TĒMA: Reģistri

Dzīvesvieta jādeklarē obligāti

J
jautā:
07. novembrī, 2014
Valdis Kirkups

Labdien! Es gribēju uzzināt, kādas priekšrocības man dod kā deklarētai personai LR atšķirībā no nedeklarētas? Paldies.

A
atbild:
10. novembrī, 2014
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Ikvienai personai, lai tā būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību, ir pienākums deklarēt savu dzīvesvietu Latvijā. Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 6.pants nosaka - pienākums deklarēt dzīvesvietu ir:

  • Latvijas pilsonim;
  • nepilsonim;
  • Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts un Šveices Konfederācijas pilsonim un viņa ģimenes locekļiem, kuri ir saņēmuši Latvijas Republikā izdotu reģistrācijas apliecību vai pastāvīgās uzturēšanās apliecību;
  • ārzemniekam, kurš ir saņēmis Latvijas Republikā izdotu uzturēšanās atļauju;
  • bezvalstniekam, kurš ir saņēmis Latvijas Republikā izdotu uzturēšanās atļauju.

Ja Latvijas pilsoņa vai nepilsoņa pastāvīgā dzīvesvieta ir ārvalstī, dzīvesvietas deklarēšanas pienākums uz to neattiecas. Ja persona uzturas ārpus Latvijas ilgāk par sešiem mēnešiem, tad tai ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei par savu dzīvesvietas adresi ārvalstī.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 186.panta otrajā daļā ir paredzēts, ka par dzīvesvietas nedeklarēšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz trīssimt piecdesmit eiro.