SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Edīte Brikmane
LV portāls
16. decembrī, 2019
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Pirmsskola
6
6

Ziemassvētku pasākums bērnudārzā – vai obligāts?

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Tuvojoties gada noslēgumam, LV portāla e-konsultāciju sadaļā pēc padoma vērsušies vairāki vecāki, vaicājot, vai tā var būt, ka pirmsskolas izglītības iestādē netiek rīkota Ziemassvētku eglīte ar vecīti un dāvanām. Citus savukārt interesēja, kam par svētku pasākumu, ja tāds tiek organizēts, ir jāmaksā – pašvaldībai vai vecākiem?

īsumā
  • Iepazīstoties ar izglītības satura vadlīnijām, var secināt, ka Ziemassvētku un citu gadskārtu svētku atzīmēšana pirmsskolā būtu nepieciešama.
  • Ja vecāki brīvprātīgi vienojas, ka pasākumā viesojas Ziemassvētku vecītis un bērniem tiek pasniegtas dāvanas, viņiem pašiem jāvāc līdzekļi.
  • Pirmsskolas darbinieki nedrīkst iesaistīties papildu finanšu līdzekļu vākšanā.

Visticamāk, tādu pirmsskolu, kurās kaut kādu iemeslu dēļ izlemts Ziemassvētku pasākumu nerīkot, nav daudz. Tomēr pienākums rīkot tieši Ziemassvētku pasākumu normatīvajos aktos patiešām nav noteikts, atzīst Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vecākā eksperte Jana Veinberga. Vienlaikus, rūpīgi iepazīstoties ar obligātā mācību satura apguves plānotajiem rezultātiem, var secināt – lai tos sasniegtu, Ziemassvētku un citu gadskārtu svētku atzīmēšana bērnudārzā tomēr būtu nepieciešama. 

Ko paredz vadlīnijas

Visiem pirmsskolas izglītības programmu īstenotājiem ir saistošas pirmsskolas izglītības vadlīnijas, proti, Ministru kabineta noteikumi Nr. 716 “Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem”.

“Vadlīnijās ir noteikts, ka obligātā mācību satura īstenošanu plāno un organizē, arī iekļaujot tajā dažādus pasākumus, kas ir saistīti, piemēram, ar valsts svētkiem, gadskārtu ieražām un tradīcijām, lai sasniegtu obligātā mācību satura apguves plānotos rezultātus,” skaidro J. Veinberga.

Jāņem vērā arī t. s. audzināšanas vadlīnijas jeb Ministru kabineta noteikumos Nr. 480 “Izglītojamo audzināšanas vadlīnijas un informācijas, mācību līdzekļu, materiālu un mācību un audzināšanas metožu izvērtēšanas kārtība” paredzētais. Proti, vadlīnijās noteikts, ka viens no audzināšanas uzdevumiem ir veicināt izglītojamo piederību pie Latvijas, Eiropas un pasaules kultūrtelpas, izpratni par vispārcilvēciskajām un kristīgajām vērtībām, latvisko dzīvesziņu, kultūras mantojumu, tradīcijām un to saglabāšanu.

“Izglītības iestādei audzināšanas mērķa un uzdevumu īstenošanā ir jāveicina izglītojamā izpratne par minētajām vērtībām, jāmotivē iepazīt latvisko kultūrtelpu un tradicionālo kultūru, jāstiprina valstiskuma apziņa bērnā, arī organizējot latviešu tautas tradicionālo svētku svinēšanu,” skaidro IKVD vecākā eksperte.

Kas par to maksā

Atbildot uz jautājumu, vai izglītības iestāde drīkst prasīt vecākiem papildu samaksu par šādu pasākumu rīkošanu, IKVD pārstāve norāda: “Ņemot vērā, ka Ziemassvētku pasākums tiek organizēts pirmsskolas izglītības programmas apguves laikā, tas ir finansējams no pirmsskolai piešķirtajiem finanšu līdzekļiem. Savukārt to neesamības vai nepietiekamības gadījumā pirmsskolai ir jāvēršas pie sava dibinātāja (parasti – pašvaldības), kam jānodrošina pirmsskolas nepārtrauktai darbībai nepieciešamie finanšu un materiālie līdzekļi.”

Ziemassvētku vecītis un dāvanas gan nav obligāta šādu pasākumu scenārija sastāvdaļa. “Taču, ja vecāki brīvprātīgi vienojas, ka vēlas, lai bērniem Ziemassvētku pasākumā tiek pasniegtas arī dāvanas un viesojas Ziemassvētku vecītis, tad viņiem pašiem jāorganizē nepieciešamo līdzekļu vākšana un dāvanu iegāde,” skaidro J. Veinberga.

Tāda kārtība pastāv arī, piemēram, Rīgas pašvaldības bērnudārzos. “Mācību procesa ietvaros un tradīciju izzināšanas nolūkos Ziemassvētku pasākums var būt ar dziesmām, dejām un uzvedumu, ko gatavo paši bērni. Taču jautājumu par to, vai rīkot Ziemassvētku pasākumu ar vecīti vai bez tā un vai bērniem tiks pasniegtas dāvanas, lemj iestāde kopā ar vecākiem, izvērtējot gan bērnudārza, gan vecāku finansiālās iespējas,” LV portālam pastāstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Ja dāvanas, tad visiem

J. Veinberga tikmēr uzsvēra – ja vecāki brīvprātīgi vēlas nodrošināt dāvanas bērniem, jāgādā, lai Ziemassvētku pasākumā piedalās un dāvanas saņem visi attiecīgās pirmsskolas grupas bērni neatkarīgi no tā, vai šo bērnu vecāki ir piedalījušies Ziemassvētku vecīša un dāvanu finansēšanā. “Svarīgi paturēt prātā, ka pirmsskolas darbinieki nedrīkst iesaistīties papildu finanšu līdzekļu vākšanā,” uzsver IKVD pārstāve.

Par pirmsskolas izglītības programmas īstenošanas laikā organizētajiem pasākumiem un to saturu ir atbildīga pirmsskola – tās vadītājs un pedagogi.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU