FOTO: Freepik
Likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” stājās spēkā 2020. gada 22. martā. Maksātnespējas kontroles dienests skaidro, kā šis tiesību akts ietekmē darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā.
Maksātnespējīgā darba devēja darbinieku prasījumu apmierināšanas kartību no darbinieku prasījumu garantiju fonda (turpmāk tekstā – garantiju fonds) līdzekļiem regulē likums “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”.
Kā skaidro Maksātnespējas kontroles dienests (MKD), minētais likums paredz, ka darbinieku prasījumi no garantiju fonda līdzekļiem tiek segti ierobežotā apmērā, arī nosakot darbiniekam tiesības saņemt darba samaksu un atlīdzību par cita veida apmaksātu prombūtni par pēdējiem trim darba tiesisko attiecību mēnešiem 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās jeb maksātnespējas procesa pasludināšanas. Tāpat darbiniekam pienākas atlīdzība par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, uz kuru tiesības iegūtas 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās.
Sīkāk par to, kā darbiniekam atgūt neizmaksātos naudas līdzekļus, var lasīt LV portāla publikācijās:
2020. gada 22. martā stājās spēkā likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” (turpmāk tekstā – Covid-19 likums).
Covid-19 likuma 17. pantā noteikts, ka līdz 2020. gada 1. septembrim kreditoriem aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja pastāv kāda no Maksātnespējas likuma 57. panta pirmās daļas 1., 2., 3. vai 4. punktā minētajām juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm, proti, ja:
“Ņemot vērā minēto, maksātnespējas procesa pasludināšana, kas atbilstoši likuma “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” normām ir atskaites punkts periodam, par kuru darbiniekam ir iespēja saņemt sava prasījuma apmierinājumu, var tikt atlikta līdz Covid-19 likuma 17. pantā noteiktajam termiņam (līdz 2020. gada 1. septembrim), atsevišķos gadījumos pagarinot periodu pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās,” norāda MKD.
Līdz ar to Covid-19 likuma 17. pantā noteiktais ierobežojums var negatīvi ietekmēt maksātnespējīgo darba devēju darbinieku tiesības saņemt sava prasījuma apmierināšanu no garantiju fonda.
Maksātnespējas kontroles dienests skaidro: “Lai neradītu darbiniekiem negatīvas sekas, mēs, izskatot iesniegumus par maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanu un konstatējot, ka darbiniekiem atbilstoši Covid-19 likumam bija ierobežotas tiesības aizsargāt savas intereses, piemērosim likuma “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” 5. panta pirmajā daļā noteikto 12 mēnešu periodu.” Proti, MKD ņems vērā Covid-19 likuma 17. pantā noteikto ierobežojumu, t. i., pagarinās likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” noteikto 12 mēnešu periodu.
“Vērtēšanas periods var būt ilgāks nekā 12 mēneši, līdz ar to ilgākā vērtēšanas periodā “iekritīs” prasījums par darba samaksu par pēdējiem trim darba tiesisko attiecību mēnešiem un atlīdzība par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru varētu segt no garantiju fonda,” tā MKD.
Vienlaikus, lai nodrošinātu visu darbinieku vienlīdzību, tiek saglabāti Ministru kabineta noteikumos Nr. 995 “Maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanas un administratora atlīdzības izmaksas kārtība” noteiktie apmaksājamo dienu ierobežojumi: