DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. martā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Koknesē pabeigti Daugavas krasta nostiprinājuma atjaunošanas darbi

Publicitātes foto

Pēc VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) pasūtījuma tika veikti Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuves krastam nostiprinājuma konstrukcijas atjaunošanas darbi 245 m garā posmā.

Krasta stiprināšana veikta, lai ierobežotu progresējošo erozijas ietekmi un mazinātu krasta līnijas pārvietošanos dziļāk sauszemē, un tādējādi novērstu zemes īpašumu sauszemes daļas zaudēšanu, tai skaitā 1687. gadā celtās Kokneses evaņģēliski luteriskās  baznīcas tuvumā.

Pļaviņu HES ūdenskrātuves krastu eroziju galvenokārt veicina ūdens līmeņa svārstības, ko izraisa HES darbība un viļņošanās procesi ūdenskrātuvē valdošo R-DR vēju ietekmē (viļņa ieskrējiena garums ir līdz 5,2 km). Šis krasta posms uztver daļu no upes ledus un sanešu plūsmas, jo tas atrodas upes ārējā līkumā.

Guntars Krīgers, LVĢMC projektu vadītājs: “Būvprojekta izstrādē tika ņemti vērā krasta erozijas ietekmējošie faktori un izstrādāts ilgtermiņa tehniskais risinājums. Krasta stiprinājuma nogāzes un virsbūves aizsardzībai tika izmantots lielas frakcijas šķirotu/plēstu dolomīta akmeņu bērums, 245m garā posmā, kas iesniedzās līdz 6m dziļumam.”

“Šādu vietu, kam nepieciešami krasta  nostiprinājumi, ir daudz. Mums ir paveicies, ka šis posms ir nostiprināts un baznīca aizsargāta. Ir izvēlēts nopietns risinājums, kas kalpos ilgu laiku, bet, pats galvenais, saglābs  Kokneses evaņģēliski luterisko  baznīcu no iegāšanās Daugavā. Nākotnē ceram, ka šajā vietā varēsim izveidot arī promenādi,” papildina Ilmārs Klaužs, Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs.

LVĢMC veic vairāku valsts deleģēto uzdevumu izpildi, viens no tiem Daugavas HES ūdenskrātuves krasta nostiprināšanas darbu pasūtītāja funkciju pildīšana, ko regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 860.

Līdz šim LVĢMC veiktie krastu stiprināšanas darbi:

  • Karsta procesā radītās krasta deformācijas novēršana sūkņu stacijas «Tome» aizsargdambja piekājē;
  • Krasta stiprināšanas darbi Lielvārdē, Dievu kalna apkaimē un Laimdotas ielas 26 apkaimē;
  • Krasta nostiprināšana Koknesē, Likteņdārzā;
  • Krasta nostiprināšanas darbi Ķegumā, Ķeguma prospekta 6 apkaimē;
  • Daugmales pilskalna pakājes zemūdens daļas betonējuma nostiprinājuma atjaunošana;
  • Krasta nostiprinājumu atjaunošana Daugmales pagasta teritorijā.

Šobrīd norit būvprojekta izstrāde Daugavas krasta nostiprināšanas darbiem Lielvārdē, Dievukalna ielas 12 apkaimē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU