FOTO: www.freeimages.com
Ik gadu Latvijas zvērinātie notāri sagatavo ap 40 tūkstošiem pilnvaru. Ikdienas novērojumi liecina, ka visbiežāk cilvēki izdod pilnvaru pārstāvēt savas intereses, ja plānotā darījuma vai lēmuma pieņemšanas laikā viņi nav Latvijā, ja nav vēlēšanās pašam ar konkrēto jautājumu nodarboties vai ir pārliecība, ka kāds cits to izdarīs labāk. Pilnvaru mēdz izdot arī tad, ja savu interešu pārstāvība jāuztic profesionālim, piemēram, valsts iestādēs vai tiesas procesā.
Piemērs: Īpašuma pārdošana
Cilvēkam ir nepieciešams pārdot konkrētu nekustamo īpašumu. Ir pat zināma aptuvena samaksa, kādu pilnvaras devējs vēlas saņemt un par zemāku īpašumu pārdot nevēlēsies. Kādu pilnvaru izsniegt? Šeit noteikti nav nepieciešama universālpilnvara, jo pilnvarojums skar tikai rīcību ar vienu konkrētu nekustamo īpašumu. Ja skaidri zināms, ka īpašumu vajag pārdot (nevis, piemēram, uzdāvināt, ieķīlāt vai iznomāt), nav nepieciešama pilnvara brīvi rīkoties ar īpašumu, slēdzot jebkāda veida ar likumu atļautus darījumus. Minētajā situācijā vispiemērotākā būs pilnvara pārdot konkrētu nekustamo īpašumu, piešķirot tiesības pilnvarniekam pārstāvēt pilnvaras devēju visur, kur nepieciešams, lai sagatavotu un noslēgtu vienu noteiktu darījumu. Pilnvarā iespējams norādīt arī vēlamo minimālās pirkuma maksas apmēru.
Svarīgi! Vienmēr ir vērts apsvērt iespēju tomēr arī personiski piedalīties darījuma noslēgšanā un pirkuma līgumu parakstīt pašam, pilnvarniekam uzticot tikai darījuma sagatavošanas procesu.
Plašāku informāciju par pilnvaru veidiem un izdošanas izmaksām lasiet LV portāla skaidrojumā “Pilnvaras – to veidi un noformēšana”.
Izsniedzot pilnvaru, ir svarīgi ņemt vērā un ar zvērinātu notāru apspriest šādas lietas:
Sākot ar 1. jūliju, Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā www.latvijasnotars.lv būs iespēja saņemt notāra videokonsultāciju un attālināti veikt notariālās darbības. Tādējādi vairs nevienam, kurš, piemēram, pašlaik atrodas ilgstošā prombūtnē ārvalstīs, nebūs jāmēro ceļš uz Latviju tikai tādēļ, lai izdotu kādam pilnvaru, piemēram, saņemt pastā korespondenci vai risināt ar nama apsaimniekošanu saistītus jautājumus. Šādas izmaiņas paredz Notariāta likuma E1 sadaļa “Elektroniskie akti un apliecinājumi”, kas stājas spēkā 1. jūlijā.
Plašāk par jauno kārtību skaidrosim atsevišķā publikācijā.