SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
24. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Tava drošība
10
10

Formula “150 x 12” – kā pareizi piesprādzēt bērnu transportlīdzeklī

“150 x 12” – tāda ir bērna drošības formula automašīnā. Ja bērna augums nepārsniedz 150 cm un viņš nav sasniedzis aptuveni 12 gadu vecumu, jālieto drošības līdzekļi: bērnam jāatrodas savam vecumam un svaram atbilstošā bērnu sēdeklītī vai paliktnī un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu. Svarīgi ir piesprādzēt savu atvasi pirms katra brauciena, bet vēl svarīgāk to izdarīt pareizi. Valsts policija ir sagatavojusi ieteikumus pareizai mazo pasažieru pārvadāšanai.

īsumā
  • Svarīgi atcerēties, ka bērnam bīstams var būt ne tikai ceļu satiksmes negadījums, bet arī strauja bremzēšana.
  • “150 x 12” – tāda ir bērna drošības formula automašīnā. 150 nozīmē auguma garumu centimetros, bet 12 – bērna vecumu, līdz kuram iesaka lietot sēdeklīti vai paliktnīti.
  • Nepareiza piesprādzēšanās satiksmes negadījumā var radīt nopietnas sekas.
  • Sēdeklītim jāatbilst bērna vecumam, svaram un augumam, tas vienmēr jāuzstāda atbilstoši ražotāja norādījumiem, nedrīkst iejaukties tā konstrukcijā.
  • Līdz bērna triju gadu vecumam iesaka saglabāt atmugurisko braukšanas pozīciju.
  • Pirms tiek uzsākta braukšana, ir svarīgi nostiprināt priekšmetus, kuri strauja manevra laikā varētu savainot pasažierus.

Protams, bērna pārvadāšana pēc likumā noteiktās kārtības ir vecāku lēmums un disciplīnas jautājums. Pirmais mirklis, kad saviļņojumā nevajadzētu aizmirst par bērnu drošību, ir brīdis, kad bērnu ved mājās no dzemdību nama. Par to arī brīdina medicīnas personāls, bet bieži jaunie vecāki nodomā – brauciens ir īss, un tik ļoti taču gribas mazuli ātrāk nogādāt mājās, tāpēc paturēsim viņu rokās vai ieliksim ratu kulbiņā. Neviens no šiem variantiem nav drošs un neatbilst drošības standartiem. Tāpēc, vedot mājās jaundzimušo, ir nepieciešams atbilstošs bērnu sēdeklītis. Ja sēdeklīti nav iespējams iegādāties uzreiz, to var arī iznomāt. Svarīgi atcerēties, ka bērnam bīstams var būt ne tikai ceļu satiksmes negadījums, bet arī strauja bremzēšana.

“150 x 12” – tāda ir bērna drošības formula automašīnā. 150 nozīmē auguma garumu centimetros, bet 12 – bērna vecumu, līdz kuram iesaka lietot sēdeklīti vai paliktnīti. Ir vecāki, kuri, liekot roku uz sirds, apgalvo, ka bērnu piesprādzē katru braukšanas reizi, bet tajā pašā laikā piesprādzēšanās brīdī tiek pieļautas dažādas kļūdas, kas satiksmes negadījumā var radīt nopietnas sekas. Ko mēs saprotam ar to, ka sēdeklītim un paliktnītim jābūt “atbilstošam”? Kas nosaka šo atbilstību? Ir svarīgi ievērot pamatnoteikumus, lai bērnam nodrošinātu maksimāli drošu braucienu.

Pareiza piesprādzēšana

Pēc katras bērna piesprādzēšanas jāpārliecinās, vai drošības josta ir taisna un vai tā ir pievilkta pietiekami stingri. Ja pieaugušais starp jostu un bērnu var iebāzt pirkstu un paliek vēl brīva vieta, tad bērns trieciena brīdī var izslīdēt. Josta arī nevar būt savērpusies. Sēdeklīša drošības jostai jāatrodas uz bērna pleciem – tuvāk kaklam, nevis zem plecu līnijas. Drošības josta ir jānoregulē katru reizi no jauna, jo tās garums var izmainīties atkarībā no bērna sēdēšanas pozas. Ja tiek izmantots paliktnītis, tad augšējā jostas daļa neskar kaklu un šķērso plecu, savukārt apakšējā jostas daļa atrodas uz augšstilbiem, nevis uz vēdera.

Pareiza inventāra iegāde

Ja tiek iegādāts lietots krēsliņš, svarīgi ir zināt tā vēsturi – vai tas jau nav bijis avārijā. Ja ir, šo krēsliņu nedrīkst izmantot, jo tas sadursmes brīdī deformējas. Sēdeklītis automobilī vienmēr jāinstalē atbilstoši ražotāja norādījumiem, nedrīkst iejaukties tā konstrukcijā. Sēdeklītim jāatbilst bērna vecumam, svaram un augumam.

Pareiza pārvadāšana

Līdz bērna triju gadu vecumam iesaka saglabāt atmugurisko braukšanas pozīciju. Ja bērns atrodas ar skatu braukšanas virzienā, satiksmes negadījumā galva ar inerci virzās uz priekšu (jo mazam bērnam galva ir smaga) un viņš var gūt nopietnas traumas.

Bērns sēdeklītī nedrīkst atrasties pārlieku biezā apģērbā, jo tādā gadījumā drošības josta netiek pievilkta pietiekami stingri. Tāpat, ja bērns tiek pārvadāts sēdeklītī, kas novietots priekšējā pasažiera vietā, priekšējā pasažiera gaisa spilvens ir jāatslēdz, jo darbības laikā tas bērnam var nodarīt nāvējošus ievainojumus.

Pirms tiek uzsākta braukšana, ir svarīgi nostiprināt priekšmetus, kas strauja manevra laikā varētu savainot pasažierus. Nenostiprinātu priekšmetu kustības trajektorija un spēks trieciena brīdī ir neparedzams, tādēļ, pārvadājot bērnu automobilī, ir jāizvērtē līdzi paņemto rotaļlietu un citu priekšmetu smagums un cietība.

Statistika

Kā liecina Valsts policijas statistika, 2018. gadā ceļu satiksmes negadījumos cietuši 236, bet bojā gājuši četri bērni vecumā līdz 12 gadiem. Savukārt šogad līdz 20. oktobrim ceļu satiksmes negadījumos cietuši 178 bērni, bet bojā gājuši – divi. Statistika gadu no gada ir līdzīga, un tā liek secināt, ka pieaugušie joprojām nepievērš pienācīgu uzmanību bērnu drošībai. 

Tāpat Valsts policija novērojusi, ka daudziem autovadītājiem drošības jostas lietošana nešķiet svarīga, – vēl aizvien nākas saskarties ar bezatbildīgiem un vienaldzīgiem pieaugušajiem, kuri transportlīdzeklī nepiesprādzē bērnus. Par bērnu nepareizu pārvadāšanu pērn sastādīti 399 administratīvā pārkāpuma protokoli, bet šogad līdz 20. oktobrim – jau 348.

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU