Komisijas “Tīras rūpniecības kurss” un rīcības plāns pieejamai enerģijai.