Tiesības saņemt pabalstu ir I grupas invalīdam, kuram nepieciešama īpaša 24 stundu palīdzība, uzraudzība vai kopšana neatkarīgi no palīglīdzekļu lietošanas.
FOTO: SXC
Lai saņemtu sociālās aprūpes pakalpojumu, sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums, kā arī:
Kur vērsties?
Lai saņemtu sociālās aprūpes pakalpojumu, tai skaitā aprūpi mājās vai sociālo palīdzību, ar iesniegumu jāvēršas dzīvesvietas sociālajā dienestā, skaidro LM Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā referente Elvīra Grabovska. Sociālais dienests pārbauda saņemto informāciju, novērtē cilvēka vajadzības, materiālos un personiskos resursus un lemj par sociālā pakalpojuma sniegšanu. Vienlaikus sociālais dienests piedāvā piemērotāko pakalpojumu vai pašvaldības sociālo pabalstu, atbilstoši pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajam.
Tas nozīmē, ka pašvaldības savu iespēju robežās piedāvā vai nu profesionālu pakalpojumu sniedzēju nodrošināto aprūpi mājās, vai arī sniedz atbalstu ģimenei, lai tā varētu aprūpēt ģimenes locekli. Ja ar aprūpi mājās nepietiek, lai nodrošinātu cilvēka pamatvajadzības, viņam var piedāvāt sociālo pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Kādi dokumenti jāiesniedz?
Lai saņemtu sociālās aprūpes pakalpojumu, tai skaitā aprūpi mājās vai sociālo palīdzību, dzīvesvietas sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums. Tajā jānorāda problēma un tās vēlamais risinājums, kā arī jāpievieno:
Samaksa par pakalpojumu
LM pārstāve uzsver, ka klienta un viņa apgādnieku pienākums ir samaksāt par saņemtajiem sociālās aprūpes pakalpojumiem. Ja cilvēks pats vai viņa apgādnieki nespēj samaksāt, tad pakalpojumu apmaksā no pašvaldības budžeta. Savukārt trūcīgās personas no samaksas par sociālajiem pakalpojumiem ir atbrīvotas.
Šāda kārtība noteikta saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 27.maija noteikumu Nr.275 "Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu samaksas kārtība un kārtība, kādā pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta" 5.punktu.
Īpašās kopšanas pabalsts cilvēkam ar invaliditāti
Lai veicinātu to cilvēku aprūpi mājas apstākļos, kuriem ir ļoti smaga invaliditāte un nepieciešama īpaša kopšana, no valsts budžeta piešķir kopšanas pabalstu cilvēkiem ar invaliditāti.
Saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 12.1panta pirmo daļu kopšanas pabalstu piešķir cilvēkam, kurš atzīts par invalīdu, pārsniedzis 18 gadu vecumu un kuram Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem ir izsniegusi atzinumu, ka īpaša kopšana nepieciešama. Proti, tiesības saņemt pabalstu ir I grupas invalīdam, kuram nepieciešama īpaša 24 stundu palīdzība, uzraudzība vai kopšana neatkarīgi no palīglīdzekļu lietošanas. Tāpat šo pabalstu var saņemt I grupas invalīds, kura pašaprūpes, mobilitātes un mājas dzīves aktivitāte atbilstoši Bartela indeksam ir zemāka par 7 punktiem vai vismaz viena no aktivitātēm "ēšana", "zarna trakta kontrole", "urīnpūšļa kontrole" un "tualetes lietošana" ir vērtējama ar 0 punktu.
"Pašvaldības savu iespēju robežās piedāvā profesionālu pakalpojumu sniedzēju aprūpi mājās vai arī sniedz atbalstu ģimenei, lai tā varētu aprūpēt ģimenes locekli."
Kopšanas pabalstu (2013.gadā - Ls 100 mēnesī, 2014.gadā – 150 Ls jeb 213,43 eiro) Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķir un izmaksā cilvēkam ar invaliditāti, nevis viņa kopējam, skaidro LM pārstāve.
Tiesības uz minēto pabalstu rodas no dienas, kad izsniegts VDEĀVK atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību. Šā pabalsta izmaksu pārtrauc, kad beidzas noteiktais invaliditātes termiņš un īpašas kopšanas nepieciešamība.
Lai gan pabalsta piešķiršanas mērķis ir atbalsta sniegšana cilvēkiem ar invaliditāti, kurus mājās kopj un aprūpē tuvinieki vai citi algoti cilvēki, tas, kā praktiski minētais pabalsts tiek izmantots, paliek paša cilvēka ziņā, kuram tas piešķirts un izmaksāts.
Asistenta pakalpojums
Cilvēkiem, kam noteikta I grupas redzes invaliditāte vai I un II grupas invaliditāte noteiktu slimības vai anatomisku defektu vai garīgās veselības traucējumu dēļ, ir tiesības saņemt asistenta pakalpojumu.
Lai saņemtu šo pakalpojumu, cilvēkam vai viņa likumiskajam pārstāvim jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā un jāiesniedz: