TĒMA: Pensijas

Visiem pensijas pārskatīs pēc likumā noteiktā grafika

J
jautā:
07. jūlijā, 2016
Irīna

Pensija - 2013. gadā, pārrēķins gaidāms 2018. gadā. Vai politiski represētai personai pārrēķins gaidāms kā visiem pensijas dalībniekiem? 2009., 2010- 2016. gada, 2011., 2012-2017. gada.

A
atbild:
08. jūlijā, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums "Par valsts pensijām" paredz pārskatīt pensijas, kuras piešķirtas no 2010. gada līdz 2015. gadam (ieskaitot). Likumā noteikts: pārskata vecuma, izdienas un apgādnieka zaudējuma pensijas. Politiski represētajām personām ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju 5 gadus ātrāk, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem; saņemt papildu nodokļa atvieglojumu; ikgadējā indeksācijā indeksē visu pensijas summu bez ierobežojuma, neatkarīgi no tās apmēra. Taču tā nav atsevišķa pensiju kategorija.

Šogad pārskata 2010. gadā piešķirtās pensijas. 2017. gadā paredzēts pārskatīt  2011. gadā piešķirtās pensijas. 2018. gadā pārskatīs 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā piešķirtās pensijas. Tātad, ja pensija piešķirta 2013. gadā, to pārskatīs 2018. gadā.

Saskaņā ar likumu tiek pārskatītas pensijas, kuru aprēķināšanā piemēroti krīzes gadu negatīvie iemaksu algas kapitāla indeksi.

Pārskatītās pensijas saņēmējam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nosūtīs lēmumu par pensijas pārskatīšanu, tādējādi katrs cilvēks, kuram būs pārskatīta pensija, par to saņems informāciju. Lēmumā būs norādīts pensijas apmērs pēc pārskatīšanas un pensijas izmaksas kārtība.