NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
05. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselība
5
5

Valsts apmaksātā vēža skrīninga ietvaros pārbaudīs arī papilomas vīrusa klātbūtni organismā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Mūsdienās dzemdes kakla vēzi ir iespējams novērst, to savlaicīgi atklājot.

No šīgada 1. jūlija Latvijā tiek ieviesta jauna valsts apmaksāta dzemdes kakla vēža skrīninga metode sievietēm vecumā no 30 gadiem, kas ļauj noteikt cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtni organismā, informē Nacionālais veselības dienests.

Dzemdes kakla vēzis – novēršama slimība

“Tieši savlaicīga CPV noteikšana spēj brīdināt par vīrusa ierosināta priekšvēža dzemdes kakla izmaiņu attīstību,” jaunieveduma nozīmīgumu akcentē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Savukārt Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dr. Vija Veisa uzsver: “Dzemdes kakla vēzis ir novēršama slimība, un CPV noteikšana ļaus ievērojami veiksmīgāk un efektīvāk atklāt un ārstēt to sieviešu riska grupu, kurām dzemdes kakla vēža attīstības risks ir augsts.”

Viņa norāda, ka ir svarīgi ne vien pašai izmantot šo iespēju, bet arī pavaicāt savai mammai, meitai un draudzenei –, kad pēdējo reizi veikts dzemdes kakla vēža skrīnings. “Tas ļauj agrīni atklāt vēža attīstības risku un dzīvot pilnvērtīgu un veselīgu dzīvi ilgāk,” atgādina daktere Veisa.  

Uzaicinājuma vēstule veikt skrīningu

Jaunā metode tiks pielietota valsts organizētās vēža profilaktiskās programmas ietvaros, kas paredz uzaicinājuma vēstuļu nosūtīšanu sievietēm noteiktos vecumos pārbaudes veikšanai pie ginekologa. Vizīte un izmeklējamā materiāla parauga ņemšana noritēs tāpat kā līdz šim, savukārt materiāla laboratoriskā testēšana turpmāk tiks veikta, pielietojot jauno metodi CPV noteikšanai.

Uzaicinājuma vēstules dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai reizi trijos gados tiek nosūtītas sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem, ja iedzīvotāja gada laikā pirms paredzētā uzaicinājuma sūtīšanas nav vērsusies pie ārsta un jau veikusi šādu pārbaudi. Uzaicinājums tiek nosūtīts uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi. Informācija par nosūtītajām uzaicinājuma vēstulēm ir pieejama arī ģimenes ārstu praksēs un ginekologu praksēs, kurām ir noslēgts līgums ar NVD.

NVD aicina sievietes, kuras saņēmušas uzaicinājuma vēstules, neatlikt tās malā un veikt pierakstu pārbaudes veikšanai, jo izmaiņas veselībā var noritēt bez acīmredzamiem simptomiem. Tikai regulāra pārbaužu veikšana sniedz pilnīgu pārliecību un drošību par savu veselību. Ja pārbaudē tomēr tiek atrastas pirmsvēža izmaiņas, tā ir iespēja uzsākt savlaicīgu ārstēšanos, lai novērstu nopietnas slimības attīstību.

Vairāk informācijas par uzaicinājuma vēstules saņemšanu un izmantošanu var noskaidrot tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Vēža profilaktiskās pārbaudes” vai zvanot uz NVD Klientu apkalpošanas centra informatīvo tālruni 80001234.

Dzemdes kakla vēža skrīninga atsaucības rādītāji liecina, ka Covid-19 pandēmijas laikā veikto profilaktisko pārbaužu gadījumu skaits samazinājās. Ja pirms Covid-19 izplatības to veica ap 40% uzaicināto sieviešu, tad 2021. gadā pārbaudes veikšanai atsaucās vien 35%, informē NVD.

Uzlabojumi dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanā ieviesti atbilstoši Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas rekomendācijām un Eiropas dzemdes kakla vēža skrīninga kvalitātes standartiem.

Papilomas vīruss – vairāku onkoloģisko saslimšanu ierosinātājs

LV portāls jau iepriekš ir vairākkārt rakstījis, ka CPV ir vairāku citu onkoloģisko saslimšanu izraisītājs. Tiek uzskatīts, ka tas ir cēlonis katram divdesmitajam ļaundabīgajam audzējam pasaulē.

Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV ir plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties ikviens, jo tas tiek pārnests dzimumsakaru vai sadzīves kontaktu laikā. CPV dzīves laikā iegūst 50%–80% sieviešu. Gan vīrietis, gan sieviete var kļūt par CPV vīrusa nēsātāju, nejūtot nekādas izmaiņas veselības stāvoklī. Ņemot vērā, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš inficē savu dzimumpartneri.

Ir konstatēti gandrīz 150 cilvēka papilomas vīrusa (CPV) veidu. Vairums no tiem ir zema riska vīrusa tipi, un ir cēlonis labdabīgiem veidojumiem, piemēram, kārpām. Tomēr ir arī tādi CPV veidi, kuri var veicināt nopietnākas izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās un izraisīt vēža attīstību.

2010. gada 1. septembrī Latvijā tika uzsākta 12 gadu vecu meiteņu vakcinācija pret CPV. Savukārt no 2022. gada 13. maija valsts apmaksātu vakcināciju pret šo vīrusu var saņemt ikviens 12–14 gadu vecs pusaudzis.

Uzzini vairāk >>

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI