TĒMA: Ģimene

Kā izšķirt laulību ar ārzemnieku

J
jautā:
20. maijā, 2011
anna

Labdien! Vai obligāti jābūt abiem laulātajiem pie notāra, iesniedzot iesniegumu laulības šķiršanai? Viens no laulātiem dzīvo Izraēlā, bet otrs Latvijā. Abi šķiršanai piekrīt, bērnu nav, kopīgu īpašumu arī nav. Laulība bija reģistrēta Amerikā. Laulības apliecība tulkota Latvijā.

A
atbild:
24. maijā, 2011
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Lai izšķirtu laulību pie notāra Latvijā, vajadzēs vairākus dokumentus.

Iesniegums par laulības šķiršanu jāparaksta abiem, tādēļ visērtāk laulību tomēr būtu izšķirt, ja otrs laulātais ierastos Latvijā. Ja tas nav iespējams, viņš var uzrakstīt pilnvaru kādam, kam uztic nokārtot laulības šķiršanas lietu. Pilnvaru nav obligāti jādod Latvijas pilsonim vai iedzīvotājam, bet tādam, kam uzticas un kas varēs būt pie notāra Latvijā kopā ar otru laulāto parakstīt iesniegumu.

Taču pilnvarai jābūt speciālai - tieši laulības šķiršanas lietā, tieši bezstrīdus kārtībā un tieši laulības šķiršanai pie notāra. Papildus pilnvarā jānorāda, ka laulātais apliecina: pārim nav kopīgu nepilngadīgu bērnu un nav kopīgas mantas. Pilnvara jāraksta pie notāra un tai jāpievieno „apostille” - dokumenta legalizācija, ko izdara attiecīga valsts institūcija Izraēlā (pie mums to dara Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments), kas apliecina, ka pilnvara ir izdota atbilstoši tās valsts likumiem. Pilnvara būs arī jāiztulko.

Arī laulības apliecībai, kas izdota ASV, jābūt legalizētai ar „apostille”, bet te vajag ASV legalizāciju, jo „apostille” pievieno tajā valstī, kur dokuments izdots.