E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36335
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: E-vide

Ja nav iespējams pārbaudīt iesniedzēja identitāti, tad atbildi uz iesniegumu var nesniegt

J
jautā:
16. maijā, 2025
Artūrs

Labdien! Valsts vides dienestā ar šādu pamatojumu ir saņemts atteikums iesnieguma pieņemšanai:  
“Labdien! Valsts vides dienestā ir saņemts Jūsu iesniegums, taču vēršam uzmanību, ka tas nav noformēts atbilstoši Dokumentu juridiskā spēka likumam. Saskaņā ar Dokumentu juridiskā spēka likumu 2. punktu Dokumenta juridiskais spēks nodrošina iespēju izmantot attiecīgo dokumentu tiesību īstenošanai vai likumisko interešu aizstāvībai. Dokuments, kuram nav juridiska spēka, citām organizācijām un fiziskajām personām nav saistošs, bet ir saistošs šā dokumenta autoram. 
Lai Valsts vides dienests varētu Jums sniegt atbildi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, lūdzam iesniegt elektroniski parakstītu iesniegumu ar drošu elektronisko parakstu, nosūtot e-adresē vai uz e-pasta adresi: pasts@vvd.gov.lv. Ja Jums nav elektroniskā paraksta, lūdzu iesniegt Valsts vides dienestā pašrocīgi parakstītu papīra oriģinālu.” 
Normatīvie akti pieļauj izskatīt un sniegt atbildi arī uz iesniegumiem bez elektroniska paraksta: 
Iesniegumu likuma 2. panta 4. daļa nosaka: “Ja elektroniskā veidā saņemtais iesniegums nav noformēts atbilstoši šā panta trešajai daļai, iestādes vadītājs nosaka kārtību, kādā sniedzama atbilde uz iesniegumu. 
Būvniecības valsts kontroles biroja mājaslapā ir izlasāms: 
“Ja elektroniski tiek saņemts iesniegums vai jautājums, kas nav parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, korespondentam elektroniski tiek sniegta konsultatīva rakstura atbilde, kas nav uzskatāma par iestādes oficiālu atbildi.” 
Vai ir pamatots VVD atteikums pieņemt iesniegumu? Vai tā nav tiesību un vienlīdzības principa neievērošana? Kur šajā gadījumā var vērsties, lai aizstāvētu savas tiesības? Kurā tiesā izskata iesniegumus par valsts institūciju prettiesisko darbību? Vai par to var sniegt iesniegumu Valsts policijai administratīvas vai krimināllietas ierosināšanai pret valsts institūciju gadījumā, ja uzskatu, ka nav ievērotas manas tiesības, ir pieļauta bezdarbība vai veikta cita prettiesiska darbība, vai tas jāadresē tiesai?

A
atbild:
Šodien
Sandis Zellis
jurists
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Kā to pareizi norādāt, Iesniegumu likuma 2. panta ceturtā daļa noteic – ja elektroniskā veidā saņemtais iesniegums nav noformēts atbilstoši šā panta trešajai daļai (nav parakstīts ar elektronisko parakstu / identitāte pārbaudīta, izmantojot tiešsaistes formas vietnē latvija.lv), tad iestādes vadītājs nosaka kārtību, kādā sniedzama atbilde uz iesniegumu. Attiecīgi katras iestādes vadītājam ir tiesības izlemt to, kāda ir iestādes rīcība, ja saņemts neparakstīts iesniegums. Proti, iestāde var nolemt nesniegt atbildi pēc būtības, ja nav iespējams pārliecināties par iesniedzēja identitāti. Šāda rīcība noteiktos gadījumos ir pilnībā pamatota. 

Papildus norādāms, ka atbilstoši Iesniegumu likuma 10. panta piektajai daļai pieteikums par neparakstītu iesniegumu nav pakļauts tiesas kontrolei. Tāpat netiek saskatīts kāds pamats vērsties tiesībsargājošajās iestādēs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 169 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas