E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36836
Lasīšanai: 3 minūtes

Darba grafika izmaiņu organizēšana summētā darba laika darbiniekam

J
jautā:
20. jūlijā, 2025
Marta

Cik dienu iepriekš darba devējam ar darba grafiku būtu jāiepazīstina darbinieks, kam ir nolīgts summētais darba laiks? Līgumā tas nav rakstīts. Mūs uz darbu izsauc jebkurā brīdī, un vispār nav tāda laika nedēļā, kad drīkst plānot savas lietas. Tāpat netiek ievērots maksimālais darba laiks, 56 stundas nedēļā. 

A
atbild:
24. jūlijā, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja jums ir nolīgts summētais darba laiks, tad darba devējam jāievēro Darba likuma 140. panta pirmajā daļā noteiktais pienākums laikus iepazīstināt darbinieku ar sagatavoto darba grafiku. Kārtība, kādā darba devējs iepazīstina darbiniekus ar darba grafiku, ja tie nav ietverti darba koplīgumā vai darba līgumā, var būt iekļauta darba kārtības noteikumos.Valsts darba inspekcija iepriekš ir norādījusi: faktam, ka darbinieks ir iepazīstināts ar darba grafiku, jābūt pierādāmam, piemēram, iepazīstinot darbiniekus ar darba grafiku pret parakstu vai izsūtot darbiniekam darba grafiku uz darba e-pasta adresi vai e-pasta adresi, par kuru puses vienojušās, u. tml.   

Pastāv dažādi objektīvi apstākļi, kuru dēļ sagatavotais darba grafiks var netikt ievērots, tādēļ nepieciešams veikt atbilstošas izmaiņas. Darba likumā nav tieši noteikts, kā notiek darba grafika grozīšana. Valsts darba inspekcija iepriekš ir paskaidrojusi, ka darba devējam rakstveidā būtu jāsagatavo darba grafika grozījumi tiem darbiniekiem, kuriem jāmaina darba laiks. Ar grozījumiem jāiepazīstina tie darbinieki, uz kuriem grozījumi attiecas. Grozījumi jāpievieno sākotnējam darba grafikam.   

Darba likuma 140. panta ceturtajā, piektajā un sestajā daļā ir noteikts, ka: 

  • summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Atpūtas laiku darbiniekam piešķir nekavējoties pēc darba veikšanas;
  • darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika, uzskatāms par virsstundu darbu;
  • ja ir noteikts summētais darba laiks, darba devējs nodrošina, ka pārskata periodā diennakts atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 12 stundām diennaktī un nedēļas atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 35 stundām nedēļā, ieskaitot diennakts atpūtas laiku. 

Ņemot vērā, ka darba devēja pienākums ir nodarbināt darbinieku atbilstoši viņa darba līgumā nolīgtajam darba laikam, nodrošinot tiesības uz atpūtu, darbinieki ir tiesīgi vērsties pie darba devēja un prasīt nodrošināt korektus – darba līgumā un Darba likumā noteiktos – nodarbinātības noteikumus, tostarp tiesības uz atpūtu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 55 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas