Lai noteiktu līdzfinansējuma apmēru radinieka uzturēšanai SAC, vērsos Rīgas Sociālajā dienestā un lūdzu ienākumu izvērtējumu par pēdējiem trim mēnešiem. Visus trīs mēnešus tika saņemta pensija, bet vienā no šiem trim mēnešiem tika veikta VID IIN atmaksa par iepriekšējo gadu (atmaksa par saviem un meitas ārstniecības pakalpojumiem). Rīgas Sociālais dienests vienreizējo VID IIN atmaksu ierēķināja kā ienākumus, līdz ar to summa, kas jāmaksā SAC katru mēnesi, sanāk augstāka, lai gan turpmākos mēnešus tiks saņemta tikai pensija, kas pēc šāda aprēķina sanāks mazāka nekā noteiktie pensiju griesti, no kuriem izmaksas par SAC tuvenieku aprūpi neatņem. Nav skaidrs šāds ienākumu aprēķins, jo IIN atmaksa nav papildu ienākumi, bet gan izdevumu samazinājums. Šī summa jau vienreiz pensijas veidā ir ienākusi kontā, un tagad minimālā daļa no iztērētā tika atgriezta atpakaļ, ko nevar uzskatīt par peļņu jeb papildu ienākumiem.
Ja par uzturēšanos sociālās aprūpes centrā (SAC) ir paredzēts apgādnieka līdzmaksājums un tāpēc tiek vērtēta apgādnieka materiālā situācija, tad jāiesniedz iztikas līdzekļu deklarācija. Sociālajā dienestā iesniedzamajā iztikas līdzekļu deklarācijā ienākumos, kurus norāda par pēdējiem pilniem trim kalendāra mēnešiem, tiek ieskaitīta pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa.
Tā paredzēts Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” 2. pielikuma 2.1.35. punktā.
Rīgas pašvaldības nodrošinātā SAC pakalpojuma samaksas kārtība, kā arī SAC pakalpojuma saņēmēju un viņu likumisko apgādnieku tiesības un pienākumi ir noteikti Rīgas domes 06.03.2020. saistošajos noteikumos Nr. 3 “Rīgas pilsētas pašvaldības sniegto sociālo pakalpojumu saņemšanas un samaksas kārtība”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!