E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4026
Lasīšanai: 5 minūtes

Darbinieka tiesības darba devēja maksātnespējas gadījumā

J
jautā:
25. martā, 2014
sanita cimdare

Fiziskajai personai šobrīd ir pārejoša darbnespēja, slimo jau divus mēnešus. Slimības laikā fiziskā persona uzzināja, ka uzņēmumam, kurā persona strādā, ir pieteikts maksātnespējas process. Kurš parakstīs slimības lapu B, ko iesniegt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai? Kā būs ar neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju un atlaišanas pabalstu? Vai fiziskajai personai tagad jāgriežas pie maksātnespējas administratora vai pie bijušā darba devēja? 

A
atbild:
10. aprīlī, 2014
Maksātnespējas administrācija
Živile Krēsliņa, juriskonsulte

Atbilstoši Maksātnespējas likuma 63.panta pirmās daļas 2.punktam pēc juridiskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas parādnieka pārvaldes institūciju darbība tiek apturēta un parādnieka pārvaldīšanu veic administrators. Pēc darba devēja maksātnespējas pasludināšanas darba devēja tiesības un pienākumus pārņem maksātnespējas procesā ieceltais administrators, t.i., administrators stājas darba devēja vietā.

Administratoram ir pienākums veikt visas tās darbības, kuras būtu saprotami sagaidāmas no darba devēja, tai skaitā viņam ir tiesības parakstīt darbinieka slimības lapu, kas tālāk iesniedzama VSAA.

Administratoram ir tiesības arī rakstveidā uzteikt darba līgumu atbilstoši Darba likuma noteikumiem. Darba devēja maksātnespējas gadījumā administrators darba līgumu uzteic, pamatojoties uz Darba likuma 101.panta pirmās daļas 9.punktu, proti, tiek samazināts darbinieku skaits (ja tiek turpināta darba devēja saimnieciskā darbība) vai Darba likuma 101.panta pirmās daļas 10.punktu, proti, tiek likvidēts darba devējs (ja saimnieciskā darbība netiek turpināta). Abos gadījumos maksātnespējīgā darba devēja atlaistajam darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts Darba likuma 112.pantā noteiktajā apmērā, kas atkarīgs no nostrādātā laika:

1) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

2) divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;

 3) triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;

4) četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

 Tātad, fiziskajai personai pret tās bijušo darba devēju ir prasījuma tiesības par atlaišanas pabalsta izmaksu, kā arī tiesības prasīt citas summas, kas darbiniekam no darba devēja pienākas, piem., ja attiecināms, tiesības prasīt atlīdzību par ikgadējo neizmantoto atvaļinājumu.  Jāatceras, ka arī darbinieks šādā situācijā ir kreditors. 

Tāpēc, lai darbinieks gūtu savu prasījumu apmierinājumu maksātnespējas procesa ietvaros, viņam jāiesniedz kreditora prasījums darba devēja maksātnespējas procesā ieceltajam administratoram. Kreditora prasījums jāiesniedz mēneša laikā no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par darba devēja maksātnespējas pasludināšanu. Kreditora prasījumu var iesniegt arī sešu mēnešu laikā no dienas, kad izdarīts minētais ieraksts reģistrā, tomēr šādā gadījumā kreditors zaudēs savas balsstiesības kreditoru sapulcē. 

Sīkāk par kreditora prasījuma noformēšanu un informāciju, kas jānorāda kreditora prasījumā, skat. Maksātnespējas likuma 73.pantu.

Savukārt informācija par kreditoru pieteikšanās termiņiem un maksātnespējas procesā iecelto administratoru pieejama maksātnespējas reģistrā,  šajā saitē, ievadot darba devēja – juridiskās personas – nosaukumu vai reģistrācijas numuru. Gadījumā ja tiek pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process, ziņas par parādnieku tiek publicētas reģistrā, un kreditoriem ir jāpiesaka savi prasījumi maksātnespējas procesa administratoram, kas tiek iecelts konkrētajā maksātnespējas procesā. 

Pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas, atzīstot kreditoru prasījumus, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, administratoram rodas pienākums iesniegt iesniegumu par darbinieku prasījumu apmierināšanu no garantiju fonda. Darbinieka prasījumi no garantiju fonda sedzami likuma „Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” un Ministru kabineta 2011.gada 27.decembra noteikumu Nr.995 „Maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanas un administratora atlīdzības izmaksas kārtība” III nodaļā noteiktajā ierobežotajā apmērā. Atlikusī kreditora prasījuma daļa tiek segta no maksātnespējīgā darba devēja līdzekļiem.

Vienlaikus jānorāda, ka darbinieku prasījumi no darbinieku prasījumu garantiju fonda tiek izmaksāti ierobežotā apmērā. Vairāk informācijas par to, kā aprēķināmi no darbinieku prasījumu garantiju fonda izmaksājamie maksātnespējīgā darba devēja darbinieka prasījumi, var atrast Ministru kabineta 2011.gada 27.decembra noteikumos Nr.995 „Maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanas un administratora atlīdzības izmaksas kārtība”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU