SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
27. februārī, 2025
Lasīšanai: 14 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
4
4

Nodokļa pārmaksu var atgūt, ja no ienākumiem maksāts IIN. Kas jāzina par 2024. gada ienākumu deklarēšanu

FOTO: Freepik.

Apmēram viens miljons iedzīvotāju ik gadu brīvprātīgi iesniedz gada ienākumu deklarāciju. Vairums vēlas atgūt nodokli par attaisnotajiem izdevumiem – izglītību, ārstniecību u. c. Nodokļa pārmaksa var izveidoties arī diferencētā neapliekamā minimuma dēļ vai tad, ja nav piemēroti atvieglojumi par apgādājamajiem. Svarīgi zināt, ka nodokli var atgūt tikai tad, ja tas ir maksāts. Ja ienākumi ir minimāli, visus likumā noteiktos attaisnotos izdevumus un atvieglojumus ne vienmēr varēs izmantot.

LV portālam atsevišķas situācijas un piemērus skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu speciālisti.

Kas var veidot gadā pārmaksāto nodokli

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikti:

  • attaisnotie izdevumi, par kuriem var atgūt pārmaksāto nodokli;
  • atvieglojumi par apgādājamajiem, tos piemērojot regulāri gada laikā;
  • neapliekamais minimums algai un pensionāra neapliekamais minimums.

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var atgūt pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem, kā arī piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus, ja gada laikā tie nav izmantoti vai ir izmantoti daļēji.

Līdz 2025. gadam bija noteikts gada diferencētais neapliekamais minimums. Tāpēc, iesniedzot deklarāciju par 2024. gadu, vēl tiks piemērots gada diferencētais neapliekamais minimums.

Katram nodokļa maksātājam ir tiesības uz nodokļa atvieglojumu (250 eiro mēnesī) par apgādājamajiem likumā noteiktajos gadījumos: par bērnu, nestrādājošu laulāto, reģistrētu partneri ar mazu bērnu vai vairākiem bērniem noteiktā vecumā, nestrādājošiem vecākiem, kuri saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīti par personām ar invaliditāti, ja viņi nav pensijas vecumā u. c.

Attaisnoto izdevumu veidi ir deklarējami atšķirīgā apmērā. Pārmaksāto nodokli var atgūt, deklarējot izdevumus par izglītību un ārstniecību, ziedojumiem un dāvinājumiem, tai skaitā politiskajai partijai, – kopā līdz 600 eiro gadā par sevi – un deklarējot izglītības un ārstniecības izdevumus līdz 600 eiro par katru ģimenes locekli, turpretī, deklarējot savas iemaksas pensiju 3. līmenī un dzīvības apdrošināšanā (ar līdzekļu uzkrāšanu), – līdz 10% no gada apliekamā ienākuma, nepārsniedzot 4000 eiro gadā.

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Attaisnotie izdevumi – ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem

Attaisnotajos izdevumos (par izglītību, ārstniecību, ziedojumiem un dāvinājumiem) nodokļa maksātājs gada laikā var iekļaut izdevumus 600 eiro apmērā, un tie nedrīkst  pārsniegt 50% no gada laikā saņemtajiem apliekamajiem ienākumiem.

  • Jautājums: Kā nosaka gada apliekamo ienākumu? Kas tajā ietilpst? Piemēram, cilvēks saņem algota darba ienākumus un pensiju.

VID atbilde:

Gada apliekamie ienākumi katram cilvēkam ir atšķirīgi. Tajos ietilpst gada laikā iegūto naudas, naturālo vērtību un saņemto pakalpojumu kopums. Apliekamo ienākumu veido ienākumi, par kuriem jāmaksā algas nodoklis, un pārējie likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešajā daļā minētie ienākumi. 

Nodokļa maksātājs var deklarēt attaisnotos izdevumus (par izglītību un ārstniecību) arī par saviem ģimenes locekļiem. Par ģimenes locekļiem uzskatāmas personas, par kurām nodokļu maksātājam ir tiesības saņemt nodokļa atvieglojumus, kā arī viņa vecāki, vecvecāki, laulātais, bērni un mazbērni neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksātāja apgādībā. Tiesības uz attaisnoto izdevumu atskaitīšanu no apliekamā ienākuma neietekmē tas, vai persona ir izmantojusi nodokļa atvieglojumus.

  • Jautājums: Vai arī tādā gadījumā deklarācijas iesniedzēja kopējie deklarētie attaisnotie izdevumi (paša un tuvinieku, kuru izdevumus viņš iekļauj savā deklarācijā) nedrīkst pārsniegt 50% no viņa gada laikā saņemtajiem apliekamajiem ienākumiem?

VID atbilde:

Attaisnotie izdevumi personai gada laikā nedrīkst pārsniegt 50% no gadā saņemtajiem ar nodokli apliekamajiem ienākumiem. Ja gada laikā saņemti salīdzinoši nelieli ienākumi un cilvēka gadā apliekamo ienākumu apmērs nav pietiekams, lai iekļautu paša attaisnotos izdevumus 600 eiro apmērā un tuvinieka (ģimenes locekļa) attaisnotos izdevumus, attiecīgajā gadā neizmantoto attaisnoto izdevumu daļu (izdevumus par izglītību un ārstniecību) pārceļ uz nākamajiem trijiem gadiem vai uz iesnieguma pamata var sadalīt starp ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem par konkrēto ģimenes locekli, vai ģimenes locekļi, kam ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem, tos pievieno savai gada ienākumu deklarācijai.

Ja nav ieturēts nodoklis vai nav ienākumu, attaisnotos izdevumus var pārcelt

Nodokļa pārmaksu par attaisnotajiem izdevumiem var atgūt tikai samaksātā nodokļa apmērā.

VID piemērs: No personas gada laikā gūtajiem ienākumiem ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 90 eiro. Personai ir bijuši attaisnotie izdevumi par izglītību 1000 eiro apmērā. Gada ienākumu deklarācijā persona var iekļaut 600 eiro. Atmaksājamā summa būtu 120 eiro (2024. gadā 20% no 600 eiro), taču personai faktiski tiks atmaksāti 90 eiro, jo tā ir kopējā ieturētā nodokļa summa gadā. Attaisnoto izdevumu summu 150 eiro (600 - 450), no kuras veidojas atmaksājamā summa – 30 eiro –, persona (uz iesnieguma pamata) drīkst sadalīt starp ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem par viņu.

  • Jautājums: Kāda veida iesniegums jāiesniedz? Kā to izdarīt?

VID atbilde:

Iesniegums jāiesniedz brīvā formā:

  • VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, izmantojot sadaļu “Sarakste ar VID”;
  • izmantojot oficiālo elektronisko adresi (e-adresi);
  • nosūtot uz e-pasta adresi vid@vid.gov.lv, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu;
  • pa pastu;
  • Valsts ieņēmumu dienestā klātienē.

Iesniegums jāiesniedz gan personai, no kuras deklarācijas attaisnotie izdevumi jāpārnes, gan ģimenes loceklim, kam ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem un uz kura deklarāciju attaisnotie izdevumi jāpārceļ.

Tikai attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību par sevi un ģimenes locekļiem, kuri ir iekļauti deklarācijā, var pārcelt uz nākamajiem trijiem gadiem.

No attaisnotajiem izdevumiem uz nākamajiem gadiem nevar pārnest iemaksas pensiju 3. līmenī, iemaksas uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, ziedojumus un dāvinājumus.

Iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā – nepārsniedzot 10% no gada apliekamā ienākuma

Attaisnotajos izdevumos var deklarēt iemaksas pensiju 3. līmenī un dzīvības apdrošināšanā (ar līdzekļu uzkrāšanu) līdz 4000 eiro gadā, bet ne vairāk kā 10% no gada ienākuma.

  • Jautājums: Kādus ienākumus vērtē, nosakot minētos 10%?

VID atbilde:

Vērtē cilvēka darba samaksu (bruto) un gada apliekamos ienākumus, kuriem piemēro progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi.

VID piemērs: Persona 2024. gadā privātajā pensiju fondā iemaksāja 700 eiro. Gada laikā saņemtais ienākums ir 6000 eiro. Attaisnotajos izdevumos – iemaksas privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas prēmijas (ar līdzekļu uzkrāšanu) – drīkst norādīt tikai 10% no apliekamā ienākuma, t. i., 600 eiro (10% no 6000 eiro), nevis visas veiktās iemaksas privātajā pensiju fondā jeb 700 eiro.

Nodokļa maksātājs ienākumus guvis nepilnu gadu. Kādos gadījumos tas ir svarīgi

  • Jautājums: Vai attaisnoto izdevumu gada normu – 600 eiro – var piemērot, ja ienākumi saņemti nepilnu gadu, piemēram, cilvēks pusi gada bijis bezdarbnieks?

VID atbilde:

Lai varētu piemērot attaisnotos izdevumus, svarīgi, lai gada laikā būtu saņemti pietiekami ar nodokli apliekamie ienākumi, no kuriem personai ir tiesības atskaitīt attaisnotos izdevumus atbilstoši noteiktajam limitam. Būtisks kritērijs tam, vai attaisnotos izdevumus var piemērot un cik lielu naudas summu izdosies atgūt par attaisnotajiem izdevumiem, ir samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs laikposmā, kad persona strādāja.

  • Jautājums: Ja tiesības uz nodokļa atvieglojumu rodas gada laikā, piemēram, bērns piedzimst 1. jūlijā, kāds ir gada atvieglojuma apmērs par konkrēto apgādājamo, – vai sešu mēnešu vai visa gada summa?

VID atbilde:

Atvieglojumi par katru apgādājamo 2024. gadā ir 3000 eiro vai 250 eiro mēnesī. Datums, ar kuru iegūtas tiesības uz apgādību, ir 1. jūlijs, kad bērns piedzimis. Par apgādībā esošo bērnu algas nodokļa grāmatiņā tiks izdarīts attiecīgais ieraksts. Līdz ar to konkrētajā situācijā atvieglojuma apmērs par apgādībā esošo bērnu no 1. jūlija ir 250 eiro mēnesī, tas ir, 1500 eiro gadā.

Kādas ir iespējas saņemt atvieglojumus un nodokļa pārmaksu, ja ir minimālā alga

Attaisnoto izdevumu (par izglītību un ārstniecības pakalpojumiem, ziedojumu un dāvinājumu, tostarp politiskajai partijai) kopsumma nevar pārsniegt 50% no gada apliekamajiem ienākumiem.

VID informācijā norādīts: saņemt atpakaļ no budžeta var ne vairāk par summu, cik gada laikā samaksāts nodoklis.

Tomēr nodokli samazina ne tikai par attaisnotajiem izdevumiem.

Piemērs: 2024. gadā minimālā alga bija 700 eiro. Alga gadā – 8400 eiro. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI – 10,5%) – 882 eiro. Maksimālais diferencētais neapliekamais minimums – 6000 eiro gadā. Ar IIN apliekamais ienākums: 8400 - 882 - 6000 eiro = 1518 eiro. IIN 20% = 303,60 eiro.

  • Jautājums: Ja cilvēkam ar šādu algu ir apgādājamais, vai viņš var izmantot nodokļa atvieglojumu?

VID atbilde:

Nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošajām personām var piemērot un izmantot cilvēki, kuri maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja cilvēka ar nodokli apliekamais ienākums ir zemāks par viņam noteikto nodokļa atvieglojuma apmēru, proti, atvieglojumi par apgādājamajiem ir lielāki nekā personas gūtie ieņēmumi, viņam ir tiesības saņemt atvieglojumu, taču tas netiks izmantots pilnā apmērā. Jāņem vērā, ka ikvienai personai ir tiesības arī uz neapliekamo minimumu, kas palielina ar nodokli neapliekamo ienākuma daļu.

  • Jautājums: Ja 2024. gadā ir bijusi minimālā alga un apgādājamais, vai personai ir iespēja deklarēt attaisnotos izdevumus?

VID atbilde:

Gadījumā, ja nodoklis nav ieturēts, attiecīgā gada attaisnotos izdevumus (par izglītību un ārstniecību) pārceļ uz nākamajiem trijiem gadiem vai uz iesnieguma pamata var sadalīt starp ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem par konkrēto ģimenes locekli, vai ģimenes locekļi, kam ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem, tos pievieno savai gada ienākumu deklarācijai.

IIN nodokļa pārmaksu var atgūt arī MUN maksātājs

Kopš 2024. gada 1. janvāra mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs neapliekamo minimumu, pensionāra neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamajiem, un papildu atvieglojumu personām ar invaliditāti un politiski represētajām personām var piemērot darba algai, ko saņem, strādājot pie cita darba devēja, vai saņemot citus ar progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamos ienākumus. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs aprēķina un maksā MUN, nevis atsevišķi iedzīvotāju ienākuma nodokli un obligātās iemaksas. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs nav tiesīgs piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus, izņemot gadījumu, ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs gūst ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamos ienākumus.

  • Jautājums: Ja pašnodarbinātais, kas ir MUN maksātājs, paralēli gūst ar IIN apliekamos ienākumus, vai viņš var deklarēt attaisnotos izdevumus? Vai ir iespējams deklarēt visu attaisnoto izdevumu klāstu (par ārstniecību, izglītību, iemaksām pensiju 3. līmenī u. c.)?

VID atbilde:

Ja iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir ieturēts, tad pastāv iespēja iesniegt čekus par attaisnotajiem izdevumiem un var veidoties nodokļa pārmaksa. Samaksāto mikrouzņēmumu nodokli, iesniedzot čekus par attaisnotajiem izdevumiem, nevar atgūt.

Diferencētā neapliekamā minimuma aprēķins

Gada ienākumu deklarācijā tiek iekļauti visi gada laikā gūtie ienākumi, un, ņemot vērā piemērotās nodokļa likmes lielumu, neapliekamo minimumu, atvieglojumus, attaisnotos izdevumus u. c. datus, tiek aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemaksas vai pārmaksas apmērs.

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, VID EDS automātiski aprēķina atbilstošo nodokļu likmi un gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru, ņemot vērā faktiski gūtos ienākumus un galvenajā ienākumu gūšanas vietā piemēroto VID prognozēto neapliekamo minimumu gada laikā.

Gadījumos, kad ienākumi ir mainīgi un tie atšķiras no ienākumiem iepriekšējā gadā, var rasties situācija, ka gada laikā ir piemērots lielāks VID prognozētais neapliekamais minimums vai zemāka IIN likme, nekā aprēķinot nodokli visa gada kopējam faktiski saņemtajam ienākumam. Tādējādi veidojas nodokļa starpība, kas ir jāsamaksā.

Deklarāciju var iesniegt trīs gadu laikā

Brīvprātīgo deklarāciju un tās labojumus par katru gadu var iesniegt trīs gadu laikā. 2025. gadā deklarāciju var iesniegt ne tikai par 2024., 2023. un 2022. gadu, bet līdz 2025. gada 23. jūnijam – arī par 2021. gadu.

Informācija ar piemēriem un situāciju apraksti ir pieejami VID metodiskajā materiālā “Attaisnotie izdevumi”, turpretī ziņas par veiktajām iemaksām un izmaksām privātajos pensiju fondos atrodamas metodiskajā materiālā “Iemaksas privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas prēmiju maksājumi”. Tāpat pieejamas atbildes uz jautājumiem par gada ienākumu deklarācijām, iedzīvotāju ienākuma nodokli (attaisnotajiem izdevumiem).

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI