SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
27. jūlijā, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
20
20

Noskaidro sava īpašuma projektēto kadastrālo vērtību 2022. gadam!

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Informācija par jaunajām, 2022. gadam noteiktajām iespējamajām kadastrālajām vērtībām nāk kopā ar vēstījumu, ka līdz tam ir jāveic arī nekustamā īpašuma nodokļa revīzija. Pēc jaunajiem noteikumiem izstrādātās projektētās kadastrālās vērtības ir atklātas, un katrs iedzīvotājs ar tām var iepazīties. Atjaunoto kadastrālo vērtību izstrādātāju paralēlais mērķis ir izvairīties no nesamērīga nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma, un nodokļa reforma tagad ir visu politiķu ziņā.

īsumā
 • Jaunie kadastrālās vērtēšanas noteikumi stājās spēkā šā gada 21. februārī.
 • Atbilstoši jaunajai vērtēšanas metodikai Valsts zemes dienests ir izstrādājis projektētās kadastrālās vērtības, kurām jāstājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
 • Ar projektētajām kadastrālajām vērtībām katrs īpašnieks var iepazīties vietnē kadastrs.lv.

Jaunie Kadastrālās vērtēšanas noteikumi stājās spēkā šā gada 21. februārī. Abi regulējumi – kadastrālo vērtību izmaiņas pēc vērtēšanas metodikas sakārtošanas un nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņu nepieciešamība – ir skatāmi kopā, un tā arī līdz šim ir skaidroti.

Viens no kadastrālo vērtību pieauguma faktoriem ir to atbilstība situācijai nekustamā īpašuma tirgū. Jauno kadastrālo vērtību atskaites datums ir 2019. gada 1. jūlijs, tas ir Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā noteiktais pusotrs gads pirms kadastrālo vērtību bāzes piemērošanas. 2016. gadā kadastrālās vērtības tika “iesaldētas” tāpēc, ka metodikas nepilnību dēļ atsevišķiem īpašumu segmentiem to vērtība pieauga pārāk strauji. Līdz ar to iekonservēta tika arī jau iepriekš konstatētā neatbilstība, piemēram, jauno dzīvojamo māju pieticīgajā novērtēšanā. Pašreiz joprojām spēkā esošās kadastrālās vērtības atbilst nekustamā īpašuma tirgus situācijai 2012./2013. gadā.

Pirms vairāk nekā gada publiskajai apspriešanai tika nodots Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta izstrādātais Ministru kabineta (MK) noteikumu projekts ar jaunu kadastrālās vērtēšanas metodiku. Tieslietu ministrija, iepazīstinot ar jaunās metodikas principiem, uzsvēra: tā kā pēdējā kadastrālās vērtības aktualizācija notikusi pirms daudziem gadiem, vērtība būs pieaugusi, līdz ar to nopietni jādomā, kā tā būtu attiecināma uz nekustamā īpašuma nodokli.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns toreiz norādīja, ka jauno, uzlaboto kadastrālās vērtēšanas metodiku drīkstēs ieviest tikai tad, kad valdības partijas būs vienojušās par nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas reformu. Reformas būtība – valstij ir jābūt pieejamai objektīvai informācijai par kadastrālo vērtību, bet nav pieļaujams nesamērīgi paaugstināts nodokļa slogs ikviena iedzīvotāja primārajam mājoklim.

Šogad janvārī Tieslietu ministrija publiskajai apspriešanai nodeva grozījumus likumos ar piedāvājumu atcelt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim vērtībā līdz 100 000 eiro un samazināt nodokli primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību.

21. jūlijā pēc starpinstitūciju sanāksmes par piedāvātajām izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa režīmā TM informēja, ka, par spīti nesaskaņotajiem jautājumiem, virzīs likumprojektus izskatīšanai Ministru kabinetā jau augustā.

Arī jauno kadastrālo vērtību bāze vēl jāapstiprina Ministru kabinetā. Pašreiz publiskajai apspriešanai nodots MK noteikumu projekts par kadastrālo vērtību bāzi 2022., 2023., 2024. un 2025. gadam.

Projektētās kadastrālās vērtības 2022. gadam kopš jūlija vidus ir publiskotas, tās ir pieejamas Valsts zemes dienesta portālā www.kadastrs.lv.

Valsts zemes dienests ir sagatavojis īsu videopamācību, kā katrs īpašnieks var iepazīties ar konkrētā nekustamā īpašuma, zemes vienības vai būves projektēto kadastrālo vērtību.

Pamācība īsumā:

 • interesējošo objektu var atrast pēc kadastra apzīmējuma vai adreses;
 • kad objekts ir atrasts, jānoklikšķina uz kadastra numura vai apzīmējuma, lai tiktu attēlota informācija – tā ir gan par prognozēto kadasstrālo vērtību 2021. gadam, gan par projektēto kadastrālo vērtību 2022. gadam.

Tieslietu ministrija savā mājaslapā informē, ka no 2020. gada 15. jūlija portālā kadastrs.lv bez maksas ir pieejamas tematiskās kartes:

 • tematiskā karte: “Dzīvokļu pirkuma darījumi”;
 • tematiskā karte: “Zemes un ēku pirkuma darījumi”;
 • tematiskā karte: “Zemes pirkuma darījumi”;
 • tematiskā karte: “Vērtību zonu apraksti”;
 • tematiskā karte: “Projektētais nolietojums būvēm”;
 • tematiskā karte: “Vērtību līmeņi kadastrālo vērtību bāzei 2022. gadam”.

Nepieciešamo tematisko karti pēc autentificēšanās portālā kadastrs.lv var izvēlēties sadaļā “Elektroniskie pakalpojumi” => “Tematiskās kartes”. Tematiskā karte būs pieejama vienu stundu no kartes atvēršanas brīža, to var pieprasīt atkārtoti. VZD norāda, ka tematiskās kartes ir informatīvas.

Labs saturs
20
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI