Labdien. Man ir jautājums, vai es varu dabūt maternitātes pabalstu, ja es neesmu notrādājusi 12 mēnešus, bet gan 9?
Tas, ka neesat nostrādājusi 12 mēnešus, bet gan tikai deviņus, neliedz tiesības uz maternitātes pabalstu, jo tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstiem ir personām, kuras ir sociāli apdrošinātas.
Likums „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” nosaka: maternitātes pabalstu piešķir un izmaksā par visu grūtniecības atvaļinājuma un dzemdību atvaļinājuma laiku, ja sieviete neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus. Tātad, lai varētu saņemt maternitātes pabalstu, jābūt darba attiecībās, ir jābūt nodarbinātai (sociāli apdrošinātai) pabalsta piešķiršanas dienā.
Maternitātes pabalsta piešķiršanas pamats ir Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izsniegta darba nespējas lapa, darba devēja apstiprinājums par darba ņēmēja neierašanos darbā. Šo pabalstu piešķir 80% apmērā no pabalsta pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas darbnespējas lapa sakarā ar grūtniecību.
Maternitātes pabalstu izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kurā uzzināsiet, kā aprēķinās pabalstu, ja esat strādājusi deviņus mēnešus.
Vecākiem jāzina arī Darba likumā prasītais. Darba likuma 156.panta pirmā daļa nosaka, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!