2021. gada februāra - marta Latvijas uzņēmēju aptaujas dati liecina, ka par valdības noteikto ierobežojumu un aizliegumu efektivitāti Covid-19 izplatības mazināšanā, uzņēmēji biežāk par efektīviem uzskata sekojošus ierobežojumus vai aizliegumus: Ierobežojumi ieceļošanai no ārvalstīm un 10 vai 14 dienu izolācija pēc ieceļošanas (indeksa* vērtība: +53); Ierobežojumi kultūras un izklaides pasākumu norisei (+43); Ierobežojums izglītības iestāžu darbam klātienē (+20).
Savukārt negatīvi novērtēta sekojošo ierobežojumu vai aizliegumu efektivitāte: Ierobežojumi skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem (-36); Aizliegums strādāt daļai klātienes veikalu (piemēram, apģērbu un apavu, būvmateriālu un būvizstrādājumu, specializētām, un citām tirdzniecības vietām) (-46); Ierobežojumi klātienē tirgot atsevišķas preču grupas (piemēram, apģērbu, saimniecības preces, elektrotehnika, u.c.) (-56).
LTRK Valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš: “Manuprāt, SKDS veiktā uzņēmēju aptauja pamatā dod divus signālus. Pirmais – C19 atbalsta pasākumu kopumu un saņemšanas vienkāršību uzņēmēju lielākā daļa novērtē ļoti atzinīgi. Otrais – apliecina LTRK ilgstoši un neatlaidīgi pausto, ka jāizvēlas efektīvākie C19 ierobežojumi, pie kādiem noteikti nevar pieskaitīt preču sarakstus un tamlīdzīgos ierobežojumus tirdzniecībā. Ceram, ka šo nepareizību Valdība labos”.
Ņemot vērā, ka ierobežojumi tiek kompensēti ar valsts atbalsta programmu, aptaujas ietvaros uzņēmējiem tika lūgts arī novērtēt, cik noderīgi ir dažādi atbalsta pasākumi Par noderīgāko atbalstu uzņēmēji atzinuši dīkstāves pabalstus darbiniekiem, no uzņēmēju atbildēm aprēķinātā indeksa* vērtība ir +73.
Citi atzinīgi novērtēti atbalsta pasākumi ir sekojoši: Pārmaksātās PVN summas atmaksa īsākā termiņā (+62); Grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai (+61); Nodokļu samaksas termiņa pagarinājums vai sadalīšana nomaksas termiņos (+61); Atbalsts algu subsīdijai nepilna laika darbiniekiem (+53); Atbalsts pašnodarbinātajiem un patentmaksas maksātājiem (+46); LIAA atbalsts eksportējošiem uzņēmumiem Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai (+38); Apgrozāmo līdzekļu aizdevumi no Altum (+28).
* Indekss tiek aprēķināts no pozitīvo vērtējumu īpatsvara atņemot negatīvo vērtējumu īpatsvaru, turklāt pilnībā pozitīvo un pilnībā negatīvo vērtējumu īpatsvars tiek reizināts ar 1, bet daļēji pozitīvo un daļēji negatīvo vērtējumu īpatsvars - ar 0.5. Indeksa vērtības var būt robežās no -100 (gadījumā, ja visi respondenti snieguši pilnīgi negatīvus vērtējumus) līdz 100 (gadījumā, ja visi respondenti snieguši pilnīgi pozitīvus vērtējumus). Aprēķinot indeksu, netiek ņemti vērā neitrālie vērtējumi un atbildes “grūti pateikt”, u.tml.
Aptaujā piedalījās 750 uzņēmēji un uzņēmumu vadītāji (rūpniecības, pakalpojumu, būvniecības un tirdzniecības) dažāda lieluma uzņēmumiem visā Latvijā.