Rakstu rindas un domāju, cik smalka padarīšana ir reklāma. Tai ir kaut kāda ideja, taču tā šoreiz neiedarbojas uz mani. Neatminu tekstu un nelauzu galvu par ideju, bet kādu citu tā, droši vien, uzrunā.
Tomēr nav tiesa, ka nemaz mani neuzrunāja. Pārlasīju Vincenta van Goga biogrāfiju, jo cerēju atrast norādes uz it kā neizprotamo fenomenu, kāpēc bieži cilvēka darbu nevērtē viņa dzīves laikā, toties pēc nāves ceļ debesīs. Nekļūdījos, jo van Goga dzīve ir spilgts apliecinājums.
Viņš un Pikaso ir līderi visdārgāk pārdoto gleznu ziņā. Pikaso bija turīgs vīrs, bet van Goga liktenis bija daudz savādāks. Viņš pats esot pārdevis tikai vienu gleznu par 400 frankiem, bet pēc nāves viņa darbi likuši šķirties no milzīgām summām. Par septiņām dārgākajām gleznām vien pēdējā darījuma reizē samaksāti 670 miljoni dolāru.
Ciešot no psihiskas slimības laikā, kad psihiatrija bija vēl bērna autiņos, viņš gan nogriež sev pusi no auss, gan sašauj sevi ar revolveri, no kā pēc pāris dienām mirst. Minētā reklāma atdarina van Goga pašportretu ar pīpi un apsaitēto ausi, kas radies pirms 120 gadiem. Iztēlojos viņa dzīvi bez pilnvērtīgas psihiatriskās palīdzības, bez pastāvīgām mājām, bez turības.
Var jau būt, ka van Gogs, vēloties savu galeriju savā mājā, nepārdeva darbus iztikai, jo viņa slimība kropļoja realitātes uztveri. Ja viņa darbs būtu novērtēts laicīgi ar pietiekamu naudu, iespējams, viņš saņemtu labāku aprūpi, viņam būtu mājas un galerija, viņš nebūtu aizgājis viņsaulē 37 gadu vecumā, čukstēdams savam brālim vārdus, ka skumjas turpināsies mūžīgi.
Šis emuārs ir par parādību, par paradoksu, ka, radot ikdienišķas lietas un preces, cilvēki spēj nopelnīt neskaitāmas reizes vairāk, līdz kāds tiek apveltīts ar spēju pirkt izsolē van Gogu par 140 miljoniem. Un vēl kādam, kurš nekad nav tā gleznojis, bet tikai savulaik spējis nopirkt šādu gleznu un paturēt laiciņu jūsmīgā privātā kolekcijā, no tā tiek arī iespaidīgs žūksnis. Tikai trakajam sarkanmatim Vincentam no tā nekas! Te man šķiet, ka darba vērtība un cena bieži apmaldās ne tikai laikā, bet arī teorijās un ļaužu galvās!