DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. septembrī, 2020
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Francijas prezidents apmeklē Latvijas Okupācijas muzeju

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Francijas prezidents Emanuels Makrons Latvijas valsts vizītes laikā 2020. gada 29. septembrī Rīgas pilī savā runā paziņojumā presei īpaši pieminēja “franču grupu” un godināja tās dalībnieku piemiņu, 30. septembrī apmeklējot Latvijas Okupācijas muzeju.

“Franču grupa” bija intelektuāļi, kurus vienoja interese par Rietumeiropas, īpaši franču, literatūru un mākslu, un kuri pēckara periodā pulcējās literārās pēcpusdienās aktieru Irīnas un Arnolda Stubauu dzīvoklī Rīgā, Dzirnavu ielā 70. Grupas dalībniekus apcietināja 1950.-1951. gadā, apsūdzot “dzimtenes nodevībā”.

Vizītes laikā Okupācijas muzejā prezidents iepazinās ar muzeja krājumā esošajiem “franču grupas” dalībnieku piemiņas priekšmetiem - dzejnieces Elzas Stērstes ieslodzījuma laikā Taišetā darinātajiem izšuvumiem un tamborējumiem, tulkotājas Mirdzas Ersas Rīgas Centrālcietumā veiktajiem dzejas pierakstiem un mākslinieka Kurta Fridrihsona akvareļiem, kas radīti ieslodzījuma laikā Omskas apgabalā. Muzejs Francijas prezidentam dāvināja vienu no K. Fridrihsona akvareļu kopijām. 

Pateicoties Francijas Republikas vēstniecības Latvijā un Francijas institūta Latvijā iniciatīvai, vizītes dienā muzejs saņēma vērtīgu dāvinājumu no “franču grupas” dalībnieces Ievas Lases meitas Ievas Andersones – Ievas Lases (dzim. Birgere) saraksti ar vīru Eiženu Lasi, ielūgumus un fotogrāfijas no 1993. gada svinīgās ceremonijas, kad Ievai Lasei un Mirdzai Ersai tika pasniegti Francijas Republikas ordeņi “Par nopelniem literatūrā un mākslā”, kā arī Ievai Lasei piederējušo Krustpils tautastērpu, kuru viņa iegādājās 30. gados sava izlaiduma svinībām Rīgas 2. ģimnāzijā.

Tautastērpa blūzei izšuvumus darinājusi pati Ieva Lase. Ieslodzījuma laikā tautastērpu saglabājusi Ievas māte Marija Ilze Birgere savā dzīvoklī Rīgā un to lietojusi Ieva Andersone, svinot Jāņus un kā klausītāja piedaloties dziesmusvētkos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI