SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. februārī, 2021
Lasīšanai: 11 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
1
103
1
103

Ko darīt, ja Covid-19 tests ir pozitīvs vai esi kontaktpersona

Freepik

Lai ierobežotu tālāku Covid-19 infekcijas izplatību, ir svarīgi, ka cilvēki, kuriem ir diagnosticēts koronavīruss, un viņu kontaktpersonas atbilstoši rīkotos.

No 11. oktobra, kas ir Covid-19 kontaktpersona un mājas karantīna, kas kontaktpersonai šajā laikā ir jādara un ko nozīmē stingra izolācija, ja gadījies saslimt ar Covid-19, regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”. Noteikumos ir paredzēti izņēmumi personām, kuras ir pēdējā pusgada laikā izslimojušas vai ir vakcinētas pret Covid-19.

Kas ir Covid-19 kontaktpersona

Tā ir persona, kura bijusi ciešā kontaktā ar Covid-19 inficētu cilvēku un kurai līdz ar to pastāv augsts risks arī pašai inficēties ar koronavīrusu un pārnest to tālāk citiem.

Ja esi kontaktpersona, tev par to paziņos epidemiologs, ģimenes ārsts, darba kolektīva vai izglītības iestādes atbildīgā persona. Ja ziņu par to, ka esi saskāries ar Covid-19 slimnieku, saņem ātrāk no kāda cita, esi atbildīgs – paliec mājās! (Patlaban situācijā, kad valstī ir ārkārtīgi liels Covid-19 slimnieku un kontaktpersonu skaits, informācija inficētai personai var tikt nosūtīta īsziņas veidā no Slimību profilakses un kontroles centra tālruņa numura 29188770, bet saziņa ar kontaktpersonām var ievērojami kavēties.)

Lai maksimāli ierobežotu risku, ka kontaktpersona varētu izplatīt infekciju tālāk, tai ir jāievēro mājas karantīna.

Mājinieki, kas dzīvo kopā ar kontaktpersonu, var turpināt ikdienas gaitas, taču iespēju robežās arī viņiem ieteicams novērot savu veselības stāvokli un vienoties ar darba devēju par attālināto darbu līdz situācijas precizēšanai. Kāpēc tā? Tas skaidrojums ar slimības inkubācijas periodu (laika posms starp inficēšanos un slimības sākumu), kas vidēji ir no 2 dienām līdz  14 dienām. Visbiežāk pirmās saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā. Cilvēks var kļūt infekciozs, divas dienas pirms parādās slimības simptomi. Līdz ar to ir maza iespēja, ka mājinieki, kas dzīvo kopā ar Covid-19 kontaktpersonu, var izplatīt infekciju tālāk, pirms kontaktpersonai ir parādījušies simptomi. Tiesa, Covid-19 var izslimot arī bez simptomi parādīšanās, tāpēc ir nepieciešams ievērot maksimālu piesardzību.

Kas ir mājas karantīna

Mājas karantīna ir ciešā kontaktā ar inficēto personu bijušas personas nošķiršana no citām personām Covid-19 infekcijas inkubācijas periodā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā ārstniecības personas uzraudzībā, lai veiktu personas medicīnisko novērošanu un novērstu inficēšanās riskus citām personām.

Kontaktpersonai nosaka mājas karantīnu – 14 dienas pēc pēdējā kontakta ar personu, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija (191. punkts).

Par mājas karantīnas laiku personai var tikt izsniegta darbnespējas lapa (MK noteikumu 2.13. apakšpunkts). Ģimenes ārstam ir pienākums kontaktpersonai piedāvā izsniegt darbnespējas lapu uz visu mājas karantīnas laiku, kā arī informē kontaktpersonu par noteikumiem, kas jāievēro pašizolācijas (mājas karantīnas) laikā (MK noteikumu 187. punkts).

Uzmanību! Līdz 1. jūlijam slimības lapai, kas izsniegta saistībā ar Covid-19, bija noteikta labvēlīgāka apmaksas (slimības pabalsta) kārtība. No 1. jūlija slimības lapa, kas izsniegta Covid-19 slimnieka kontaktpersonai tiek apmaksāta vispārējā kārtībā. 

Pienākumi mājas karantīnas laikā

Noteikumu 191. punkts paredz, ka kontaktpersona mājas karantīnas laikā:

 • uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā un ir pieejama saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku);
 • nav tiesīga saņemt un izmantot testēšanas sertifikātu līdz mājas karantīnas pārtraukšanai; 

 • ievēro centra epidemiologa un ārsta norādījumus;
 • mājas karantīnu pārtrauc: 14 dienā ar ārsta atļauju vai pēc Covid-19 testa, kas veikts ne ātrāk kā 10 dienā pēc karantīnas uzsākšanas, ja testa rezultāts ir negatīvs. 

Vai kontaktpersona, kas nodrošina mājas karantīnu, drīkst iet pastaigāties ārā, piemēram, uz mežu? Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iepriekš norādījis, ka to drīkst darīt, ja tiek ievērota distance no citiem cilvēkiem.

Vai kontaktpersona drīkst doties uz veikalu? Ja nav citu risinājumu, var doties uz veikalu, maksimāli ievērojot visus drošības pasākumus – uzliekot masku un ievērojot 2 m distanci no citiem.

SPKC iesaka mājas karantīnas laikā sekot līdzi savam veselības stāvoklim: mērīt ķermeņa temperatūru divas reizes dienā (no rīta un vakarā) un vērot, vai neparādās elpceļu infekcijas slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.). Tiklīdz parādās elpceļu infekcijas slimības pazīmes, nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš lems par turpmāko ārstēšanu.


Mājas karantīnu var pārtraukt agrāk par 14 dienām, ja, veicot Covid-19 laboratorisko diagnostiku ne agrāk kā mājas karantīnas desmitajā

dienā, ir saņemts negatīvs testa rezultāts (MK noteikumu 191.5.2. apakšpunkts).

 

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes ir iespējams nodot arī bez ārsta nosūtījuma, ja ir parādījušies slimības simptomi.

Ja kontaktpersonai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts  

Kontaktpersona, kura pēdējā pusgada laikā pati ir pārslimojusi Covid-19 vai ir pabeigusi vakcinācijas kursu pret Covid-19, var neievērot mājas karantīnu (MK noteikumu 194. punkts).

Pārslimošanas vai vakcinācijas faktu apliecina attiecīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. 

Tomēr šādā gadījumā kontaktpersonai, kurai ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, ir pienākums nedēļas laikā pēc kontakta ar inficēto personu veikt Covid-19 testu. Ja tests ir pozitīvs, šai personai ir pienākums ievērot stingru izolāciju dzīvesvietā.

Šāda piesardzība nepieciešama, ņemot vērā to, ka vakcinācija pilnībā nepasargā no saslimšanas, bet novērš smagas slimības gaitas un hospitalizācijas risku. Papildu tests var palīdzēt savlaicīgi atklāt bezsimptomu inficēšanās gadījumus un tālāku slimības izplatību, teikts noteikumu projekta anotācijā.

Ja Covid-19 tests ir pozitīvs, jāievēro stingra izolācija

Ja personai ir diagnosticēts Covid-19, tad tai ir jānodrošina stingra izolācija. 

Noteikumu 2.12. apakšpunkts paredz, ka izolācija ir obligāta inficētas personas nošķiršana no veselām personām dzīvesvietā, uzturēšanās vietā vai ārstniecības iestādē ārstniecības personas uzraudzībā ārstēšanai, nodrošinot atbilstošus apstākļus, lai nepieļautu veselu personu inficēšanos. 

Par izolācijas laiku personai var tikt izsniegta darbnespējas lapa.

Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un, vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, personai pašai uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus. (Patlaban situācijā, kad valstī ir ārkārtīgi liels Covid-19 slimnieku un kontaktpersonu skaits, informācija inficētai personai var tikt nosūtīta īsziņas veidā no Slimību profilakses un kontroles centra tālruņa numura 29188770).

Noteikumu 189. punkts paredz, ka izolācijas laikā Covid-19 pacients:

 • nepamet ārstniecības iestādi, uzturēšanās vietu vai dzīvesvietu un ir pieejams saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu. Šādā gadījumā persona lieto medicīnisko sejas masku un ievēro citus ārsta norādījumus par piesardzības pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām);
 • ievēro SPKC epidemiologa un ārsta norādījumus;
 • nav tiesīga saņemt un izmantot testēšanas sertifikātu līdz izolācijas pārtraukšanai.

Ar Covid-19 inficējies cilvēks NEDRĪKST iet ārā pastaigāties vai doties uz veikalu.

Izolāciju var pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju!

Var atgriezties mītnes zemē

Noteikumu 190. pants paredz, ka Covid-19 inficēta persona var atstāt uzturēšanās vietu, lai dotos uz savu mītnes zemi, par to attiecīgi informējot ārstējošo ārstu vai centru, ja persona ievēro šādus nosacījumus:  

 • lieto medicīnisko sejas masku; 
 • izmanto personīgo vai specializēto transportlīdzekli;  
 • neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem;
 • neapmeklē sabiedriskas vietas, kur uzturas daudz cilvēku;
 • neizmanto sabiedrisko transportu.  

Covid-19 ārstēšana mājās

Ja esi saslimis ar Covid-19 un ārstējies mājās, savi simptomi ir jāvēro uzmanīgi, jo stāvoklis var strauji pasliktināties. Tāpēc aicinām rūpīgi iepazīties ar Veselības ministrijas sagatavoto ceļvedi Covid-19 pacientiem, ja ārsts ir noteicis atveseļošanos mājas apstākļos.

Nekavējoties zvaniet neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (113), ja piedzīvojat vienu vai vairākus šādus simptomus:

 • sirdslēkmes pazīmes un simptomi, tostarp pēkšņas spiedošas, žņaudzošas, plēsošas vai dedzinošas sāpes aiz krūšu kaula, kuras pavada elpas trūkums un sirds ritma traucējumi, sāpes vienā vai abās rokās, kuņģī, mugurā vai žoklī, elpas trūkums;
 • insulta pazīmes un simptomi, piemēram, noslīdējusi seja, roku vājums vai neskaidra runa. Citas pazīmes un simptomi var būt pēkšņs nejutīgums, apjukums, redzes grūtības, grūtības staigāt vai pēkšņas galvassāpes;
 • pneimonijas pazīmes un simptomi, piemēram, drudzis ar ķermeņa temperatūru virs 38 °C, apgrūtināta elpošana, elpas trūkums un stipras sāpēm krūšukurvī, kas saistītas ar elpošanu;
 • vispārēja stāvokļa pasliktināšanās, kas izpaužas kā nespēja runāt vai kustēties, galvas reiboņi, ķermeņa temperatūras pārsniedz 41 °C, stipras galvassāpes vai ķermeņa sāpes, kuras nav iespējams novērst ar pieejamajām zālēm.
Labs saturs
103
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU