DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. janvārī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

LTRK: PVN likmju samazināšana atsevišķām nozarēm nerisinās galveno problēmu

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) uzskata, ka jaunu samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmju (PVN) ieviešana nerisinās nozaru problēmas, kas saistītas ar augstajām darbaspēka izmaksām. Savukārt krāpniecības ierobežošanai efektīvs instruments ir reversās vai tai līdzvērtīgas alternatīvas kārtības nodrošināšana, lai mazinātu Latvijas PVN plaisu līdz Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim.

Pētījumā par ieviestā PVN reversa sistēmas efektivitāti secināts, ka vislielākais nodokļu un tai skaitā PVN parāds veidojas vairumtirdzniecības nozarei, izņemot automobiļus un motociklus, bet jo īpaši mājsaimniecības un citu elektronisko ierīču jomā. PVN izkrāpšanas rezultātā Latvija zaudē ne tikai ienākumos no šī nodokļa, bet pieaugot kopējai ēnu ekonomikai un nelegālai naudas apritei un aplokšņu algām, arī algu nodokļu ieņēmumus, tāpēc nepieciešams turpmāks aktīvs darbs pie  risinājumiem reversās PVN kārtības vai līdzvērtīgas atlernatīvas nodrošināšanai, sadarbojoties kompetentajām iestādēm ar Eiropas Komisiju.

 LTRK ieskatā līdz šim īstenotā PVN reversa sistēma ievērojami mazinājusi ēnu ekonomiku, pietuvinot PVN plaisu ES vidējam rādītājam, jo saskaņā ar Valsts Ieņēmuma dienesta 2018.gada datiem, tā sarukusi līdz 10,2%, lai gan 2014.gadā bija 19%. Lai turpmāk nodrošinātu šī rādītāja uzlabošanos, jāturpina ieviest maksimāli plašu un uz daudzām jomām, kur to pieļauj ES direktīva, attiecināmu PVN reverso kārtību. Tāpat jāmeklē citi alternatīvi risinājumi PVN izkrāpšanas novēršanai.

Tāpat biedrība uzskata, ka PVN likmes samazināšana atsevišķām produktu grupām vai nozarēm nevar būt pamats, lai risinātu samilzušās problēmas, kas saistītas ar augstajām darbaspēka izmaksām. “Mēs uzskatām, ka primāri ir jārisina konkurētspējas izaicinājumi darbaspēka izmaksu sistēmā, kas daudz efektīvāk novērstu visu tautsaimniecības nozaru nepieciešamības. Mūsu ieskatā ir jāstrādā pie virsstundu darba samaksas regulējuma pārskatīšanas, izmaiņām slimības lapu apmaksas kārtībā, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaižu darbinieku kvalifikācijas celšanai, mobilitātes un izmitināšanas nodrošināšanai, u.c., kā arī jāmeklē jauni un mūsdienu darba tirgus izaicinājumiem atbilstoši nodarbinātības modeļi.  Samazinot PVN, tiks sasniegti rezultāti, bet tie būs īslaicīgi, jo galvenā problēma -  augstas darbaspēka izmaksas saglabāsies,” saka LTRK valdes locekle un politikas daļas direktore Katrīna Zariņa.

LTRK uzskata, ka nepieciešams veikt visaptverošu analīzi par samazināto PVN likmju ietekmi uz kopējo tautsaimniecības attīstību, vietējo ražotāju preču un pakalpojumu pieejamību iekšējā tirgū un patēriņā.

Būtiski arī atcerēties, ka par nodokļu politikas caurlūkošanas virsmērķi jānosaka, ka nodokļu ieņēmumi palielināmi uz tautsaimniecības attīstības veicināšanas, konkurētspējas, nodokļu maksātāju skaita pieauguma un ēnu ekonomikas samazināšanas rēķina.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU