Man tuvākajā laikā ir gaidāmas kāzas, un mana topošā vīra uzvārds ir Zakss, taču, rakstot iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā, man pateica, ka es nevaru atstāt uzvārdu nelocītu Zakss, bet gan man būs jābūt Zaksa, ko es patiesi nevēlos, gribu būt Zakss. Sakiet, lūdzu, kur man būtu jāgriežas pēc informācijas un vispār kā man rīkoties, kur griezties? Jau iepriekš pateicos un jauku dienu vēlot! Ar cieņu, Liene.
Latvijas Republikā personvārdu rakstību regulē MK noteikumi Nr.144 "Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju".
To 18.punkts norāda: latviešu valodā sieviešu uzvārdus veido un lieto ar attiecīgajām sieviešu dzimtes galotnēm. Tādējādi, veidojot sieviešu uzvārdus, par pamatu ņem vīriešu uzvārda formu un vīriešu dzimtes galotni aizstāj ar atbilstošo sieviešu dzimtes galotni un atbilstoši latviešu valodas gramatikas likumiem sieviešu uzvārdos nelieto vīriešu dzimtes galotnes. Latviešu valodā vīriešu dzimtē tiem ir galotne -s, -š, -is, -us (var būt arī galotne -a un -e), sieviešu dzimtē – -a, -e, -s, arī -us. (12.punkts).
MK noteikumu Nr.144 14.punktā gan ir izskaidrots, ka sieviešu dzimtē galotne -s var būt tikai uzvārdiem – VI deklinācijas vārdiem, piemēram, Dzelzs, Grunts, Klints. Šādā gadījumā atbilstošie vīriešu uzvārdi ir ar tādām pašām galotnēm kā sieviešu uzvārdi, tikai ar atšķirībām datīvā (Klintij – Klintim).
Minētajos MK noteikumos 150.punktā gan minēts: ja personas vārda vai uzvārda rakstība aizskar būtiskas personas intereses, persona var griezties Valsts valodas centrā ar lūgumu atveidot personvārdu latviešu valodā attiecīgās personas intereses mazāk aizskarošā formā. Valsts valodas centra atzinums par to, kā personas vārds un uzvārds rakstāms valsts valodā, ir saistošs šo noteikumu 142.punktā minētajām iestādēm un amatpersonām t.i., pašvaldību dzimtsarakstu nodaļām, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei u.c.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!