FOTO: Edijs Pālens, LETA.
Pensiju 2. līmeņa dalībniekiem dzīves laikā ir iespēja uzkrāto kapitālu nodot mantošanā. Taču par vairāk nekā tūkstoti mirušo pensiju 2. līmeņa dalībnieku novēlētajiem uzkrājumiem mantinieki vēl nav izrādījuši interesi, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
No 2020. gada ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kuram vēl nav piešķirta vecuma pensija, ir tiesības izvēlēties, kā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) rīkoties ar viņa uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu, ja viņš nomirs pirms vecuma pensijas piešķiršanas.
Viena no iespējām ir uzkrāto kapitālu nodot mantošanā Civillikumā noteiktajā kārtībā. Gandrīz 80% no savu izvēli VSAA paziņojušajiem ir norādījuši tieši šo iespēju.
VSAA vērš uzmanību, ka mantinieki nav izrādījuši interesi par vairāk nekā tūkstoti mirušo pensiju 2. līmeņa dalībnieku novēlētajiem uzkrājumiem (runa ir par iedzīvotājiem, kas miruši laikposmā no 2020. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim).
Visos šajos gadījumos mantojumā atstātais pensiju 2. līmeņa kapitāls pārsniedz 43,75 eiro – summu, kas nav mantojama un tiek ieskaitīta valsts pensiju speciālajā budžetā, informē VSAA preses sekretāre Iveta Daine.
Tiesības uz mantoto uzkrājumu pensiju 2. līmenī mantiniekiem jāpiesaka, vēršoties pie notāra, tāpēc mantojuma atstājējam vēlams tuviniekus par savu novēlējumu informēt.
Ja mantinieki nav informēti par mirušā novēlējumu un mantojuma lietu pie notāra nav paredzēts atvērt, tad VSAA tomēr iesaka noskaidrot, vai mirušais nav atstājis mantojumā pensiju 2. līmeņa kapitālu.
Tas attiecas uz gadījumiem, kad mirušais:
Par to, vai mirušais savu pensiju 2. līmeņa kapitālu ir novēlējis mantojumā, var pārliecināties, sazinoties ar VSAA pa telefonu 64507020, rakstot e-pastu uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai vēršoties personīgi jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā.
Mantojamo pensiju 2. līmeņa kapitāla daļu mantinieki var pieprasīt 10 gadu laikā no mirušās personas nāves dienas.
Ar mantotā uzkrājuma saņemšanas nosacījumiem iespējams iepazīties VSAA tīmekļvietnes sadaļā “Pensiju 2. līmenis”.
Kamēr nav pieteikušies mantinieki vai nav pagājuši 10 gadi no pensiju 2. līmeņa dalībnieka nāves dienas, mirušā uzkrāto kapitālu turpina pārvaldīt viņa izvēlētais līdzekļu pārvaldītājs.
Ja 10 gadu laikā mantinieki nepieteiksies, tad mirušā pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls tiks pārskaitīts uz pensiju speciālo budžetu.
Uzkrāto kapitālu pensiju 2. līmeņa dalībnieks var novēlēt, izvēloties vienu no trim variantiem:
Šīs izvēles tiesības nosaka Valsts fondēto pensiju likums.
Pensiju 2. līmenī pašreiz ir 1,3 miljoni dalībnieku. Šis pensiju līmenis tika ieviests 2001. gadā. Tas ir obligāts visiem nodarbinātajiem, kuri dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija. Savukārt tie, kas dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, tam varēja un var pievienoties brīvprātīgi.
Atbilstoši Valsts fondēto pensiju likumam iemaksu likme fondēto pensiju shēmā ir 6% no iemaksu objekta, kas noteikts likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un Solidaritātes nodokļa likumā.
Pašreiz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSOAI) darba ņēmējam vispārējā likme ir 34,09% (23,59% samaksā darba devējs, 10,50% – pats darba ņēmējs).
Ja regulāri ir saņemta alga vismaz valstī vidējās algas apmērā, tad 2. līmeņa dalībnieka uzkrājums var būt diezgan liels, jo no katra mēneša bruto algas (iemaksu objekts darba ņēmējam) nauda tiek pārskaitīta arī 2. līmenim.
Ministru kabineta noteikumu Nr. 786 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem” 18. punkts paredz pensiju apdrošināšanai paredzētās iemaksu likmes sadalījumu:
Piemēram, darbinieks ir pensiju 2. līmeņa dalībnieks. Viņa bruto alga ir 1500 eiro. Pensiju 1. līmenim tiek novirzīti 210 eiro (14%), 2. līmenim – 90 eiro (6%).
Pensiju 2. līmeņa kontā uzkrātās naudas daudzumu ietekmē: algas lielums, iemaksu apjoms 2. līmenī, dalības laiks pensiju 2. līmenī, peļņa, kas atkarīga no izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījuma plāna.
Plašāk par tēmu >> |