E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36173
Lasīšanai: 6 minūtes

Parādu piespiedu piedziņas kārtību nosaka Civilprocesa likuma normas

J
jautā:
23. aprīlī, 2025
Ivars

Labdien! Man ir vairāki kredītu parādi, un tie tiek iesniegti tiesā piespiedu piedziņai. Īsti nav skaidrs, kā notiek piedziņa. Saprotu jaunos likuma noteikumus par ieturējumu no darba samaksas. Pēc ieturējumiem no algas man paliktu ap 900 eiro. Bet, ja kādam parādam piedziņa ir arī no naudas bankas kontā, vai tad var vēlreiz noņemt un atstāt tikai minimālo algu? Piemēram, viens kreditors prasa piedziņu no algas, bet otrs varbūt prasīs piedzīt no naudas bankas kontā. Varbūt uzreiz, ja piedziņa ir tikai no naudas bankas kontā, tad, neskatot jaunos noteikumus, kontā atstāj tikai minimālo algu? 

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pēc tiesas nolēmuma kreditors ar izpildrakstu vēršas pie tiesu izpildītāja un nosaka piedziņas veidus. Visbiežāk piedziņa tiek vērsta uz parādnieka darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, kā arī noguldījumiem kredītiestādēs. 

Ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem nosaka Civilprocesa likuma 594. pants. Jaunā ieturējumu noteikšanas kārtība, kas stājās spēkā 2024. gada 1. oktobrī un ko nav tiesību neievērot, paredz, ka: 

  • ieturējumi ir vienādi visos piedziņas veidos;
  • ieturējumus veic tikai no tās ienākumu daļas, kas pārsniedz parādniekam saglabājamo minimālo summu. 

Ieturējumu aprēķinu pamatā veido divi soļi: 

  • pirmkārt, tiek noteikta parādniekam saglabājamā minimālā ienākumu summa, no kuras ieturējumus neveic. Tie ir 50% no minimālās mēneša algas bruto, pieskaitot vēl 15% no minimālās mēneša algas bruto par katru ieturējumu izdarīšanas brīdī apgādībā (nodokļu grāmatiņā) reģistrēto nepilngadīgo bērnu;
  • otrkārt, tiek noteikta ienākumu summa neto jeb izmaksātā darba alga un tai pielīdzinātie maksājumi “uz rokas”, kas pārsniedz parādniekam saglabājamo minimālo apmēru. Ieturējumi 30% apmērā tiek veikti tikai no šīs ienākumu daļas. Ja parādniekam ir vairākas neizpildītas saistības, tadieturējumus no šīs ienākumu daļas veic 40% apmērā. 

Parasti ieturējumu no parādnieka darba algas veic darba devējs. Ja darba devējs saņem vairākus tiesu izpildītāja rīkojumus, tad viņa uzdevums ir tos sarindot piedziņas kārtu secībā jeb pēc prioritātes. Piedzinēju prasījumu apmierināšanas secība ir noteikta Civilprocesa likuma 622. pantā, bet kārtu secība pēc parādu veidiem ir noteikta Civilprocesa 623. (pirmās kārtas piedziņas), 624. (otrās kārtas piedziņas), 625. (trešās kārtas piedziņas) un 626. (ceturtās kārtas piedziņas) pantā.   

Par to plašāk skaidrots Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) juristes Elvīras Rudzātes atbildē uz līdzīgu jautājumu šeit: “Kā darba devējam veikt ieturējumus no parādnieka algas pēc 1. oktobra, ja ir vairākas izpildu lietas”. 

Intervijā LV portālam LZTIP priekšsēdētāja Iveta Kruka paskaidroja: ja vairākas izpildu lietas ir vienas kārtas rīkojumi, piemēram, visi trīs ir patēriņa kredītu piedziņas jeb 4. kārtas piedziņas rīkojumi, tad darba devējs ieturējumu summu (40% no darba samaksas neto, kas pārsniedz parādniekam obligāti saglabājamo ienākumu daļu) proporcionāli sadalīs starp šiem vairākiem rīkojumiem. 

Ja piedziņa tiek vērsta gan uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, gan noguldījumiem kredītiestādēs, tad pēc parādnieka lūguma tiesu izpildītājs bankas kontā, kur tiek ieskaitīta darba alga, dos rīkojumu bankai saglabāt darbiniekam pieejamās summas limitu pēc ieturējumiem izmaksājamās darba algas apmērā.  

Ja attiecīgajā kontā tiek ieskaitīti arī citi maksājumi – ģimenes valsts pabalsts, uzturlīdzekļi vai pašvaldības pabalsts, piemēram, par apkuri, vai kādi citi līdzekļi, piemēram, par pārdoto ledusskapi, – tad par to jāinformē tiesu izpildītājs, kas izvērtēs, uz kurām summām piedziņa nav vēršama un no kurām var veikt ieturējumu. Tādā gadījumā tiesu izpildītājs nosūtīs bankai rīkojumu par noteiktas summas saglabāšanu.  

Jebkura individuāla situācija, kas attiecas uz ieskaitījumiem bankas kontā, ir risināma, sazinoties ar tiesu izpildītāju un viņu informējot. 

Jānorāda, ka parādnieks var vērsties pie tiesu izpildītāja/izpildītājiem un lūgt iespēju atmaksāt parādu, neiesaistot darba devēju un izvairoties no bankas konta apķīlāšanas, tā vietā noslēdzot vienošanos.  

Vispirms šādu vēlmi var izteikt telefoniski, tomēr pēc tam būs jāiesniedz iesniegums, turklāt var būt nepieciešams iesniegt arī citu informāciju, par ko informēs tiesu izpildītājs.  

Jāatceras, ka noslēgtā vienošanās par noteiktas ikmēneša summas novirzīšanu parādsaistību dzēšanai ir precīzi jāpilda, pretējā gadījumā vienošanās tiks atcelta un piedziņa notiks pēc Civilprocesa likumā noteiktās kārtības, kas izklāstīta šeit iepriekš.  

Tāpat būtiski ir atgādināt, ka parādu piedziņas lietās parādniekam ir svarīgi komunicēt ar zvērināto tiesu izpildītāju, kura lietvedībā atrodas izpildu lieta. Ja ir radušies jautājumi, tad ieteicams sazināties ar savu zvērināto tiesu izpildītāju, kurš izskaidros, kā tiek aprēķināts ieturējumu apmērs konkrētajās izpildu lietās. 

Plašāk par tēmu >> 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 91 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas