Aktualizēts 21. janvārī.
Ārkārtējās situācijas apstākļos līdz 25. janvārim brīvdienās (sākot ar piektdienas vakaru) ir noteikta komandantstunda – papildu aizliegums pārvietoties ārpus savām mājām noteiktā diennakts laikā. Personām, kurām šajās dienās nakts laikā ir nepieciešams pārvietoties ārpus mājām, jāsagatavo rakstisks apliecinājums par pārvietošanās iemesliem, kā arī jānēsā līdzi personu apliecinošs dokuments.
Šādu kārtību paredz Ministru kabineta rīkojuma Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.1.1 punkts.
Komandantstunda jeb mājsēde ir jāievēro:
Šajos datumos – piektdienās, sestdienās un svētdienās – tiek aizliegta iedzīvotāju pārvietošanās nakts stundās no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00. Šajā laikā iedzīvotājiem ir pienākums uzturēties savā dzīvesvietā, tostarp samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem – neuzņemt viesus, nedoties privātās vizītēs u. c.
Aizliegums pārvietoties, ja persona uzrāda aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu (personas apliecību vai pasi), nav attiecināms:
Atbildot uz jautājumu par mājdzīvnieku, piemēram, suņu, izvešanu laukā, lai nokārtotu dabiskās vajadzības, iepriekš Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis iedzīvotājus aicināja ieplānot laiku tā, ka mājdzīvnieks tiek izvests laukā pirms plkst. 22.00. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Valsts policija katru gadījumu vērtēs individuāli un ar izpratni, aicinot iedzīvotājus šādās situācijās neaizklīst tālu no dzīvesvietas.
Personām, kurām komandantstundas laikā ir nepieciešams pārvietoties ārpus mājām, ir jābūt līdzi rakstiski sagatavotam apliecinājumam par pārvietošanās iemesliem, kā arī personu apliecinošam dokumentam (pasei vai personas apliecībai).
Rīkojuma 5.1.2 un 5.1.3 apakšpunktā ir paskaidrots, kāda informācija jānorāda apliecinājumā:
Minēto apliecinājumu persona var aizpildīt brīvā formā, pašrocīgi uzrakstot nepieciešamo informāciju uz papīra lapas. Tāpat būs iespējams izmantot izstrādātu apliecinājuma paraugu, ja personai ir ērtāk to aizpildīt elektroniski un izdrukāt vai saglabāt savā viedierīcē. Pašapliecinājuma formas paraugs atrodams, piemēram, Valsts policijas mājaslapā.
Papildus virknei citu epidemioloģiskās drošības pasākumu, kas ir iedzīvotājiem saistoši ārkārtējās situācijas laikā, brīvdienās nakts stundās ir jāņem vērā vēl citi ierobežojumi.
Piemēram, taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumus noteiktajos datumos nakts laikā varēs izmantot tikai minētajos neatliekamos gadījumos – lai nokļūtu uz darbu, ārstniecības iestādi vai aptieku un atpakaļ uz mājām, līdzi ņemot apliecinājumu par pārvietošanās iemeslu un personu apliecinošu dokumentu.
Turklāt valdības rīkojuma 5.1.5 punkts noteic, ka brīvdienās no plkst. 22.00 līdz 5.00 taksometrā var atrasties tikai viens pasažieris vai pasažieris kopā ar nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ.
Papildus Satiksmes ministrija skaidro, ka iedzīvotājiem, kas brīvdienās nakts stundās ir ieceļojuši Latvijā no ārvalstīm un dodas uz savu dzīvesvietu vai arī dodas uz ostu, lidostu, autoostu vai dzelzceļa staciju, lai izceļotu no valsts, ir jābūt līdzi biļetei vai citam braucienu apliecinošam dokumentam. Šķērsojot Latvijas robežu, iebraucējam ir jāaizpilda anketa vietnē covidpass.lv.
Ir atļauts sagaidīt ieceļotāju, kas atgriežas no ārvalstīm un nogādāt to dzīvesvietā, uzrādot braucienu apliecinošu dokumentu.
Mājsēdes laikā ierobežojumi netiek noteikti privātpersonām un kravas pārvadātājiem, kas Latviju šķērso tranzītā, uzsver Satiksmes ministrija.
Brīvdienās nakts stundās sabiedriskais transports turpinās kursēt, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz darbu un atpakaļ, tomēr ir jārēķinās, ka ierastais transporta kustības grafiks var tikt mainīts.
Rīkojuma 5.1.4 punkts paredz, ka komandantstundas laikā tirdzniecības un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietām tiek noteikts saīsināts darba laiks – tās darbu beidz ne vēlāk kā plkst. 21.00.
Arī ēdiena piegāde mājās, sākoties komandantstundai, tiek pārtraukta.
Degvielas uzpildes staciju, diennakts aptieku un valsts akciju sabiedrības "Starptautiskā lidosta "Rīga"" termināļos strādājošo sabiedriskās ēdināšanas iestāžu, tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks, kā arī sabiedriskā transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.
Arī citi uzņēmumi var turpināt strādāt, nodrošinot darbības nepārtrauktību, tostarp nodrošinot darbu maiņās, arī naktīs.
Līdz 7. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.
Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu. Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus.
Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".
Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.
Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.