Policijai ir pienākums novērst vardarbības draudus un tiesības pieņemt lēmumu par tūlītēju varmākas nošķiršanu, lai aizsargātu personu.
FOTO: Freepik
LV portāls skaidrojuma pirmajā daļā rakstīja, ka pagaidu aizsardzību pret vardarbību civilprocesuālajā kārtībā iespējams piemērot gadījumos, kad nav pamata uzsākt kriminālprocesu vai administratīvo lietvedību. Vienlaikus policijas darbinieka pienākums ir novērst vardarbības draudus, līdz ar to viņš var pieņemt lēmumu par tūlītēju varmākas nošķiršanu. Publikācijas otrajā daļā skaidrojam, kas jānorāda pieteikumā par pagaidu aizsardzību pret vardarbību tiesai, kā darbojas policijas lēmums par varmākas nošķiršanu un kur vardarbībā cietušajam vērsties pēc palīdzības.
Pagaidu aizsardzība pret vardarbību dod iespēju no vardarbības un vajāšanas cietušajām personām pēc savas iniciatīvas vērsties tiesā, arī ar policijas starpniecību, un lūgt tiesu noteikt ierobežojumus vardarbīgajai personai, piemēram, pienākumu varmākam atstāt mājokli, kurā pastāvīgi dzīvo cietušais, un aizliegumu atgriezties un uzturēties tajā.
Atbilstoši Civilprocesa likumam (CPL) pieteikums par pagaidu aizsardzību pret vardarbību noformējams atbilstoši Ministru kabineta (MK) apstiprinātajam paraugam. Veidlapas paraugu var atrast MK noteikumu Nr. 161 “Kārtība, kādā novērš vardarbības draudus un nodrošina pagaidu aizsardzību pret vardarbību” 3. pielikumā.
CPL 250.46 pantā noteikts, ka pieteikumā par pagaidu aizsardzību pret vardarbību jānorāda šāda informācija:
Saskaņā ara CPL 250.56 pantu, ja pirms prasības celšanas tiesā policija ir pieņēmusi lēmumu, kas uzliek par pienākumu iespējamam varmākam, kurš rada draudus, atstāt mājokli, neatgriezties un neuzturēties tajā vai tā tuvumā vai aizliedz iespējamam varmākam kontaktēties ar iespējamo cietušo (policijas lēmums par nošķiršanu), policija pēc prasītāja lūguma nosūta tiesai:
Likuma “Par policiju” 12.1 pants paredz policijas darbiniekam pienākumu novērst vardarbības draudus un tiesības pieņemt lēmumu par tūlītēju varmākas nošķiršanu, lai aizsargātu personu. Kā norāda Valsts policija (VP), policijas lēmums par nošķiršanu darbojas uz laiku līdz 8 dienām.
VP skaidro, ka policijas darbinieks var uzlikt par pienākumu varmākam nekavējoties pamest mājokli, kā arī netuvoties un nesazināties ar aizsargājamo personu: “Ja aizsargājamā persona vēlēsies, lai aizsardzība darbotos ilgāk par 8 dienām, ar policijas starpniecību tā var iesniegt tiesai pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību.”
Atbilstoši VP sniegtajai informācijai, lai policijas darbinieks izpildītu savu pienākumu – novērstu vardarbības draudus –, viņam:
Likuma “Par policiju” 12. panta 10. punkts paredz, ka policijas darbiniekam ir tiesības uz rakstveida pieteikuma pamata aizturēt personu, kura mājoklī atrodas alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu reibumā un var nodarīt kaitējumu sev vai apkārtējiem cilvēkiem, vai, ja apkārtējie cilvēki baidās palikt vienatnē ar šo personu un nav cita pamata tās aizturēšanai, uzturēt šādu personu policijas iestādē, līdz zudis apdraudējuma pamats, bet ne ilgāk par 12 stundām.
VP norāda, ka jāņem vērā vairākas būtiskas lietas:
“Personai, kas rada draudus, jābūt klāt – tātad jārada draudi,” skaidro VP. Līdz ar to praksē gadījumos, kad aizsargājamā persona ir izsaukusi policiju, bet tikmēr iespējamais varmāka pametis mājokli, policijas darbinieku ierašanās brīdī akūtie draudi vairs nepastāv un nav pamata pieņemt policijas lēmumu par nošķiršanu. Ja iespējamais varmāka pēc kāda laika atgriežas, cietušajai personai jāatkārto izsaukums. VP norāda, ka policija uz notikuma vietu brauks vēlreiz un vērtēs jaunos notikuma apstākļus.
“Savukārt, ja vardarbīgā persona nepilda noteiktos aizliegumus, policija var veikt piespiedu lēmuma izpildi atbilstoši APL – piespriežot piespiedu naudu vai izmantojot tiešo spēku,” skaidro VP. Minimālā piespiedu nauda ir 50 eiro, bet maksimālā – 5000 eiro. Likums “Par policiju” paredz, ka vardarbīgai personai var uzlikt soda naudu katru reizi, kad tā pārkāpusi policijas lēmumu par nošķiršanu.
Kur vardarbībā cietušajam vērsties pēc palīdzības
Ja nepieciešama tūlītēja palīdzība, zvani policijai! |
110 |
Vērsies pie sava ģimenes ārsta. |
Ģimenes ārsts piefiksēs nodarītos miesas bojājumus. |
Vērsies attiecīgās pašvaldības sociālajā dienestā vai krīzes centrā. Sociālie darbinieki:
|
Centrs “Marta”:
Ģimenes krīzes centrs “Mīlgrāvis”:
Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes”:
Krīzes centrs ģimenēm ar bērniem “Paspārne”:
Nodibinājums “Centrs Valdardze”:
|
Vērsies tiesā par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. |
Tiesu meklētājs: https://www.tiesas.lv/tiesas/meklet. |
Vērsies Juridiskās palīdzības administrācijā:
|
Bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001801 (informācija tiek sniegta par Juridiskās palīdzības administrācijas pakalpojumiem un veidlapu aizpildīšanu). E-pasts: jpa@jpa.gov.lv. |
Vairāk par katru atbalsta veidu vari uzzināt, zvanot uz bezmaksas atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem – 116006 (www.cietusajiem.lv). |
Labklājības ministrijas (LM) Komunikācijas nodaļas vadītāja Aiga Ozoliņa norāda, ka krīzes centros, salīdzinot ar gada sākumu, šobrīd jūtams mērens (nav straujš) vardarbībā cietušo pieaugums. Neskatoties uz ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī, visi krīzes centri turpina darbu un var uzņemt vēl vairāk klientu, ja tas būs nepieciešams, tā A. Ozoliņa.
Tāpat LM pārstāve norāda, ka ārkārtējās situācijas laikā ministrija veic šādus pasākumus: