DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. decembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

LTRK pieprasīs Daniela Pavļuta demisiju, ja Veselības ministrija turpinās īstenot kovida vīrusa veicinošu politiku tirdzniecības nozarē

Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Padome 16. decembra sēdē vienojās, ka gadījumā, ja Veselības ministrija turpinās īstenot kovida vīrusa izplatības veicinošu politiku tirdzniecības nozarē,  neatļaujot  strādāt  tirdzniecības centriem zaļajā režīmā arī brīvdienās un svētku dienās, LTRK Padome lems par veselības ministra Daniela Pavļuta demisijas pieprasīšanu.    

Komentējot LTRK Padomes lēmumu, LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norāda: “Diemžēl šajā krīzes laikā esam pieraduši, ka Veselības ministrija absolūti nerēķinās ar ekonomisko ietekmi lēmumu pieņemšanā. Šie lēmumi, kas attiecas uz tirdzniecības jomas ierobežošanu, ne tikai rada sitienu pa ekonomiku, bet patiesībā veicina kovida vīrusa izplatību nevis samazina to. Lielākā kļūda ir nepareiza, datos un argumentos nebalstīta krīzes pārvaldības politika, kad teju jau divus gadus, esot pandēmijā, ierobežojumu politika tiek veidota balstoties uz sajūtām. “

Nav pareizi, ka epidēmijas pārvaldība notiek politiski, nevis balstoties uz ekspertu ieteikumiem un datu analīzi. Neieklausīšanās jomas speciālistos un tam sekojoši nekompetenti lēmumi ir kļuvuši par ikdienu, un tirdzniecības centru brīvdienu slēgšana un internetā pasūtītu preču "izsniegšana uz ielas "ir tikai kārtējais pamatojums, ka tas tiek darīts apzinoties lēmumu bezjēdzību.

Viedokļi, ka šādi ierobežojumi ir nepareizi, ir izskanējuši  arī no veselības jomas ekspertiem, tajā skaitā no profesores Ludmilas Vīksnas, kura bija arī valdības ekspertu grupās un  ir norādījusi, ka, lai kovida vīrusa izplatību mazinātu, ir jāveicina cilvēku izkliede, kas no epidemioloģiskās drošības viedokļa ir pašsaprotami, ja daļa no tirdzniecības vietām ir slēgtas, tad tajās, kuras ir atvērtas, būs lielāka pulcēšanās. Lai arī ir izprotama situācijas sarežģītība, parādoties jauniem vīrusa variantiem, neargumentēta un nepārdomāta ierobežojumu politika ne tikai rada nozīmīgas ekonomiskās sekas, bet arī vecina vīrusa straujāku izplatību, kas nav pieņemami.

LTRK ieskatā Veselības ministrija maz ņem vērā divus ļoti būtiskus kritērijus tirdzniecību centru atvēršanai brīvdienās un svētku dienās. Pirmkārt, lielajos tirdzniecības centros visas telpas ir aprīkotas ar vispārējās ventilācijas sistēmas kanāliem, kas automātiski nodrošina to vēdināšanu, CO2 mērījumi parāda, ka gaisa kvalitāte tajos ir labāka nekā nelielajās tirdzniecībai paredzētās telpās. Otrkārt, ja  tirdzniecības centrā drīkst ienākt tikai personas ar kovida vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tad nav atšķirības, vai tās šeit uzturas darba dienās vai brīvdienās.

LTRK ir vairākkārtīgi norādījusi, ka Ministru kabineta noteiktais darbības ierobežojums aizliegt tirdzniecības pakalpojumu sniegšanu tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās nesasniedz rīkojumā noteikto mērķi - mazināt cilvēku savstarpējos kontaktus, tieši pretēji, tiek veicināta cilvēku mobilitāte uz tām tirdzniecības vietām, kas attiecīgajā brīdī var strādāt, veidojot nesamērīgas proporcijas starp cilvēku skaitu veikalā un rindām pie veikaliem ārpusē. Īpaši aktuāli tas ir šobrīd,  pirmsvētku laikā, kad cilvēki pērk dāvanas Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, jo pie esošajiem ierobežojumiem, tas notiek nelielās tirdzniecības vietās, veidojot rindas un drūzmu, kur arī rodas kovida vīrusa veicinoša politika.

LTRK ieskatā visiem tirdzniecības centros esošajiem veikaliem ir jāļauj strādāt arī brīvdienās, tādējādi mazinot arī konkurences kropļošanu un nevienlīdzīgu izturēšanos pret tirdzniecības nozares dalībniekiem, kas godprātīgi maksā nodokļus.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU