Deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums, nosaka Saeimas kārtības rullis.
FOTO: Evija Trifanova, LETA
Gadījumi, kad Saeimas dienaskārtībā nonāk jautājums par turpmākajām rīcībām ar deputāta mandāta nolikšanu, nav bieži. LV portāls skaidro, kādos gadījumos Saeimas deputāts tiesīgs atteikties no mandāta pats, bet kādos tautas priekšstāvis no parlamenta sastāva tiek izslēgts.
Kā jau ziņots, Saeimas vairākums ceturtdien, 31. janvārī, atbalstīja Ģenerālprokuratūras aicinājumu izdot kriminālvajāšanai deputātu Juri Jurašu saistībā ar kriminālprocesu par valsts noslēpuma izpaušanu. Uz šādu soli kolēģus parlamentāriešus aicināja arī pats J. Jurašs, paužot vēlmi pierādīt savu nevainīgumu viņam inkriminētajā noziegumā tiesā.
Deputātu izdod kriminālvajāšanai, ja tam piekrīt parlamentāriešu vairākums. Deputāts, pret kuru sākta kriminālvajāšana, saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 17. panta 2. daļu zaudē tiesības piedalīties parlamenta, tā komisiju, kā arī citu institūciju sēdēs, kurās viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi Saeima. Šie ierobežojumi ir spēkā līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Saeimas kārtības ruļļa 18. panta 1. daļa nosaka: “Deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums.” Viņa vietā stāties Saeimas sastāvā Saeimas Prezidijs aicina nākamo kandidātu, kurš vēlēšanu apgabalā, no kura ievēlēts mandātu zaudējušais deputāts, ieguvis visvairāk punktu.
Paredzēti arī citi gadījumi, kad Saeimas deputāts uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva. Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 18. panta 2. daļu tas notiek, ja pēc deputāta pilnvaru apstiprināšanas tiek konstatēts, ka viņš:
Deputāts mandātu var nolikt arī pats, iesniedzot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai iesniegumu par izstāšanos no Saeimas sastāva. Šādā gadījumā Saeimas Prezidijs uzaicina viņa vietā stāties Saeimas sastāvā nākamo kandidātu, kurš vēlēšanu apgabalā, no kura ievēlēts mandātu zaudējušais deputāts, ieguvis visvairāk punktu.
Saeimas deputāti, kā to paredz Saeimas kārtības ruļļa 5. panta 1. daļa, savu mandātu var arī nolikt uz laiku šādos gadījumos:
Minētajos gadījumos, saņēmis iesniegumu par mandāta nolikšanu, Saeimas Prezidijs uzaicina uz laiku pilnvaras nolikušā deputāta vietā Saeimas sastāvā iestāties nākamo kandidātu, kurš vēlēšanu apgabalā, no kura ievēlēts mandātu uz laiku nolikušais deputāts, ieguvis visvairāk punktu. Šāds deputāts iegūst tā dēvēto mīksto mandātu – viņš kļūst par pilntiesīgu Saeimas locekli līdz brīdim, kad tiek atjaunots deputāta mandāts deputātam, kurš savas pilnvaras uz laiku bija nolicis.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 4. panta 2. daļu deputāta pilnvaras izbeidzas ar brīdi, kad: