NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
30. martā, 2024
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Dienas fakts
TĒMA: Ekonomika

Pāreja uz vasaras laiku – Lieldienu rītā pulksteņa rādītāji jāpagriež par stundu uz priekšu

Latvijā pāreja uz vasaras laiku šogad sakrīt ar Lieldienām un notiks 31. martā plkst. 03.00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu.

Eiropas Savienības līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā vēl nav panākts, tādēļ joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai. To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 1010 “Par pāreju uz vasaras laiku”.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā un, sākot ar 1997. gadu, ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai, līdz ar to šogad tas ilgs no 31. marta līdz 27. oktobrim.

Eiropas Savienībā pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 19. janvāra direktīva 2000/84/EK par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Tā vienoti visām Eiropas Savienības dalībvalstīm noteic vasaras laika sākumu un beigas.

2018. gadā Eiropā tika aktualizēts jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību.

Pēc ES dalībvalstu iedzīvotāju aptaujas, kurā tika noskaidrots, ka vairums atbalsta pastāvošās kārtības atcelšanu, 2018. gada 12. septembrī Eiropas Komisija iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā Eiropas Savienībā. Latvijas valdība iepriekš ir lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas un pēc jaunās direktīvas pieņemšanas ir gatava pāriet uz vasaras laiku (GMT+3) un tajā palikt pastāvīgi, taču patlaban Eiropas Komisijā aktīvas diskusijas par minēto jautājumu ir pārtrauktas citu prioritāšu dēļ.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI