Parlaments ar 531 balsi pret 69, 17 deputātiem atturoties, atbalstīja Komisijas priekšlikumu, kas ir daļa no plašākiem vienkāršošanas pasākumiem. To mērķis ir stiprināt ES konkurētspēju.
Jaunie pienācīgas rūpības noteikumi paredz, ka uzņēmumiem ir jāsamazina to negatīvā ietekme uz cilvēkiem un planētu. Dalībvalstīm būs papildu gads - līdz 2027. gada 26. jūlijam -, lai noteikumus transponētu valsts tiesību aktos. Viena gada pagarinājums attieksies arī uz uzņēmumiem, kam jaunie noteikumi būtu jāīsteno kā pirmajiem: ES uzņēmumiem, kas nodarbina vairāk nekā 5000 darbinieku un kuru neto apgrozījums pārsniedz 1,5 miljardus eiro, un uzņēmumiem, kas nav ES uzņēmumi un kuru apgrozījums ES pārsniedz šo slieksni. Šiem uzņēmumiem noteikumi būs jāpiemēro tikai no 2028. gada. Šis pats piemērošanas datums attieksies arī uz ES uzņēmumiem, kuros strādā vairāk nekā 3000 darbinieku un kuru neto apgrozījums pārsniedz 900 miljonus eiro, un āŗvalstu uzņēmumiem, kuru apgrozījums pārsniedz šo slieksni ES.
Arī ilgtspējas pārskatu direktīvas piemērošana tiks atlikta par diviem gadiem attiecībā uz otrā un trešā posma uzņēmumiem, uz kuriem attiecas šis tiesību akts. Lieliem uzņēmumiem, kuros strādā vairāk nekā 250 darbinieku, pirmo reizi par saviem sociālajiem un vides pasākumiem būs jāsniedz ziņojums par iepriekšējo finanšu gadu 2028. gadā, savukārt biržā kotētajiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem šī informācija būs jāsniedz gadu vēlāk.
Pamatinformācija
Eiropas Komisija 2025. gada 26. februārī nāca klajā ar “Omnibus I” vienkāršošanas paketi. Līdztekus direktīvai, ar kuru tiek atlikta ziņošanas un pienācīgas rūpības noteikumu piemērošana un kuru šodien apstiprināja Parlaments, paketē ir iekļauta arī cita direktīva, ar kuru tiek mainīts ilgtspējīgas pārskatu un pienācīgas rūpības prasību saturs un darbības joma un ar kuru saistītais darbs tagad sāksies Parlamenta Juridiskajā komitejā.
Nākamie soļi
Lai paātrinātu pasākumu pieņemšanu, Parlaments otrdien vienojās lietu izskatīt saskaņā ar steidzamības procedūru. Lai likumprojekts stātos spēkā, tagad ir nepieciešams, lai to oficiāli apstiprinātu Padome, kas to pašu tekstu atbalstīja 2025. gada 26. martā.