NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
15. janvārī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Nodokļi
17
17

Sabiedriskajai apspriešanai nodod piedāvājumu atcelt vai samazināt NĪN primārajam mājoklim

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

TM izstrādāto grozījumu projekts likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” paredz nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam izmantot divu veidu nodokļa bāzes – nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību (vispārīgā gadījumā) un speciālo vērtību nodokļa vajadzībām. Likumprojekts paredz, ka NĪN no speciālās vērtības noteiks primārajam mājoklim. Terminu “primārais mājoklis” paredzēts definēt kā individuālo dzīvojamo māju vai dzīvokli kopā ar zemi vai bez tās, kas pieder fiziskai personai, kura ir deklarējusi savu dzīvesvietu šajā mājoklī.

FOTO: Andrejs Baburovs, LETA

Tieslietu ministrija sabiedriskajai apspriešanai nodevusi likumprojektus “Grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā” un “Grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli””, ar kuriem rosināts atcelt vai būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim.

Ar likumprojektiem piedāvāts atcelt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) primārajiem mājokļiem vērtībā līdz 100 000 eiro un samazināt NĪN primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību, informē Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Dārzniece.

Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”” paredz definēt primāro mājokli kā individuālo dzīvojamo māju vai dzīvokli kopā ar zemi vai bez tās, kas pieder fiziskai personai, kura ir deklarējusi savu dzīvesvietu šajā mājoklī.

Likumprojekti paredz paralēli jaunajām nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ieviest arī t. s. speciālo vērtību, kuru izmantotu NĪN aprēķinam. Tādējādi tiks noteikts, ka par primārajiem mājokļiem (privātmāja/dzīvoklis) ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro NĪN tiktu atcelts. Ja mājokļa vērtība pārsniegtu 100 000 eiro, tad NĪN aprēķinātu no šīs vērtības, atņemot 100 000 eiro un iegūtajai starpībai piemērojot koeficientu 0,2 (proti, nodokļa aprēķinam izmanto 20% no iegūtās starpības).

Likumprojekta “Grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”” anotācijā norādīts, ka jaunā risinājuma mērķis ir stiprināt ikviena iedzīvotāja tiesības uz privātīpašumā esošu mājokli, veidot godīgāku nekustamā īpašuma nodokļa politiku, ieviešot neapliekamo minimumu primārajam mājoklim, vienlaikus mazinot konkurenci starp pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanā.

Tieslietu ministrija līdz šī gada februāra sākumam plāno veikt papildu aprēķinus par pašvaldību prognozētajiem ieņēmumiem no NĪN un ar to iepazīstināt arī sadarbības partnerus un sabiedrību.

Ar likumprojektiem iespējams iepazīties Tieslietu ministrijas mājaslapā.

Viedokli par izstrādātajiem likumprojektiem ministrija aicina iesūtīt līdz 2020. gada 29. janvārim uz e-pastu jevgenija.kucane@tm.gov.

Nekustamā īpašuma nodokļa piemērošana notiek saskaņā ar likumu „Par nekustamā īpašuma nodokli”, kurā arī pašvaldībām ir paredzētas tiesības noteikt likmes noteiktās robežās, proti: NĪN likmi vai likmes no 0,2 līdz 3 procentiem no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz pirmstaksācijas gada 1.novembrim. Nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kas pārsniedz 1,5 procentus no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, pašvaldība nosaka tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Pašvaldībās ir arī prakse  sasaistīt NĪN likmes ar deklarēšanos īpašumā.

Tieslietu ministrija ir sagatavojusi ilustratīvu informatīvu materiālu speciālās vērtības noteikšanai dzīvokļiem, kā arī speciālās vērtības noteikšanai savrupmājām.

Labs saturs
17
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU