E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4657
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene

Minimālo uzturlīdzekļu apmēru noteic MK noteikumi

J
jautā:
20. jūnijā, 2014
Inga Jenne

Ja ir trīs bērni, katrs dzimis savā laulībā, darba alga tēvam - minimālā. Cik liela uzturnauda pienākas katram bērnam?

A
atbild:
02. jūlijā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Civillikuma 179.panta pirmā daļa noteic abu vecāku pienākumu uzturēt bērnu samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli. Katram vecākam jāuztur bērns atbilstoši savām finansiālām iespējām, bet nodrošinot ne mazāk par minimālo apmēru katram savam bērnam, kādu noteicis Ministru kabinets. Saskaņā ar Civillikuma 179.panta otro daļu, šis pienākums neizbeidzas, ja vecāki vai viens no vecākiem nedzīvo kopā ar bērnu.  

Tāpat bērnu skaits nevar būt par iemeslu, lai maksātu mazāk par valstī noteikto minimālo summu katram bērnam. Minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir atkarīgs no valstī noteiktās minimālās mēneša algas un bērna vecuma, un tas noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr.37 „Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”. 

Saskaņā ar tiem minimālie uzturlīdzekļi, ko katram vecākam ir pienākums nodrošināt ik mēnesi katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai, ir 25% no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, un šobrīd tie ir 80 eiro mēnesī

Savukārt katram bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai jānodrošina uzturlīdzekļi vismaz 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša algas. Šobrīd tie ir 96 eiro mēnesī. 

Ja pastāv kādi objektīvi apstākļi, kāpēc bērna aprūpei ir nepieciešams vairāk līdzekļu, ir tikai pašsaprotami, ka abiem vecākiem par to jāgādā savu iespēju robežās. Pie tam rūpes par bērnu neaprobežojas tikai ar finansiālu nodrošinājumu, proti, ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu. Civillikuma 177.pants noteic abu vecāku pienākumu arī gādāt par bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu, garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšanu, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam. 

Ja uzturlīdzekļus plānojat piedzīt ar tiesas palīdzību, tiesa, nosakot uzturlīdzekļu apmēru, vērtēs gan pieprasītā uzturlīdzekļu apmēra pamatojumu, gan tā samērīgumu ar abu vecāku, tai skaitā arī Jūsu, finansiālo stāvokli. Taču mazāk par valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru tiesa noteikt nevar.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU