FOTO: Ieva Makare, LETA.
Lai palielinātu farmaceita lomu veselības aprūpē, farmaceiti varētu sniegt vairākus jaunus pakalpojumus, piemēram, medikamentozās terapijas uzraudzību un ārstēšanas pielāgošanu, ērces izņemšanu un nosūtīšanu uz laboratoriju un dažādu analīžu veikšanu. Paredzēts, ka aptiekas pašas varēs lemt, vai un kādus papildu pakalpojumus ieviest.
Jau šobrīd Ministru kabineta (MK) noteikumos “Aptieku darbības noteikumi” skaidrots, ka farmaceitiskās aprūpes ietvaros aptieka un aptiekas filiāle papildus var nodrošināt holesterīna un triglicerīdu līmeņa noteikšanu asinīs, glikozes līmeņa noteikšanu asinīs ar glikometru, pulsa frekvences un arteriālā asinsspiediena mērīšanu, svara vai ķermeņa masas indeksa noteikšanu, SARS-CoV-2 vīrusa antigēna noteikšanu un vakcināciju pret Covid-19 infekciju.
Ar grozījumiem MK noteikumos “Aptieku darbības noteikumi”, kas līdz 2025. gada 17. februārim nodoti sabiedriskajai apspriešanai, paredzēts papildināt iepriekšminēto pakalpojumu klāstu.
Saskaņā ar grozījumiem klīniskais farmaceits būtu tiesīgs veidot medikamentozās terapijas pārskatu. Norādīts, ka pārskatā iekļaujama informācija par pacienta vispārējo veselības stāvokli, slimības vēsturi, tostarp par kontrindikācijām un klīnisko laboratorijas izmeklējumu rādītājiem, hronisku veselības problēmu ārstēšanu un ārstēšanas norādījumu ievērošanu u. c. informācija.
“Pacienta novērtēšana ir precīza un vispusīga, tā ir dokumentēta, lai vajadzības gadījumā to varētu viegli izgūt un atjaunināt, kā arī dalīties ar to. Medikamentozās terapijas pārskatu sagatavo katrā aprūpes pārejas posmā, kad tiek parakstītas jaunas zāles vai pārrakstītas (pagarinātas) izsniegtās receptes,” norādīts grozījumos.
Plānots, ka farmaceiti no 2025. gada 1. maija varētu veikt hronisku pacientu terapijas uzraudzību.
Proti, šo pakalpojumu piedāvātu pacientiem, kam ir nesen parakstītas zāles konkrētu ilgstošu veselības problēmu, piemēram, hipertensijas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības vai II tipa diabēta, ārstēšanai. Mērķis ir šādiem pacientiem sniegt papildu atbalstu, konsultācijas un ieteikumus, lai sekmētu ārstēšanas norādījumu ievērošanu un uzlabotu slimības pārvaldību. Paredzēts, ka konsultācijas tiks sniegtas gan pirmreizēji, gan pēc tam visu ārstēšanās laiku. Šī pakalpojuma ietvaros iecerēts izveidot fizisku vai virtuālu vietni datu saglabāšanai. Datus varētu papildināt pats pacients, aprūpētājs un farmaceits, kas dotu iespēju iegūt pilnīgāku pārskatu pār terapijas gaitu.
Šī pakalpojuma ietvaros paredzētas arī farmaceita kā tiešās pieejamības veselības speciālista tiesības pagarināt ārsta nozīmēto terapiju mēneša patēriņam gadījumos, kad hroniskam pacientam zāļu terapijas turpināšanai ir būtiski nepieciešamas recepšu zāles, piemēram, brīvdienās, pacientam atrodoties citā pilsētā vai ārkārtas kontracepcijas gadījumā.
Tāpat hronisku pacientu terapijas uzraudzībā varētu ietilpt farmaceita konsultācijas pacienta dzīvesvietā par zāļu pareizu lietošanu, zāļu blakusparādībām un mijiedarbību un citiem veselības aprūpes pasākumiem. Šādu pakalpojumu varētu nodrošināt, piemēram, gadījumā, kad pacients pēc ārstēšanās stacionārā turpina ārstēties mājās.
Iecerēts arī ieviest vairākus pakalpojumus slimību profilakses, atklāšanas veicināšanas un veselības stāvokļa novērtēšanā.
Proti, aptiekas jau no 2025. gada 1. oktobra varētu nodrošināt smēķētāju monitoringu un izelpas gaisa plūsmas mērīšanu veselības veicināšanas nolūkā, bet no 2026. gada 1. maija – ērces izņemšanu un nosūtīšanu uz laboratoriju, kā arī vairākus eksprestestus kapilārajām asinīm vai siekalām: hepatīta C vīrusa antivielu noteikšanai; hepatīta B antigēna noteikšanai; treponema pallidum (IgG, IgM, IgA) antivielu kvalitatīvai noteikšanai; D vitamīna līmeņa noteikšanai.
Grozījumu projekts paredz, ka no 2026. gada 1. maija farmaceits varētu veikt pacientam nozīmēto zāļu (ārstēšanas) pielāgošanu. Proti, ja farmaceits to uzskatīs par nepieciešamu, tad viņam būs tiesības, sazinoties ar ārstu, kas zāles izrakstījis, pielāgot ārsta izrakstītu recepti, mainot zāļu formu, laiku vai devu.
Ar visām plānotajām izmaiņām, ko paredz grozījumi Aptieku darbības noteikumos, var iepazīties Tiesību aktu portālā.
Grozījumu anotācijā paskaidrots, ka pašreizējā regulējumā iekļautais farmaceitisko pakalpojumu klāsts nav visaptverošs, salīdzinot ar Eiropas Padomes rezolūcijā par pacientu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju interesēm minētajiem farmaceitiskajiem pakalpojumiem.
Eiropas padomes rezolūcijā noteikts, ka farmaceitiskās aprūpes galvenie elementi ir farmaceita centrālā loma, uz pacientu orientēta aprūpes pieeja, sadarbība ar aprūpētājiem, zāļu parakstītājiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem (integrēta aprūpe), ar zālēm saistītu problēmu profilakse, atklāšana un atrisināšana, kā arī atbildības uzņemšanās par zāļu lietošanas optimizēšanu, lai uzlabotu pacienta veselības stāvokli un dzīves kvalitāti.
Lai uzsāktu īstenot rezolūcijā un MK noteikumu projektā noteikto, Latvijas Farmaceitu biedrība jau no 2024. gada novembra iesaistīta pilotprojektā “Strukturēta pacientu konsultēšanas rīka – zāļu lietošanas pārskata kā veselības aprūpes pakalpojuma izveide”, norādīts anotācijā.
Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā). Lai piedalītos publiskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 23. marta noteikumos Nr. 288 “Aptieku darbības noteikumi” atrodas šeit) un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par noteikumu projektu var līdz 17. februārim.
|