SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. janvārī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Tava drošība
5
5

Mājsēde – kad pārvietoties ārpus mājām nakts stundās aizliegts

Uzmanību!

Komandantstunda jeb mājsēde netiek turpināta un nav aktuāla.

Ārkārtējās situācijas apstākļos brīvdienās (sākot ar piektdienas vakaru) ir noteikta komandantstunda – papildu aizliegums pārvietoties ārpus savām mājām noteiktā diennakts laikā. Personām, kurām šajās dienās nakts laikā ir nepieciešams pārvietoties ārpus mājām, jāsagatavo rakstisks apliecinājums par pārvietošanās iemesliem, kā arī jānēsā līdzi personu apliecinošs dokuments.

Šādu kārtību paredz Ministru kabineta rīkojuma Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu5.1.punkts.

Komandantstunda jeb mājsēde ir jāievēro: 

  • no 5. februāra līdz 7. februārim. 

Šajos datumos – piektdien, sestdien un svētdien – tiek aizliegta iedzīvotāju pārvietošanās nakts stundās no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00. Šajā laikā iedzīvotājiem ir pienākums uzturēties savā dzīvesvietā, tostarp samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem – neuzņemt viesus, nedoties privātās vizītēs u. c.

Lēmums, vai komandantstunda tiks ieviesta turpmākajās brīvdienās ārkārtējās situācijas laikā, vēl nav pieņemts.

Izņēmumi

Aizliegums pārvietoties, ja persona uzrāda aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu (personas apliecību vai pasi), nav attiecināms:

  • uz personām, kuras dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās vai veic darba vai dienesta pienākumus;
  • uz pārvietošanos, kas nepieciešama ārstniecības pakalpojumu saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei, vai diennakts aptiekas apmeklējumam.

Atbildot uz jautājumu par mājdzīvnieku, piemēram, suņu, izvešanu laukā, lai nokārtotu dabiskās vajadzības, iepriekš Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis iedzīvotājus aicināja ieplānot laiku tā, ka mājdzīvnieks tiek izvests laukā pirms plkst. 22.00. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Valsts policija katru gadījumu vērtēs individuāli un ar izpratni, aicinot iedzīvotājus šādās situācijās neaizklīst tālu no dzīvesvietas.

Brīvā formā aizpildīts apliecinājums un personu apliecinošs dokuments

Personām, kurām komandantstundas laikā ir nepieciešams pārvietoties ārpus mājām, ir jābūt līdzi rakstiski sagatavotam apliecinājumam par pārvietošanās iemesliem, kā arī personu apliecinošam dokumentam (pasei vai personas apliecībai).

Rīkojuma 5.1.2 un 5.1.apakšpunktā ir paskaidrots, kāda informācija jānorāda apliecinājumā:

  • ja persona dodas uz darbu vai no darba uz mājām, apliecinājumā tā norāda savu vārdu, uzvārdu; personas kodu; dzīvesvietas adresi; dzīvesvietas atstāšanas iemeslu un laiku; darbavietas nosaukumu, adresi un vadības (kontaktpersonas) tālruņa numuru;
  • ja persona dodas saņemt ārstniecības pakalpojumu vai dzīvnieka veterinārmedicīnisko aprūpi vai iegādāties zāles diennakts aptiekā, tā apliecinājumā norāda savu vārdu, uzvārdu; personas kodu; dzīvesvietas adresi; dzīvesvietas atstāšanas iemeslu un laiku, kā arī pakalpojuma saņemšanas vietu.

Minēto apliecinājumu persona var aizpildīt brīvā formā, pašrocīgi uzrakstot nepieciešamo informāciju uz papīra lapas. Tāpat būs iespējams izmantot izstrādātu apliecinājuma paraugu, ja personai ir ērtāk to aizpildīt elektroniski un izdrukāt vai saglabāt savā viedierīcē. Pašapliecinājuma formas paraugs atrodams, piemēram, Valsts policijas mājaslapā.

Taksometru pakalpojumi mājsēdes laikā

Papildus virknei citu epidemioloģiskās drošības pasākumu, kas ir iedzīvotājiem saistoši ārkārtējās situācijas laikā, brīvdienās nakts stundās ir jāņem vērā vēl citi ierobežojumi.

Piemēram, taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumus noteiktajos datumos nakts laikā varēs izmantot tikai minētajos neatliekamos gadījumos – lai nokļūtu uz darbu, ārstniecības iestādi vai aptieku un atpakaļ uz mājām, līdzi ņemot apliecinājumu par pārvietošanās iemeslu un personu apliecinošu dokumentu.

Turklāt valdības rīkojuma 5.1.5 punkts noteic, ka brīvdienās no plkst. 22.00 līdz 5.00 taksometrā var atrasties tikai viens pasažieris vai pasažieris kopā ar nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ.

Papildus Satiksmes ministrija skaidro, ka iedzīvotājiem, kas brīvdienās nakts stundās ir ieceļojuši Latvijā no ārvalstīm un dodas uz savu dzīvesvietu vai arī dodas uz ostu, lidostu, autoostu vai dzelzceļa staciju, lai izceļotu no valsts, ir jābūt līdzi biļetei vai citam braucienu apliecinošam dokumentam. Šķērsojot Latvijas robežu, iebraucējam ir jāaizpilda anketa vietnē covidpass.lv.

Ir atļauts sagaidīt ieceļotāju, kas atgriežas no ārvalstīm un nogādāt to dzīvesvietā, uzrādot braucienu apliecinošu dokumentu.

Mājsēdes laikā ierobežojumi netiek noteikti privātpersonām un kravas pārvadātājiem, kas Latviju šķērso tranzītā, uzsver Satiksmes ministrija. 

Brīvdienās nakts stundās sabiedriskais transports turpinās kursēt, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz darbu un atpakaļ, tomēr ir jārēķinās, ka ierastais transporta kustības grafiks var tikt mainīts.

Veikalu un ēdināšanas pakalpojumu darba laiks mājsēdes laikā

Rīkojuma 5.1.4  punkts paredz, ka komandantstundas laikā tirdzniecības un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietām tiek noteikts saīsināts darba laiks – tās darbu beidz ne vēlāk kā plkst. 21.00.

Arī ēdiena piegāde mājās, sākoties komandantstundai, tiek pārtraukta.

Degvielas uzpildes staciju, diennakts aptieku un valsts akciju sabiedrības "Starptautiskā lidosta "Rīga"" termināļos strādājošo sabiedriskās ēdināšanas iestāžu, tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks, kā arī sabiedriskā transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.

Arī citi uzņēmumi var turpināt strādāt, nodrošinot darbības nepārtrauktību, tostarp nodrošinot darbu maiņās, arī naktīs.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU