SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Linda Ņikona
LV portāls
04. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Maksātnespēja
1
3
1
3

Darbinieku prasījumu apmierināšanas kārtība un Covid-19 seku novēršanas likums

FOTO: Freepik

Likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” stājās spēkā 2020. gada 22. martā. Maksātnespējas kontroles dienests skaidro, kā šis tiesību akts ietekmē darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā.

Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā

Maksātnespējīgā darba devēja darbinieku prasījumu apmierināšanas kartību no darbinieku prasījumu garantiju fonda (turpmāk tekstā – garantiju fonds) līdzekļiem regulē likums “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”.

Kā skaidro Maksātnespējas kontroles dienests (MKD), minētais likums paredz, ka darbinieku prasījumi no garantiju fonda līdzekļiem tiek segti ierobežotā apmērā, arī nosakot darbiniekam tiesības saņemt darba samaksu un atlīdzību par cita veida apmaksātu prombūtni par pēdējiem trim darba tiesisko attiecību mēnešiem 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās jeb maksātnespējas procesa pasludināšanas. Tāpat darbiniekam pienākas atlīdzība par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, uz kuru tiesības iegūtas 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās.

Sīkāk par to, kā darbiniekam atgūt neizmaksātos naudas līdzekļus, var lasīt LV portāla publikācijās:

Ja kreditoram aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu

2020. gada 22. martā stājās spēkā likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” (turpmāk tekstā – Covid-19 likums).

Covid-19 likuma 17. pantā noteikts, ka līdz 2020. gada 1. septembrim kreditoriem aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja pastāv kāda no Maksātnespējas likuma 57. panta pirmās daļas 1., 2., 3. vai 4. punktā minētajām juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm, proti, ja:

  • piemērojot piespiedu izpildes līdzekļus, nav bijis iespējams izpildīt tiesas nolēmumu par parāda piedziņu no parādnieka;
  • parādnieks – sabiedrība ar ierobežotu atbildību vai akciju sabiedrība – nav nokārtojis vienu vai vairākas parādsaistības, no kurām pamatparāda summa atsevišķi vai kopā pārsniedz 4268 eiro un kurām ir iestājies izpildes termiņš, un kreditors vai kreditori ir izsnieguši vai nosūtījuši uz parādnieka juridisko adresi sūtītāja apmaksātu brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, un parādnieks triju nedēļu laikā pēc brīdinājuma nodošanas pasta komersantam nav samaksājis parādu vai nav cēlis pamatotus iebildumus pret prasījumu;
  • parādnieks – cits Maksātnespējas likuma 56. pantā minētais subjekts – nav nokārtojis vienu vai vairākas parādsaistības, no kurām pamatparāda summa atsevišķi vai kopā pārsniedz 2134 eiro un kurām ir iestājies izpildes termiņš, un kreditors vai kreditori ir izsnieguši vai nosūtījuši uz parādnieka juridisko adresi sūtītāja apmaksātu brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, un parādnieks triju nedēļu laikā pēc brīdinājuma nodošanas pasta komersantam nav samaksājis parādu vai nav cēlis pamatotus iebildumus pret prasījumu;
  • parādnieks nav pilnībā izmaksājis darbiniekam darba samaksu, kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību vai nav veicis sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas divu mēnešu laikā no izmaksai noteiktās dienas (ja darba līgumā nav noteikta darba samaksas izmaksas diena, uzskatāms, ka šī diena ir nākamā mēneša pirmā darba diena).

“Ņemot vērā minēto, maksātnespējas procesa pasludināšana, kas atbilstoši likuma “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” normām ir atskaites punkts periodam, par kuru darbiniekam ir iespēja saņemt sava prasījuma apmierinājumu, var tikt atlikta līdz  Covid-19 likuma 17. pantā noteiktajam termiņam (līdz 2020. gada 1. septembrim), atsevišķos gadījumos pagarinot periodu pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās,” norāda MKD. 

Līdz ar to Covid-19 likuma 17. pantā noteiktais ierobežojums var negatīvi ietekmēt maksātnespējīgo darba devēju darbinieku tiesības saņemt sava prasījuma apmierināšanu no garantiju fonda.

Kā tiks novērstas iespējamās negatīvās sekas

Maksātnespējas kontroles dienests skaidro: “Lai neradītu darbiniekiem negatīvas sekas, mēs, izskatot iesniegumus par maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanu un konstatējot, ka darbiniekiem atbilstoši Covid-19 likumam bija ierobežotas tiesības aizsargāt savas intereses, piemērosim likuma “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” 5. panta pirmajā daļā noteikto 12 mēnešu periodu.” Proti, MKD ņems vērā Covid-19 likuma 17. pantā noteikto ierobežojumu, t. i., pagarinās likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” noteikto 12 mēnešu periodu.

“Vērtēšanas periods var būt ilgāks nekā 12 mēneši, līdz ar to ilgākā vērtēšanas periodā “iekritīs” prasījums par darba samaksu par pēdējiem trim darba tiesisko attiecību mēnešiem un atlīdzība par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru varētu segt no garantiju fonda,” tā MKD.

Saglabā apmaksājamo dienu ierobežojumus

Vienlaikus, lai nodrošinātu visu darbinieku vienlīdzību, tiek saglabāti Ministru kabineta noteikumos Nr. 995 “Maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanas un administratora atlīdzības izmaksas kārtība” noteiktie apmaksājamo dienu ierobežojumi:

  • darba samaksa un atlīdzība par cita veida apmaksātu prombūtni kopā nevar pārsniegt 92 kalendārās dienas;
  • atlīdzība par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nevar pārsniegt 28 kalendārās dienas;
  • atlaišanas pabalsts nevar pārsniegt 30 kalendārās dienas.
Labs saturs
3
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

6. aprīlī noslēdzās valstī izsludinātā ārkārtējā situācija. Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras turpināt noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU