Labdien! Autovadītājam noteikta alkahola koncentrācija, asinīs-1.7, izelpotajā gaisā rādījumi 1.5 un 1.54. Kurš no šiem rādījumiem jāņem vērā spriežot tiesu par šo pārkāpumu?
Ceļu satiksmes likuma 28.pants nosaka, ka ir aizliegts vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles (šoferim, kura transportlīdzekļa vadīšanas stāžs pārsniedz divus gadus.) Ja stāžs ir mazāks, tad alkohola koncentrācija asinīs nedrīkst pārsniegt 0,2 promiles.
Ja šī atļautā robeža ir pārsniegta un vadītājs pārkāpumā ir pieķerts, tad saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu soda bardzība tiek noteikta atkarībā no alkohola koncentrācijas daudzuma izelpotajā gaisā vai asinīs. Jo augstāka koncentrācija, jo sods bargāks.
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 pantā ir teikts: par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,0 promili, bet nepārsniedz 1,5 promiles, – transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no piecām līdz desmit diennaktīm, uzliek naudas sodu no sešsimt līdz astoņsimt latiem un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz diviem gadiem.
Par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, – transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no desmit līdz piecpadsmit diennaktīm, uzliek naudas sodu no astoņsimt līdz tūkstoš latiem un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem.
Kā var noprast no jautājuma, „atslēgas” vārds tajā ir tieši viens no rādījumiem (mazākais) – 1,5 promiles. Tādēļ viedokli par vēstulē minētajiem faktiem lūdzām izteikt arī policijai.
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību sektora vecākais speciālists Toms Sadovskis sniedz šādu komentāru:
„Ja kādu no mērījumiem vadītājs ir apstrīdējis, tad tas nevar kalpot kā pierādījums. Pēc lasītājas jautājuma nevar noteikt, kurš mērījums tiesā tiks ņemts vērā kā pierādījums (parasti atkārtoti mērījumi tiek veikti tad, ja iepriekšējie ir apstrīdēti).
Savukārt par alkohola koncentrāciju runājot, no likuma izriet, ka, pārsniedzot 1,5 promiles, ir jāskata viena norma, bet, ja alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā ir tieši 1,5 promiles, tad būs skatāma cita norma, tādēļ šajā gadījumā sods var atšķirties atkarībā no tā, kurš mērījums tiks ņemts vērā.
Visus gadījumus, kuros alkohola saturs autovadītāja asinīs pārsniedz vienu promili, izskata tiesa, nevis Valsts policija, un arī sodu piemēros tiesa.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!