NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
04. aprīlī, 2009
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā

Piena upes atgriežas tirgū

Publicēts pirms 16 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Z/s „Stārķi” pienu lej saimniecības tarā vai pircēju pudelēs.

FOTO: Egita Terēze Jonāne

Piena upes atgriežas arī Daugavpils tirgū, stāsta Sventes pagasta z/s „Stārķi” īpašnieks Roberts Jonāns, kurš viens no pirmajiem Latvijā pienu sāka tirgot tiešajā tirdzniecībā.

Tiešā tirdzniecība ir zemnieku atbalsts

Jau pagājušā gada nogalē Roberts Jonāns ar ģimeni piena tiešo tirdzniecību uzsāka no nulles. „Dzīve piespieda,” saka zemnieks - a/s „Preiļu siers” siera rezervju dēļ iekavējis piena naudas maksājumus, bet tobrīd atnācis vēl „Latvenergo” rēķins, kuru vajadzējis nomaksāt. Citādi mūsdienīgai datorizētai fermai atslēgtu elektrību, bet piena dzesētājā saskābtu ap divām tonnām piena, kas ir vienas dienas slaukums.

Ģimenes apspriedē tika nolemts ar pienu atgriezties Daugavpils tirgū, kur saimnieki pienu pārdevuši jau pagājušā gadsimta 90. gados. Z/s „Stārķi” saņēma visas atļaujas, tai skaitā Pārtikas un veterinārā dienesta tiešās tirdzniecības atļauju, iznomāja tirdzniecības vietu Daugavpils tirgū, pasūtīja etiķetes, taru, kā arī izplānoja piena tiešās tirdzniecības mehānismu: piens tiek atdzesēts līdz četriem pieciem grādiem jau pirmajā pusminūtē pēc tā izslaukšanas, līdz ar to visas skābšanu izraisošās baktērijas pārstāj vairoties. Pēc tam pienu salej 50 litru hermētiskās mucās, kurām tirgū tiek pievienots izliešanas krāns. Pircēja klātbūtnē pienu salej saimniecības piedāvātajās plastmasas pudelēs vai klienta traukos. Tāds piens neskābst piecas dienas.

Nepilnos trīs mēnešos z/s „Stārķi” Daugavpilī tirdzniecības vietas palielinājusi no vienas līdz četrām, papildus radīdama sešas jaunas darba vietas. Sākotnēji tika iztirgots ap 500 litriem dienā, taču patlaban svētdienās pircēji nopērk gandrīz vienu tonnu piena, kas saražota, kā iepriekš teikts, modernā fermā.

Piena tiešā tirdzniecība ir pagaidu risinājums, saka R. Jonāns, piebilzdams, ka pilsētā pakāpeniski pieaug arī piena tirgotāju skaits. Tomēr saimniecība nav samazinājusi sava piena cenu, jo uzskata, ka tik kvalitatīvs piens nedrīkst maksāt zemāk par tā pašizmaksu. Arī aptaujātie pircēji uzlielīja saimnieka garšīgo dzērienu, sacīdami, ka zemniekam par pienu jāmaksā laba nauda, jo katrā lāsē ieguldīts milzīgs darbs.

"Sākotnēji tika iztirgots ap 500 litriem dienā, taču šobrīd svētdienās pircēji nopērk gandrīz vienu tonnu piena."

Zemnieku saimniecība „Stārķi” saglabājusi sadarbību arī ar a/s „Preiļu siers”, kas tagad pienu iepērk par 12 santīmiem par kilogramu (bez PVN). „Mēs piederam tām saimniecībām, kurām jāsadarbojas ar kombinātiem, nevis pašiem jāstāv tirgū. Bet diemžēl mēs zinām, cik tālu mūsu valsts, tai skaitā zemnieki un pārstrādes kombināti, ir novesti. Tomēr es ceru, ka atkal pienāks labie laiki, kad visu pienu pārdosim kombinātam un mums būs vairāk laika lauku darbiem, jaunu plānu īstenošanai. Tagad mūsu ģimene strādā gandrīz bez brīvdienām. Tuvojas pavasara lauku darbi, tad strādāsim līdz tumsai,” pauž R. Jonāns.

Saimnieks teic, ka latviešu zemnieks grib būt patstāvīgs, tāpēc kooperācija, arī piena ražošanā, ir nākotnes jautājums. Piena nozares krīze pagaidām ir pašu zemnieku un piena pārstrādes kombinātu rokās, lai gan valsts iestādēm ir sviras, kā risināt daudzas problēmas. Piemēram, sarunās ar Eiropas Komisiju jāpanāk vienādas tiesības visiem Eiropas Savienības dalībvalstu piena ražotājiem.

Neraugoties uz grūtībām, R. Jonāns ir priecīgs, ka, pateicoties piena tiešajai tirdzniecībai, ģimenei izdevies saglabāt darba vietas, nav samazinātas darba algas, ir nomaksāti visi nodokļi un saimniecība turpina ražot.

Pienu tirgo arī pagalmos

Sarunā ar vairākiem zemniekiem nācās pārliecināties, ka tiešajā piena tirdzniecībā novērojami arī šo tirgu kropļojoši momenti. Pēdējā laikā pienu biežāk sāk tirgot pilsētu un ciemu pagalmos. Šāda piena cena parasti ir 1,5–2 reizes zemāka. „Pagalmu tirgotāji” neizsniedz čekus, tātad nemaksā valstij nodokļus. Lai gan jāpiekrīt arī tiem, kas uzdod pretjautājumu – bet ko lai citu dara šis zemnieks, kurš varbūt saražo 100 litrus piena un līdzīgi kā lielsaimniecību īpašnieki saņem piena naudu ar iekavēšanos?

Jāatgādina arī fakts, ka Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Jānis Šolks zemkopības ministra Jāņa Dūklava un piena pārstrādes uzņēmumu vadītāju tikšanā laikā uzsvēris, ka sarūk saražotās piena produkcijas daudzums. Tāpēc tālu neesot brīdis, kad piena kombināti samazinās iepirktā piena daudzumu. Līdz ar to var prognozēt, ka tiešo piena tirdzniecību apturēt vairs nebūs iespējams.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI