Dzīvokļa ierakstīšana zemesgrāmatā

J
jautā:
16. jūnijā, 2011
Regina Gulbina

Man nomira vīrs, bet palika privatizēts 3 istabu dzīvoklis, tikai nav reģistrēts zemesgrāmatā. Kādi dokumenti man vajadzīgi, lai tas dzīvoklis būtu uz mana vārda? Un ar kādu naudas summu man jārēķinās?

A
atbild:
20. jūnijā, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

1. Atbild Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča:

Vispirms ir jāapstiprinās par sava vīra mantinieci - jāuzsāk mantojuma lieta un jāsaņem mantojuma apliecība.
Lai to izdarītu, ir jāvēršas pie zvērināta notāra, kurš praktizē tajā tiesu apgabalā, kur bija vīra pēdējā dzīvesvieta.

Lai dzīvokli ierakstītu zemesgrāmatā, jābūt noslēgtam pirkuma līgumam ar pašvaldību. Ja mantojuma atstājējs to ir izdarījis, tad dzīvokli tūlīt varēs ierakstīt zemesgrāmatā uz mantinieces vārda. Zemesgrāmatā jāiesniedz nostiprinājuma lūgums, kuram jāpievieno mantojuma apliecība, pirkuma līgums, kvīts par valsts un kancelejas nodevu samaksu.

Ja mantojuma atstājējs nebija paguvis pirkuma līgumu noslēgt, mantiniecei mantojuma apliecība būs jāiesniedz Valsts zemes dienestā, lai saņemtu dzīvokļa privatizācijas apliecību uz sava vārda un tālāk varētu noslēgt pirkuma līgumu.

Tā kā atlīdzības apmērs ir atkarīgs no mantojamās mantas apmēra, tad šobrīd pat aptuveni nevar nosaukt naudas summu, ar kuru būtu jārēķinās. Maksājumi nenotiek uzreiz, bet pakāpeniski. Uzsākot mantojuma lietu, būtu jārēķinās ar Ls 30-35. Pārējos maksājumus Jums aprēķinās un pamatos zvērināts notārs.

2. Atbild Rīgas pilsētas zemesgrāmatu nodaļa:

Katra situācija jāvērtē atsevišķi un katrs nostiprinājuma lūgums un tam pievienotie dokumenti ir izskatāmi individuāli, lai situāciju varētu precīzi izprast. Vadoties no uzdotajā jautājumā sniegtās informācijas, ja ar pašvaldību noslēgts pirkuma (privatizācijas) līgums un persona mirusi pirms dzīvokļa īpašums ierakstīts zemesgrāmatā, tad mantiniekam to iespējams izdarīt, nostiprinājuma lūgumam pievienojot mantojuma apliecību, pirkuma līgumu un kadastra izziņu, kā minējusi notāre.

Kancelejas nodeva saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 107. pantu ir 10 lati par jaunas tiesības nostiprinājumu un 5 lati par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu (ja ir vēlme saņemt apliecību).

Saskaņā ar 2009. gada 27. oktobra Ministru kabineta noteikumu Nr.1250 13. punktu, valsts nodeva par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu laulātajam nosaka 0,25% apmērā no mantotā nekustamā īpašuma vērtības (norādīta mantojuma apliecībā), ja mantotā nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas.