SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. februārī, 2021
Lasīšanai: 11 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
85
85

Ko darīt, ja Covid-19 tests ir pozitīvs vai esi kontaktpersona

Aktualizēts 4. jūlijā

Freepik

Lai ierobežotu tālāku Covid-19 infekcijas izplatību, ir svarīgi, ka cilvēki, kuriem ir diagnosticēts koronavīruss, un viņu kontaktpersonas atbilstoši rīkotos.

Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” ir noteikts, kas ir Covid-19 kontaktpersona un mājas karantīna, kas kontaktpersonai šajā laikā ir jādara un ko nozīmē stingra izolācija, ja gadījies saslimt ar Covid-19. Noteikumos ir paredzēti izņēmumi personām, kuras ir pēdējā pusgada laikā izslimojušas vai ir vakcinētas pret Covid-19.

Kas ir Covid-19 kontaktpersona

Tā ir persona, kura bijusi ciešā kontaktā ar Covid-19 inficētu cilvēku un kurai līdz ar to pastāv augsts risks arī pašai inficēties ar koronavīrusu un pārnest to tālāk citiem.

Ja esi kontaktpersona, tev par to paziņos epidemiologs, ģimenes ārsts, darba kolektīva vai izglītības iestādes atbildīgā persona (46. punkts), kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā eveseliba.lv. Ja ziņu par to, ka esi saskāries ar Covid-19 slimnieku, saņem ātrāk no kāda cita, esi atbildīgs – paliec mājās!

Lai maksimāli ierobežotu risku, ka kontaktpersona varētu izplatīt infekciju tālāk, tai ir jāievēro mājas karantīna.

Mājinieki, kas dzīvo kopā ar kontaktpersonu, var turpināt ikdienas gaitas, taču iespēju robežās arī viņiem ieteicams novērot savu veselības stāvokli un vienoties ar darba devēju par attālināto darbu līdz situācijas precizēšanai. Kāpēc tā? Tas skaidrojums ar slimības inkubācijas periodu (laika posms starp inficēšanos un slimības sākumu), kas vidēji ir no 2 dienām līdz  14 dienām. Visbiežāk pirmās saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā. Cilvēks var kļūt infekciozs, divas dienas pirms parādās slimības simptomi. Līdz ar to ir maza iespēja, ka mājinieki, kas dzīvo kopā ar Covid-19 kontaktpersonu, var izplatīt infekciju tālāk, pirms kontaktpersonai ir parādījušies simptomi. Tiesa, Covid-19 var izslimot arī bez simptomi parādīšanās, tāpēc ir nepieciešams ievērot maksimālu piesardzību.

Kas ir mājas karantīna

Mājas karantīna ir ciešā kontaktā ar inficēto personu bijušas personas nošķiršana no citām personām Covid-19 infekcijas inkubācijas periodā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā ārstniecības personas uzraudzībā, lai veiktu personas medicīnisko novērošanu un novērstu inficēšanās riskus citām personām.

Kontaktpersonai nosaka mājas karantīnu – 14 dienas pēc pēdējā kontakta ar personu, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija (55. punkts).

Par mājas karantīnas laiku personai var tikt izsniegta darbnespējas lapa (MK noteikumu 2.6. apakšpunkts).

Uzmanību! Līdz 1. jūlijam slimības lapai, kas izsniegta saistībā ar Covid-19, bija noteikta labvēlīgāka apmaksas (slimības pabalsta) kārtība. No 1. jūlija slimības lapa, kas izsniegta Covid-19 slimnieka kontaktpersonai tiek apmaksāta vispārējā kārtībā. 

Pienākumi mājas karantīnas laikā

Noteikumu 55. punkts paredz, ka kontaktpersona mājas karantīnas laikā:

 • uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā un ir pieejama saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku);
 • ievēro centra epidemiologa un ārsta norādījumus;
 • mājas karantīnu pārtrauc tikai ar ārstējošā ārsta atļauju.

Vai kontaktpersona, kas nodrošina mājas karantīnu, drīkst iet pastaigāties ārā, piemēram, uz mežu? Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) skaidro, ka to drīkst darīt, ja tiek ievērota distance no citiem cilvēkiem.

Vai kontaktpersona drīkst doties uz veikalu? Ja nav citu risinājumu, var doties uz veikalu, maksimāli ievērojot visus drošības pasākumus – uzliekot masku un ievērojot 2 m distanci no citiem.

SPKC iesaka mājas karantīnas laikā sekot līdzi savam veselības stāvoklim: mērīt ķermeņa temperatūru divas reizes dienā (no rīta un vakarā) un vērot, vai neparādās elpceļu infekcijas slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.). Tiklīdz parādās elpceļu infekcijas slimības pazīmes, nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš lems par turpmāko ārstēšanu.


Mājas karantīnu var pārtraukt agrāk par 14 dienām, ja, veicot Covid-19 laboratorisko diagnostiku ne agrāk kā mājas karantīnas desmitajā

dienā, ir saņemts negatīvs testa rezultāts (MK noteikumu 55.2 punkts).

 

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes ir iespējams nodot arī bez ārsta nosūtījuma, ja ir parādījušies slimības simptomi.

Ja kontaktpersona ir izslimojusi Covid-19

No 1. maija kontaktpersona, kura pēdējā pusgada laikā pati ir pārslimojusi Covid-19, var neievērot mājas karantīnu (MK noteikumu 55.2 2. apakšpunkts).

To, ka persona ir pārslimojusi Covid-19, apliecina Covid-19 RNS pozitīvs tests. Lēmumu par to, ka persona ir atveseļojusies un vairs nav infekcioza, pieņem ārsts, un to var apliecināt ārsta izziņa – veidlapa Nr. 027/u.

Ņemot vērā šobrīd pieejamo pētījumu rezultātus, kurus ir apkopojuši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti, aizsardzība pret Covid-19 personai pēc inficēšanās saglabājas 5–7 mēnešus, tādēļ tiek rekomendēts pieņemt, ka aizsardzība vidēji saglabājas 6 mēnešus – 180 dienas.

Tādējādi noteikumu 55.2 2. apakšpunkts izteikts šādi: Mājas karantīnu var neievērot persona, kura var dokumentāri pierādīt Covid-19 inficēšanās epizodi, sākot ar brīdi, kad ārsts ir pārtraucis personas izolāciju, līdz simt astoņdesmitajai dienai pēc parauga ņemšanas datuma, ar kuru laboratoriski tika apstiprināta Covid-19 infekcija, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS.

Ja kontaktpersona ir vakcinēta pret Covid-19

No 1. maija mājas karantīnu var neievērot arī kontaktpersona, kura ir vakcinēta pret Covid-19 (MK noteikumu 55.2 1. apakšpunkts).

Noteikumos ir precizēts, ar kuru brīdi persona tiek uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19, lai varētu neievērot pašizolāciju kā kontaktpersona (ieceļojot no ārvalstīm ir papildu nosacījumi):

 • sākot ar divdesmit otro dienu līdz deviņdesmitajai dienai pēc vakcīnas “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) pirmās devas saņemšanas un uzreiz pēc "Vaxzevria" otrās devas saņemšanas;
 • sākot ar piecpadsmito dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar jebkuru citu Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētu vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai.

Tomēr šādā gadījumā kontaktpersonai, kura ir vakcinēta pret Covid-19, ir pienākums nedēļas laikā pēc kontakta ar inficēto personu veikt Covid-19 testu. Ja tests ir pozitīvs, šai personai ir pienākums ievērot stingru izolāciju dzīvesvietā (55.1. apakšpunkts).

Šāda piesardzība nepieciešama, ņemot vērā to, ka vakcinācija pilnībā nepasargā no saslimšanas, bet novērš smagas slimības gaitas un hospitalizācijas risku. Papildu tests var palīdzēt savlaicīgi atklāt bezsimptomu inficēšanās gadījumus un tālāku slimības izplatību, teikts noteikumu projekta anotācijā.

Vēršam uzmanību, ka personām, kuras ir uzsākušas vakcinācijas kursu ar “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) vakcīnu, ieceļojot Latvijā no Covid-19 smagāk skartajām ārvalstīm, arvien jānodrošina pašizolācija. Lai varētu neievērot pasizolāciju, ieceļotājiem ir jāsaņem pilns “Vaxzevria” kurss.

Ja Covid-19 tests ir pozitīvs, jāievēro stingra izolācija

Ja personai ir diagnosticēts Covid-19, tad tai ir jānodrošina stingra izolācija.

Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un, vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, personai pašai uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus.

Ģimenes locekļus un personas, kuras dzīvo vienā dzīvoklī vai mājā (mājsaimniecībā) ar pacientu, kam ir apstiprināta Covid-19 infekcija, uzskata par augsta inficēšanās riska kontaktpersonām. Neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna.

Noteikumu 54. punkts paredz, ka izolācijas laikā Covid-19 pacients:

 • nepamet ārstniecības iestādi, uzturēšanās vietu vai dzīvesvietu un ir pieejams saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu. Šādā gadījumā persona lieto medicīnisko sejas masku un ievēro citus ārsta norādījumus par piesardzības pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām);
 • ievēro SPKC epidemiologa un ārsta norādījumus.

Ar Covid-19 inficējies cilvēks NEDRĪKST iet ārā pastaigāties vai doties uz veikalu.

Izolāciju var pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju!

Covid-19 ārstēšana mājās

Ja esi saslimis ar Covid-19 un ārstējies mājās, savi simptomi ir jāvēro uzmanīgi, jo stāvoklis var strauji pasliktināties. Tāpēc aicinām rūpīgi iepazīties ar Veselības ministrijas sagatavoto ceļvedi Covid-19 pacientiem, ja ārsts ir noteicis atveseļošanos mājas apstākļos.

Nekavējoties zvaniet neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (113), ja piedzīvojat vienu vai vairākus šādus simptomus:

 • sirdslēkmes pazīmes un simptomi, tostarp pēkšņas spiedošas, žņaudzošas, plēsošas vai dedzinošas sāpes aiz krūšu kaula, kuras pavada elpas trūkums un sirds ritma traucējumi, sāpes vienā vai abās rokās, kuņģī, mugurā vai žoklī, elpas trūkums;
 • insulta pazīmes un simptomi, piemēram, noslīdējusi seja, roku vājums vai neskaidra runa. Citas pazīmes un simptomi var būt pēkšņs nejutīgums, apjukums, redzes grūtības, grūtības staigāt vai pēkšņas galvassāpes;
 • pneimonijas pazīmes un simptomi, piemēram, drudzis ar ķermeņa temperatūru virs 38 °C, apgrūtināta elpošana, elpas trūkums un stipras sāpēm krūšukurvī, kas saistītas ar elpošanu;
 • vispārēja stāvokļa pasliktināšanās, kas izpaužas kā nespēja runāt vai kustēties, galvas reiboņi, ķermeņa temperatūras pārsniedz 41 °C, stipras galvassāpes vai ķermeņa sāpes, kuras nav iespējams novērst ar pieejamajām zālēm.
Labs saturs
85
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU