DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. martā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Satiksme

Saeima pieņem SM rosinātos grozījumus Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā

Saeima 31. martā trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā, tostarp, lai novērstu šķēršļus “Rail Baltica” projekta īstenošanai nepieciešamā īpašuma atsavināšanai. Grozījumus pēc Satiksmes ministrijas rosinājuma izstrādāja Tieslietu ministrija.

Grozījumi likumā pieņemti ar mērķi radīt regulējumu sabiedrības vajadzību nodrošināšanai nepieciešamo nekustamo īpašumu atsavināšanai gadījumos, attiecībā uz kuriem līdz šim regulējums nav bijis, piemēram, kad sabiedrības vajadzību nodrošināšanai nepieciešama zeme vai būve, kas vēl nav ierakstīta zemesgrāmatā, kā arī – kad atsavināmā nekustamā īpašuma īpašnieks ir miris.

 Grozījumi paredz, ka persona varēs noteiktā termiņā veikt darbības pati, kas nepieciešamas zemes vai būves ierakstīšanai zemesgrāmatā uz šīs personas vārda, vai pilnvarot tās veikt valsts pārvaldes iestādi vai pašvaldību, kuras kompetencē ir attiecīgo sabiedrības vajadzību nodrošināšana. Vienlaikus grozījumos paredzēts, ka, ja vienoties neizdodas, institūcija ir tiesīga veikt visas nepieciešamās darbības un iegūt visus nepieciešamos dokumentus attiecīgās sabiedrības vajadzībām nepieciešamās zemes vai būves ierakstīšanai zemesgrāmatā uz zemes lietotāja vai tiesiskā valdītāja vārda arī bez attiecīgās personas pilnvarojuma.

Tāpat grozījumi paredz regulējumu gadījumiem, kad nekustamais īpašums, kas tiek atsavināts sabiedrības vajadzībām, ir šā nekustamā īpašuma īpašniekam vienīgā piederošā dzīvojamā telpa, kurā viņš dzīvo paziņojuma nosūtīšanas dienā. Šādos gadījumos institūcija palielina atlīdzību par 5 %  no nekustamā īpašuma tirgus vērtības. Šī norma attieksies arī uz gadījumiem, kad nekustamais īpašums sabiedrības vajadzībām jau ir atsavināts un nekustamā īpašuma, kura atsavināšana ir uzsākta pēc 2017. gada 1. jūlija, ja bijušais īpašnieks ir iesniedzis institūcijai iesniegumu par šīs atlīdzības daļas izmaksu.

Papildu informācija:

Satiksmes ministrija ir deleģējusi “Rail Baltica projekta” nacionālo ieviesēju Latvijā – SIA “Eiropas Dzelzceļa līnijas” – virzīt Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas procesu “Rail Baltica” projekta īstenošanai. Nekustamo īpašumu atsavināšana sabiedrības vajadzībām notiek saskaņā ar Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumu un Ministru kabineta 2011.gada 15.marta noteikumiem Nr.204 “Kārtība, kādā nosaka taisnīgu atlīdzību par sabiedrības vajadzībām atsavināmo nekustamo īpašumu”.

Satiksmes ministrija ir “Rail Baltica” projekta īstenotājs un Eiropas Savienības (ES) atbalsta saņēmējs. Projekta finansējumu 81-85% robežās nodrošina ES Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments, bet atlikušo daļu – Latvijas valsts budžeta līdzekļi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU