LV portāla infografika; Avots: Uzņēmumu reģistrs
Patiesā labuma guvēju atklāšanu nosaka grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kuri stājās spēkā 9. novembrī un kuru mērķis ir ierobežot noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu un nodrošināt pareizas, aktuālas informācijas pieejamību par juridisko personu patiesajiem labuma guvējiem.
Ja sniegs nepatiesas ziņas, var saukt pie atbildības
Pienākums atklāt patiesos labuma guvējus noteikts gan juridiskām personām, kas jau reģistrētas kādā no Uzņēmumu reģistra (UR) reģistriem, gan jaunajiem subjektiem, kurus reģistrēs pēc 1. decembra. Pilns subjektu saraksts, uz ko prasība attiecināma, – SIA, AS, biedrībām, reliģiskajām organizācijām u. c. juridiskām personām – pieejams šeit.
UR sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Ivdra atgādina, ka juridiskai personai patiesais labuma guvējs vienmēr ir fiziska persona un tieši juridiskajai personai ir pienākums nekavējoties atklāt šo informāciju UR. "Sniegt informāciju UR par patiesā labuma guvēju ir pašu juridisko personu interesēs, jo personas, kuras nebūs to darījušas vai iesniegs nepatiesas ziņas, var saskarties ar problēmām veikt darījumus un saņemt pakalpojumus, piemēram, kredītiestādēs vai pie zvērinātiem notāriem vai revidentiem. Vienlaikus svarīgi atcerēties, ka par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai, tostarp UR, persona var tikt saukta pie atbildības Krimināllikumā noteiktajā kārtībā."
Kas ir patiesā labuma guvēji?
Grozījumi nosaka, ka juridiskās personas patiesā labuma guvēji ir fiziska persona, kurai:
Kāda informācija juridiskajai personai jāatklāj un jāiesniedz UR par patiesā labuma guvēju – fizisko personu?
Juridiskajai personai jānorāda fiziskās personas:
Kādos gadījumos informāciju var neiesniegt?
Informāciju par patiesā labuma guvēju var neiesniegt, ja:
Tām juridiskajām personām, uz kurām neattiecas iepriekš norādītie izņēmumi, informācija par patiesā labuma guvēju jāsniedz līdz 2018. gada 1. martam.
"Juridiskai personai patiesais labuma guvējs vienmēr ir fiziska persona."
Līdz 2018. gada 1. februārim komersantiem, kas UR jau iesnieguši informāciju par patiesā labuma guvējiem atbilstoši spēku zaudējušā Komerclikuma 17.1. panta prasībām, informācija par patiesā labuma guvējiem ir jāatjauno atbilstoši grozījumos Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā noteiktajam informācijas apjomam. Iepriekš iesniegtās informācijas reģistrāciju UR nodrošinās, nepieņemot atsevišķu lēmumu, līdz 2018. gada 1. janvārim un pēc tam, nosūtot minētajiem komersantiem informatīvas vēstules, lūgs precizēt reģistrēto informāciju, skaidro UR Juridiskās nodaļas vadītājas vietniece Laima Letiņa.
Pienākums līdz 1. martam
Līdz 2018. gada 1. martam visām juridiskajām personām, kuras ir reģistrētas UR vestajos reģistros vai par kuru reģistrāciju tiks iesniegts pieteikums līdz 2017. gada 1. decembrim, ir pienākums iesniegt pieteikumu par to patiesā labuma guvējiem, norādot grozījumos Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā noteikto informāciju.
Jebkurā gadījumā informācija par juridiskas personas patiesā labumu guvējiem būs jānorāda, reģistrējot jaunu juridisko personu, piesakot izmaiņas kapitālsabiedrības dalībnieku sastāvā vai valdē.
Informācija – tiešsaistes formā par maksu
No 2018. gada 1. aprīļa informācija par patiesā labuma guvējiem būs pieejama ikvienai personai tiešsaistes formā par maksu. UR Juridiskās nodaļas vadītājas vietniece L. Letiņa precizē, ka maksu noteiks Ministru kabineta noteikumos, kuri šobrīd vēl ir izstrādes stadijā. Informācija par patiesajiem labuma guvējiem tiks ietverta kopējā izziņā/informācijas kopumā no UR par juridisko personu un atsevišķi nebūs jāiegādājas.
Vairāk informācijas par izmaiņām saistībā ar grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā šeit.