TĒMA: Tieslietas

Sodu un sodīto personu uzskaite

J
jautā:
10. janvārī, 2015
Māris Garjānis

Labdien. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 38.pants nosaka, ja administratīvi sodītā persona gada laikā no dienas, kad beigusies soda izpildīšana, nav izdarījusi jaunu administratīvo pārkāpumu, tā atzīstama par administratīvi nesodītu. Savukārt likuma 300.pants nosaka, ja parādnieks nav samaksājis naudas sodu šā kodeksa 299.pantā un 299.1 panta trešajā daļā noteiktajā termiņā, piedziņu veic tiesu izpildītājs Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Lēmuma par naudas soda uzlikšanu izpildi var veikt piecu gadu laikā no dienas, kad attiecīgais lēmums iesniegts piespiedu izpildei. Ja lēmuma izpildi aptur saskaņā ar Civilprocesa likuma noteikumiem par izpildu lietvedības apturēšanu, noilguma laiks tiek apturēts līdz izpildu lietvedības atjaunošanai. 294.pants. Lēmuma par administratīvā soda uzlikšanu izpildes atlikšana Likuma 294.pants skaidro, ja ir apstākļi, kuru dēļ nekavējoties nevar izpildīt lēmumu par administratīvo arestu vai par naudas soda uzlikšanu (izņemot naudas sodu, ko iekasē administratīvā pārkāpuma izdarīšanas vietā), institūcija (amatpersona), kas pieņēmusi lēmumu, var atlikt tā izpildi uz laiku līdz vienam mēnesim. Institūcijas (amatpersonas), kā arī rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmums nav pārsūdzams. Par naudas soda uzlikšanu pieņemtā lēmuma izpildi (izņemot naudas sodu, ko iekasē administratīvā pārkāpuma izdarīšanas vietā) var atlikt uz laiku līdz sešiem mēnešiem no lēmuma pieņemšanas dienas ar nosacījumu, ka uzlikto naudas sodu iekasē pa daļām. Līdz ar to mans jautājums ir sekojošs, vai persona, kura uzlikto naudas sodu nesamaksā 30 dienu laikā vai gadījumos, kad tas ir atlikts uz vienu mēnesi vai tā izpilde ir sadalīta uz laiku, kas nepārsniedz sešus mēnešus un pret šo personu ir vērsta lēmuma par uzlikto naudas sodu piespiedu izpilde ar tiesu izpildītāja starpniecību, kuras noilgums savuārt ir pieci gadi no lēmuma par piespiedu izpildes veikšanas paziņošanas brīža, pēc piecu gadu termiņa notecējuma ir uzskatāma par administratīvi sodītu personu, ja šo piecu gadu laikā naudas sodu nav izdevies piedzīt. Ja persona pusaudžu gados ir izdarījusi nenozīmīgu administratīvo pārkāpumu, piemēram, par smēķēšanu neatļautā vietā vai ja smēķējusi, būdama nepilngadīga un naudas sodu nav samaksājusi, bet lēmuma piespiedu izpildes piecu gadu termiņš ir notecējis, pēc šī termiņa persona ir uzskatāma par administratīvi sodītu, jo, cik man zināms, likums neparedz administratīvās sodāmības noilgumu vai dzēšanos tādos gadījumos, kad tas nav izpildīts. Un vai šāds personas tiesību aizskārums ir samērīgs ar sabiedrības ieguvumu?

A
atbild:
21. janvārī, 2015

Ņemot vērā Jūsu zināšanas administratīvo pārkāpumu lietās un spriestspēju, iesakām iepazīties ar Soda reģistra likumu, kas palīdzēs Jums pašam izprast uzdotā jautājuma būtību un formu, nevis tikai saturu.

Tomēr, neraugoties uz visu, nepilngadīgai personai smēķēt nevajadzētu vispār, arī atļautā vietā nē.