Ja iedzīvotājs ārkārtējās situācijas dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības, pašvaldība no sava budžeta var piešķirt krīzes pabalstu. Covid-19 dēļ noteiktās ārkārtējās situācijas laikā pusi šo izdevumu pašvaldībai kompensēs valsts, bet ne vairāk kā 40 eiro mēnesī par vienai personai piešķirto pabalstu triju mēnešu periodā.
FOTO: Edijs Pālens, LETA
Lai trūcīgajiem, maznodrošinātajiem un Covid-19 dēļ krīzē pēkšņi nokļuvušajiem nodrošinātu sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības pieejamību un lai mazinātu jaunā koronavīrusa izplatības riskus, vienkāršotas formalitātes sociālā atbalsta saņemšanai valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas periodā.
Konkrēti tas noteikts ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas stājas spēkā 22. martā.
Ja ģimenei (personai) izsniegtās izziņas, kas apliecina, ka tā atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, derīguma termiņš beidzas vai ir jāpagarina, izziņas derīguma termiņš tiks pagarināts uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu kalendāra mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu mēnesi pēc tam trūcīgai vai maznodrošinātai ģimenei (personai) tiks saglabāti visi pašvaldības un valsts piešķirtie pabalsti un atvieglojumi.
Pašvaldības pabalsti ir garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai un dzīvokļa pabalsts, valstī noteiktie atvieglojumi – nekustamā īpašuma nodokļa atlaide, elektroenerģijas maksas atvieglojums u. c.
Iedzīvotājiem, kuriem pirmoreiz nepieciešams trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss vai kuri nonākušii krīzes situācijā, pašvaldības sociālajā dienestā jāvēršas attālināti, izmantojot e-pastu vai ievietojot iesniegumu tam speciāli paredzētā kastītē.
Pašvaldības sociālais dienests valsts un pašvaldību informācijas sistēmās pārbaudīs iesniedzēja atbilstību attiecīgajam statusam, nepieprasot papildu dokumentus, un pieņems lēmumu par atbilstošā statusa noteikšanu vai par atteikumu to noteikt, vai par atbalstu krīzes situācijā.
Ar likuma grozījumiem noteikts, ka Covid-19 dēļ valstī izsludinātās krīzes laikā un mēnesi pēc tam pašvaldība no sava budžeta ģimenei (personai), kura ārkārtējās situācijas dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības, piešķir pabalstu krīzes situācijā.
Pusi šo izdevumu pašvaldībai kompensēs valsts, bet ne vairāk kā 40 eiro mēnesī par vienai personai piešķirto pabalstu triju mēnešu periodā.
Labklājības ministrijai likumā dotas tiesības kontrolēt mērķdotācijas izlietojumu.