Vecāku pabalsta aprēķins

J
jautā:
10. martā, 2016
Diāna

Labdien. Man radās jautājums, cik liels ir vecāku pabalsts mēnesī, ja māmiņai bruto alga bija 360 eiro mēnesī un viņa izvēlējās bērnu kopšanas atvaļinājumu uz vienu gadu?

A
atbild:
11. martā, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecāku pabalstu aprēķina no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiek piešķirts. Iemaksu alga ir bruto alga, no kuras tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSOAI).

Vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma dienas, pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.

Atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma tiek noteikts pabalsta apmērs:

  • līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai - 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas vai
  • līdz bērna pusotra gada vecumam - 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Ja bruto alga nemainīgi ir bijusi 360 eiro mēnesī, un ir izvēle saņemt vecāku pabalstu vienu  gadu, tad pabalsts būtu apmēram 215 eiro mēnesī.

Precīzi pabalstu Jums aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Saskaņā ar MK noteikumiem Nr.270 vecāku pabalstu piešķir par kalendāra dienām un pabalsta apmēru aprēķina pēc formulas:

Pv = Vd x Dsk x A, kur

Pv – vecāku pabalsta apmērs;

Vd – kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

Dsk – kalendāra dienu skaits mēnesī, par kuru izmaksājams vecāku pabalsts;

A – vecāku pabalsta atvietojums (izteikts absolūtos skaitļos) no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, kas atkarīgs no izvēlētā vecāku pabalsta saņemšanas ilguma.

Vienlaikus ir tiesības saņemt vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, kura apmērs līdz bērna pusotra gadu vecumam ir 171 eiro mēnesī.