11. septembra vēlēšanām vēlētāju sarakstos kopumā ir reģistrēti 27 490 balsstiesīgi pilsoņi, no tiem 2544 vēlētāju reģistrēti Varakļānu novadā, bet 24 946 vēlētāju – Rēzeknes novadā.
FOTO: Evija Trifanova, LETA
Kaut arī kārtējās pašvaldību vēlēšanas norisinājās 5. jūnijā, Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā tās tiks rīkotas š. g. 11. septembrī, sestdienā. Šāds lēmums pieņemts, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru tika noteikts, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei. LV portāls apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāzina par Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanām.
Lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru tika noteikts, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, 2021. gada 3. jūnijā stājās spēkā Grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā (turpmāk — grozījumi) un Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums, kurā tika paredzēts, ka pašvaldību vēlēšanas šajos novados notiks 2021. gada 11. septembrī.
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums paredz, ka Latvijā ir 43 administratīvās teritorijas — 7 valsts pilsētas pašvaldības un 36 novadi. Atbilstoši veiktajiem grozījumiem, kā 43. administratīvā teritorija Latvijā, tika noteikts Varakļānu novads.
Vēlēšanu iecirkņu darba laiks vēlēšanu dienā, 11. septembrī, būs no plkst. 7.00 līdz 20.00.
Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sniegto informāciju, vēlētāji varēs izmantot arī iespēju nobalsot Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanās iepriekš:
Kā skaidro CVK, balsot iepriekš drīkst ikviens vēlētājs, nenorādot īpašu iemeslu. Vienlaikus iepriekšējās balsošanas iespēju aicināti izmantot vēlētāji, kuri ir Covid-19 infekcijas riska grupā, jo iepriekšējās balsošanas dienās iecirkņos parasti ir mazāk balsotāju.
Tāpat CVK vērš uzmanību, ka otrdien, 7. septembrī, un trešdien, 8. septembrī, vēlēšanu iecirkņos balsot nevarēs. Šajās dienās vēlēšanu iecirkņi strādās dežūrrežīmā, un tajos varēs iesniegt pieteikumus balsošanai vēlētāju atrašanās vietā.
Tiesības piedalīties vēlēšanās ir Latvijas un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, kuri:
|
vai |
|
Personām, kuras izcieš sodu brīvības atņemšanas vietās vai kurām nav iespējams vēlēt tajā ES dalībvalstī, kuras pilsoņi tie ir, nav tiesību piedalīties Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanās.
Vēlētāji var balsot jebkurā tuvākajā iecirknī sava vēlēšanu apgabala robežās.
Sava vēlēšanu apgabala iecirkņus Varakļānu novada un Rēzeknes novada vēlētāji var noskaidrot CVK mājaslapas sadaļā “Vēlēšanu iecirkņi”. Savukārt pārliecināties par balsstiesībām attiecīgajā vēlēšanu apgabalā iespējams, noskaidrojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā “Vēlēšanu apgabala noskaidrošana”.
Uzziņas par vēlēšanu iecirkņiem un vēlēšanu apgabalu, kurā vēlētājs reģistrēts vēlēšanām, var saņemt arī, zvanot CVK uzziņu tālrunim (+371) 67049999. Tālruņa darba laiks ir:
Vēlētāji var pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā vēlēšanu apgabala teritorijā, kurā ir reģistrēti vēlēšanām, ja:
Kā norāda CVK, pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā no š. g. 6. septembra var vēlēšanu iecirkņos to darba laikā.
Ja ir iespējams iesniegumu parakstīt ar drošu elektronisko parakstu vai nosūtīt pa pastu, to var iesniegt arī pašvaldības vēlēšanu komisijai. Arī uzticības persona var aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā.
Iesnieguma paraugs pieejams CVK mājaslapas sadaļā “Balsošana vēlētāja atrašanās vietā”.
Balsošanas dokuments vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID).
Kā norāda CVK, Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanās vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī savā vēlēšanu apgabalā, kā balsošanas dokumentu uzrādot pasi vai personas apliecību. Svarīgi atcerēties, ka, uzrādot pasi vai personas apliecību, seja uz brīdi būs jāatsedz.
“Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiek likts. Principa “viens vēlētājs — viena balss” nodrošināšanai tiks lietots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs (ETVR), kurā tiks fiksēts, ka vēlētājs nobalsojis,” skaidro CVK.
Reģistrējot vēlētājus tiešsaistes reģistrā, vēlēšanu komisijas darbinieks ar viedierīci noskenēs vēlētāja pases vai personas apliecības svītrkodu vai QR kodu un pārliecināsies, ka vēlētājs ir iekļauts attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā un vēlētāju reģistrā jau nav atzīmes par viņa piedalīšanos vēlēšanās. Turklāt papildus iecirkņa komisijas darbinieks ziņas par vēlētāju ierakstīs papīra balsotāju sarakstā, kur vēlētājam būs jāparakstās par vēlēšanu aploksnes un vēlēšanu zīmju saņemšanu.
Kā skaidro CVK, ja tehnisku iemeslu dēļ nebūs iespējams izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, vēlētāji varēs nobalsot reģistrācijas aploksnē. Vēlētāju ierakstīs atsevišķā balsotāju sarakstā, kurā vēlētājs parakstīsies par balsošanas materiālu saņemšanu. Vēlētājam kopā ar vēlēšanu aploksni un zīmēm tiks izsniegta vēl viena aploksne — reģistrācijas aploksne, uz kuras būs vēlētāja vārds, uzvārds un personas kods.
Pēc tam, kad izvēle būs izdarīta, vēlētājam anonīmā vēlēšanu aploksne ar balsojumu būs jāievieto reģistrācijas aploksnē. Reģistrācijas aploksne būs jānodod iecirkņa darbiniekam pie vēlēšanu kastes, kurš to apzīmogos ar iecirkņa zīmogu un iemetīs vēlēšanu kastē.
Tiešsaistes vēlētāju reģistra darbībai atjaunojoties, vēlēšanu komisija pārbaudīs, vai vēlētājam bija tiesības balsot attiecīgajā vēlēšanu apgabalā un vai balsojums jau nav reģistrēts citā iecirknī. Vēlētāju reģistrā atzīmēs, ka vēlētājs nobalsojis attiecīgajā vēlēšanu iecirknī. Balsotāju sarakstā atzīmēs, ka balsojums ir derīgs, un to pieskaitīs. Ja vēlētājs šajā laikā būs nobalsojis citā iecirknī, balsojums tiks dzēsts un netiks līdzskaitīts.
Lai mazinātu vīrusa infekcijas Covid-19 izplatības riskus 11. septembra Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanās, vēlēšanu iecirkņos ir jāievēro ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanu iecirkņos. Tie paredz īstenot pasākumus vēlētāju, vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu, darbinieku un vēlēšanu novērotāju aizsardzībai pret inficēšanos ar Covid-19 infekciju, vienlaikus nodrošinot balsstiesīgajiem pilsoņiem vēlēšanu tiesības.
Saskaņā ar CVK sniegto informāciju, uzturoties vēlēšanu iecirknī, vēlētājiem obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs, lai pasargātu sevi un citus no riska inficēties ar Covid-19 vīrusa infekciju. Izņēmums būs personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, kā arī vēlētāju bērni līdz 7 gadu vecumam.
Tāpat vēlēšanu iecirkņos ieteicams lietot savu pildspalvu. Vienlaikus, ja vēlētājam nebūs līdzi mutes un deguna aizsega vai sava rakstāmpiederuma, vienreizlietojamo sejas masku un pildspalvu varēs saņemt iecirknī.
Individuālie aizsarglīdzekļi — sejas maskas (ja nepieciešams, respiratori) — obligāti būs jāvalkā arī vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļiem un darbiniekiem, kā arī vēlēšanu novērotājiem. Tāpat, uzturoties vēlēšanu iecirknī, būs pieejami roku dezinfekcijas līdzekļi.
Kā norāda CVK, vēlēšanu iecirknī tiks nodrošināta vismaz 2 m distance starp vēlētāju reģistrācijas galdiem, vēlēšanu kabīnēm un aizslietņiem, kā arī būs noteikts maksimālais apmeklētāju skaits iecirknī, katram balsotājam atvēlot četru kvadrātmetru platību. Lai vēlētāji ievērotu noteikto distanci un nedrūzmētos, iecirkņu komisijas sekos līdzi un organizēs vēlētāju plūsmu tā, lai tiktu ievēroti drošības pasākumi. Reģistrējot vēlētājus, balsotāju saraksta veidlapā tiks norādīts aizpildīšanas laiks, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespējams veikt epidemioloģisko izmeklēšanu un brīdināt vēlētājus, kuri varētu būt saskarsmē ar Covid-19 inficētu personu.
Tāpat tiks veikta regulāra iecirkņa telpu vēdināšana un telpu uzkopšana, ar spirtu saturošiem dezinfekcijas līdzekļiem apstrādājot koplietošanas virsmas, durvju rokturus, galdu virsmas, krēslu roku balstus u. c.
Ir ieteikums vēlēšanās neizmantot vēlēšanu kabīnes ar auduma aizkariem, jo aizkari ir virsma, kurai vēlēšanu laikā pieskaras liels cilvēku skaits un kuru nav iespējams atbilstoši dezinficēt. Šajā gadījumā balsošanas aizklātumu paredzēts nodrošināt, izkārtojot kabīnes un aizslietņus ar ieeju pret sienu vai pret blakus esošās kabīnes vai aizslietņa slēgto daļu.
Rēzeknes novada domē būs jāievēl 19 deputāti, savukārt Varakļānu novada domē — 15 deputāti. Domēs ievēlējamo deputātu skaitu nosaka atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds pašvaldībā reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā vēlēšanu izsludināšanas dienā — š. g. 4. jūnijā. Atbilstoši Pašvaldības domes vēlēšanu likumam, novados ar iedzīvotāju skaitu līdz 30 000 domē ir jāievēl 15 deputāti, novados ar iedzīvotāju skaitu no 30 001 līdz 60 000 — 19 deputāti, bet novados ar vairāk nekā 60 000 iedzīvotāju, — 23 deputāti.
2021. gada 11. septembra Varakļānu novada domes vēlēšanām iesniegti četri kandidātu saraksti, kuros uz iekļūšanu domē kopumā pretendē 64 kandidāti. Savukārt Rēzeknes novada domes vēlēšanām — astoņi kandidātu saraksti ar 162 deputātu kandidātiem.
Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem, var iepazīties CVK tīmekļvietnē.
Pirmajai jaunievēlētās domes sēdei Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā jānotiek 2021. gada 1. oktobrī. Jaunievēlētos deputātus uz pirmo domes sēdi uzaicina attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.
CVK (Centrālā vēlēšanu komisija)