Ja ir šaubas par bērnudārza rindas virzību

J
jautā:
01. augustā, 2014
Rita Ozollapa

Kas var kontrolēt, vai konkrēti Vangažu pašvaldības bērnudārzā rinda tiek virzīta likumīgi? Oficiālais reģistrs ir miglā tīts, jo tajā figurē 3 pašvaldības dārziņi. Reģistrs netiek atjaunots pat pusgadu. Konkrētas atbildes netiek sniegtas. Ja mans bērns bija pusgadu atpakaļ 11 rindā un netika 28 bērnu grupiņā un konkrētas atbildes nesniedz, kāpēc? Ir vispārīgas atbildes, ka tikuši uzņemti, kam brāļi un māsas, vai maznodrošinātie. Nevarot uzņemt, jo šogad esot daudz 5 un 6 gadīgu bērnu. Nevarot pārcelt grupiņu. Tai pat laikā grupiņā tomēr ir 28 bērni. Veidojas acīmredzamas pretrunas. Tāpat uz vārdiem dārziņš tiek apsolīts, bet, kad jāsaņem rakstiski oficiāla vēstule, tad atkal jāuzgaida. Rodas iespaids, ka tiek gaidīts kukulis. Kāpēc man godīgam LV pilsonim, kas ir deklarēts, kam ir īpašumi un kas godprātīgi maksā pašvaldībai valsts nodokļus un bērnu ir reģistrējusi kopš dzimšanas brīža, nevaru saņemt pat konkrētu paskaidrojumu, kāpēc mans bērns netika uzņemts un kad tas notiks? Gribētos zināt, vai LV valstī var ātri reaģēt kāda valsts kontroles iestāde un pārbaudīt, vai šajā pašvaldībā nenotiek nelikumības? Ja var, tad kur un pie kā man konkrēti būtu jāgriežas ar iesniegumu un savām pretenzijām?

A
atbild:
21. augustā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls
Izglītības kvalitātes valsts dienests
Maksims Platonovs, Uzraudzības departamenta direktora vietnieks

Izglītības procesu kontrole un attiecīgu ieteikumu sniegšana, lai konstatētie trūkumi tiktu novērsti, ir viena no Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) funkcijām. Iepazīstoties ar Jūsu jautājumu,  IKVD Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs sniedza šādu atbildi:

“Atbilstoši Vispārējās izglītības likuma 26.panta pirmajā daļā noteiktajam regulējumam pašvaldību vispārējās pirmsskolas izglītības iestādēs izglītojamos uzņem izglītības iestādes dibinātāja noteiktajā kārtībā. Konkrētajā gadījumā – saskaņā ar Inčukalna novada domes 2011.gada 28.septembra saistošajos noteikumos Nr.19/2011 "Kārtība, kādā Inčukalna novada pašvaldība īsteno pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkciju" (turpmāk - saistošie noteikumi) noteiktajām prasībām.

Saskaņā ar saistošo noteikumu 18.punktā noteikto regulējumu pretendentu saraksts tiek izveidots, ņemot vērā norādīto prioritāro izglītības iestādi, pieteikumu reģistrēšanas kārtībā, ievērojot šādu secību

1) bērni, kuri sasnieguši vecumu, no kura sagatavošana pamatizglītības ieguvei ir obligāta un kuru dzīvesvieta deklarēta Inčukalna novada administratīvajā teritorijā;

2) bērni, kuriem piešķirts ārpuskārtas statuss;

3) Inčukalna novada administratīvajā teritorijā deklarētie bērni, kuru vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta ir Inčukalna novada administratīvajā teritorijā;

4) bērni, kuru deklarētā dzīvesvieta un vecāku deklarētā dzīvesvieta nav Inčukalnā novada administratīvajā teritorijā.

Vienlaikus saistošo noteikumu 30.punktā noteikts, ka tiesības tikt uzņemtam izglītības iestādē ārpus kārtas ir

1) bērnam no daudzbērnu ģimenes (3 un vairāk bērni vecumā līdz 16 gadiem);

2) pirmsskolas iestādē uzņemto bērnu māsām/brāļiem, kuri reģistrēti konkrētajā iestādē ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā pēc dzimšanas;

3) Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteikto kategoriju darbinieku bērnam, ja ir izziņa no darbavietas;

4) konkrētās pirmsskolas iestādes darbinieka bērnam uz darbinieka darba tiesisko attiecību laiku, saglabājot uzņemtajam darbinieka bērnam iepriekšējo vietu rindas reģistrā;

5) bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības.

Līdz ar to konkrētajā gadījumā sākotnēji aicinām izmantot saistošo noteikumu 47. un 48.punktā noteiktās tiesības un apstrīdēt

1) Inčukalna novada domes izpilddirektoram Inčukalna novada domes darbinieka, kurš veic pieteikumu reģistrāciju Inčukalna novada pašvaldības izglītības iestāžu, kuras īsteno pirmsskolas izglītības programmas, rindā faktisko rīcību;

2) Inčukalna novada domē ar Inčukalna novada domes lēmumu izveidotās Inčukalna novada domes uzņemšanas komisijas pirmsskolas izglītības iestādēs pieņemtos lēmumus vai faktisko rīcību.

Gadījumā ja risinājumu neizdodas atrast, iesniegumu (sūdzību) par iespējamiem izglītojamo uzņemšanas noteikumu pārkāpumiem iespējams iesniegt Izglītības kvalitātes valsts dienestā kādā no šādiem veidiem:

1) ierodoties klātienē apmeklētāju pieņemšanas laikā un tiekoties ar kādu no Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta amatpersonām Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 14, Rīgā, 3.stāvā;

2) nosūtot pa pastu – Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 14, Rīga, LV-1050;

3) nosūtot uz elektroniskā pasta adresi ikvd@ikvd.gov.lv

4) aizpildot un nosūtot elektronisko iesniegumu http://www.ikvd.gov.lv/elektroniskais-iesniegums.html

5) piezvanot uz uzticības tālruni 67358075 un atstājot ziņu automātiskajā atbildētājā.”