Parādu var piedzīt arī no bezdarbnieka pabalsta

J
jautā:
16. februārī, 2012
aija lazda

1. Cik % maksimāli var atvilkt no darba algas? 2.Vai atvilkums ir no bruto algas vai algas pēc nodokļu nomaksas? Ja no bruto, kā rēķina nodokļus? 3. Vai var atvilkt, ja alga mazāka par minimālo algu? Vai jebkurā gadījumā uz rokas jāsaņem valsts noteiktā minimālā alga pēc nodokļu nomaksas? 4.Vai atvilkums arī no bezdarbnieku pabalsta?

A
atbild:
21. februārī, 2012
Lolita Lūse
LV portāls

Civilprocesa likuma 594. pants nosaka ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātiem maksājumiem. Tas paredz, ka tiesu izpildītājam līdz pilnīgai parāda dzēšanai ir atļauts ieturēt noteiktu naudas summu, kas parādniekam jāsaņem pēc nodokļu samaksas

Maksimālais ieturējuma procents no darba algas atkarīgs no piedziņas veida. Tiesu izpildītāji, vēršot piedziņu pret darba algu, balstās uz Civilprocesa likuma 594. panta 2. un 3. daļu.

Piedzenot uzturlīdzekļus vai par nodarījumiem krimināllietās (atlīdzinot zaudējumus sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums, vai iestājusies personas nāve; vai atlīdzinot zaudējumu, kas radies, izdarot noziegumu), tiesu izpildītājs ietur līdz 50% no darba algas.

Pārējos piedziņu veidos (kredīti u.c. parādi), ja likumā nav noteikts citādi, tiesu izpildītājam ļauts ieturēt 30% no darba algas, kas saņemta pēc nodokļu nomaksas. Arī tad, ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, tātad - par vairākiem parādiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā.

Ieturējumi iespējami arī tad, ja alga ir mazāka par minimālo, un neviens likums neparedz, ka pēc tiesu izpildītāja ieturējumiem parādniekam jāsaņem valsts noteiktā minimālā alga.

Civilprocesa likuma 595.pants regulē piedziņas vēršanu uz citiem parādnieka ienākumiem ārpus darba samaksas. Vēršot piedziņu uz valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, piemērojami tādi paši noteikumi kā par piedziņas vēršanu uz darba samaksu. Tomēr tiesu izpildītājam jānodrošina, ka pēc ieturējumiem mēnesī izmaksājamā summa katram maksājumam nav mazāka par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, ja citos likumos nav noteikti citi ieturējumu ierobežojumi. Valsts sociālā nodrošinājuma apmērs Latvijā pašlaik ir 45 lati, invalīdiem kopš bērnības - 75 lati mēnesī.

Bezdarbnieka pabalsts ir valsts sociālās apdrošināšanas pabalsts, tātad pret to drīkst vērst daļēju piedziņu: atkarībā no piedziņas veida ieturēt 30 vai 50%, nodrošinot, ka parādniekam no tā paliek vismaz 45 lati.

Papildu informāciju varat skatīt šajos LV portāla sagatavotajos skaidrojumos: